Golenie/fot. Fotolia fot. Fotolia

Jak usunąć włosy na twarzy?

Nieestetyczny wąsik? Niechciane włoski na brodzie? Panie, które borykają się z problemem nadmiernego owłosienia na twarzy, testują różne sposoby depilacji: pęsetą, maszynką do golenia czy poprzez zabiegi laserowe. Który z nich jest najmniej bolesny i najbardziej skuteczny?
/ 15.03.2012 12:02
Golenie/fot. Fotolia fot. Fotolia

Usuwanie pojedynczych włosów pęsetą. Czy warto?

Usuwanie włosków na twarzy jest dla wielu pań krępujące. Istnieje wiele metod, które pozwalają na eliminację zbędnego owłosienia  i pozbycie się problemu. Jedną z nich jest wyrywanie włosów za pomocą pęsety.

Oczywiście, zabieg usuwania włosków pęsetą musi być powtarzany w regularnych odstępach czasu. Należy wspomnieć, że usuwanie włosów w ten sposób jest bolesne i może prowadzić do podrażnień wrażliwej skóry twarzy. W związku z tym powinniśmy nawilżać obszary, z których najczęściej wyrywamy włosy. Jest to potrzebne również ze względu na to, że włosy często wrastają i tworzą się nieestetyczne, czerwone krostki.

Włosy rosną zazwyczaj na wybranych obszarach twarzy: najczęściej spotykamy je w okolicach ust, na brodzie i na szyi. Problem dotyka nie tylko starszych kobiet, które przechodzą okres menopauzy, ale również młodych dziewcząt. Wszystko zależy od koloru włosów i karnacji skóry.

Kobiety o ciemnych, bądź czarnych włosach muszą pogodzić się z tym, że meszek na ciele będzie mocno widoczny, a one same będą borykać się z problemem nadmiernego owłosienia. Nie warto więc usuwać włosów z obszaru całego ciała, pozbywamy się jedynie owłosienia, które jest mocno widoczne i uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie.

Zabieg laserowy czy depilacja woskiem w domu?

Kobiety, które nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie z problemem nadmiernego owłosienia, mogą zdecydować się na zabieg laserowy.

Laserowa depilacja jest ostatnio bardzo popularna. Na szczęście pojedynczy zabieg nie jest drogi. Laserowe usuwanie włosków z twarzy obejmuje jedynie niewielki obszar ciała, przez co całkowity koszt zabiegu nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Efekty takiego zabiegu są zaś widoczne nawet przez kilka miesięcy.

Zabieg powinien być odnawiany co dwa lub trzy miesiące. Z czasem okresy przejściowe pomiędzy zabiegami wydłużą się nawet do pół roku.

Laserowa depilacja ma same plusy: nie musimy obawiać się, że na twarzy pojawią się blizny, krostki czy zaczerwienienia. Inaczej rzecz się ma z depilacją przy pomocy specjalnych plastrów czy wosku. Jeżeli mamy wrażliwą skórę, możemy spodziewać się, że nawet kilka dni po depilacji będziemy musieli zmagać się z zaczerwienieniami i krostami na twarzy.

Zobacz też: Plamy na skórze - jak usunąć przebarwienia?

Czy warto używać maszynki do golenia?

Usuwanie włosków z kobiecej twarzy nigdy nie powinno się odbywać za pomocą depilatora czy maszynki do golenia. Depilator nie nadaje się do niektórych partii ciała –przede wszystkim do skóry twarzy i miejsc intymnych.

Używanie depilatora może prowadzić do trwałego naruszenia naskórka i przesuszania się skóry w wybranych obszarach.

Maszynka do golenia może wydawać się zaś bardzo szybkim i skutecznym rozwiązaniem problemu – nic bardziej mylnego. Włosy po takich zabiegach będą bowiem ciemne, mocne i grube. Golenie powinno być wtedy powtarzane w odstępach jednego, ewentualnie dwóch dni.

Zobacz też: Depilacja laserowa - którą metodę wybrać?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.