Wrastające włoski – jak z tym walczyć?

Jedną z metod walki z wrastającymi włoskami jest częste peelingowanie ciała i jego regularne balsamowanie. Powtarzający się problem powinien jednak skłonić nas do wizyty u dermatologa. Co jeszcze pomaga zawalczyć wrastanie włosków? Dlaczego włoski wrastają i czy mamy na to wpływ?
/ 18.07.2012 13:06
Plaster wosku (zimny lub ciepły) umieszczamy na skórze, a następnie zrywamy w kierunku przeciwnym do wzrostu włosków. / fot. Fotolia

Zła pielęgnacja włosów i jej skutki

Należy dbać nie tylko o włosy, ale też o skórę, dlatego że jest ona szczególnie narażona na wszelkie zewnętrzne działania oraz wrażliwa na podrażnienia. Jeżeli troszczymy się o cebulkę włosa w sposób nieumiejętny, może to skutkować zaczerwieniem skóry lub  uczuleniem na preparaty do pielęgnacji włosów, a w szczególnych przypadkach można borykać się z problemem ich wrastania.

Czy masz wpływ na wrastanie włosków?

Problem wrastania włosków dotyczy sporej części kobiet. Wszystkie kobiety, które cierpią na tego typu przypadłość, starają się ukryć wrastające włoski i maskować wszelkie rany powstałe w wyniku golenia. Wiele z nich uważa, że przyczyną tego stanu rzeczy pozostają nieprawidłowe metody depilacji.

Niemniej, wedle twierdzeń ekspertów, wrastanie włosków jest spowodowane tylko i wyłącznie ich nieprawidłowym wzrostem. Jedynym, skutecznym rozwiązaniem tego stanu rzeczy jest depilacja laserowa.

Oczywiście zabiegi depilacyjne powinny być powtarzane w regularnych odstępach czasu – w innym przypadku nie dostrzeżemy widocznych rezultatów i nadal będziemy borykać się z problemem wrastających i kłujących włosków. Jeśli jednak będziemy ponawiać sesje, możemy zobaczyć widoczne rezultaty. Włosy będą odrastać wolniej i będzie ich znacznie mniej.

Jak walczyć z wrastaniem włosków?

Kosmetolodzy i dermatolodzy radzą nam w jaki sposób walczyć z wrastaniem włosów. Jedną z metod jest częste peelingowanie ciała i jego regularne balsamowanie.

Nie trzeba przypominać, że nakładanie balsamu jest obowiązkowe po każdej kąpieli. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasza skóra jest odżywiona i wzmocniona. Peeling nie powinien być stosowany z taką częstotliwością jak balsam – nie tylko złuszcza on naskórek, ale również wysusza skórę.

Po każdym peelingu powinniśmy nawilżyć skórę i dostarczyć jej niezbędnych składników odżywiających. Użycie odpowiednich balsamów wpływa na prawidłowy wzrost włosa i pomaga przebić mu się przez warstwę skóry.

Niektóre firmy kosmetyczne produkują również specjalne balsamy, które możemy nakładać na skórę tuż po goleniu. Zmiękczają one naskórek i zapobiegają powstawaniu nieestetycznych, czerwonych kropek.

Niemniej należy pamiętać, że w niektórych przypadkach należy udać się do dermatologa. Zapalenie meszków włosowych jest bowiem bardzo przykrą przypadłością i nierzadko prowadzi do poważnych chorób skórnych.

Zobacz też: Jak rozpoznać i leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Stan zapalny – jak postępować?

Wiele osób stara się pozbyć wrastających włosków przez użycie metody iniekcyjnej. Jednak na samym początku powinniśmy odkazić ranę i przecierać ją preparatem z antybiotykiem. Dopiero po wyleczeniu stanu zapalnego możemy podważyć włosek igłą i pozbyć się go. Jeśli jednak sytuacja powtarza się, warto pomyśleć o wizycie u dermatologa bądź konsultacji z lekarzem.

Wrastanie włosków a sposoby depilacji

Warto pamiętać również, że wrastanie włosków jest bardzo często związane z nieprawidłowym ustawieniem funkcji depilatora. Zbyt szybkie wyrywanie włosów prowadzi do podrażnień i stanów zapalnych. Golenie włosów przy pomocy maszynki również nie jest w pełni skuteczne, gdyż włosy odrastają w znacznie większej ilości i są znacznie mocniejsze.

Coraz więcej osób inwestuje w depilację i epilację. Epilacja jest o wiele droższą metodą i prowadzi do całkowitej eliminacji owłosienia z wybranych partii ciała. Depilacja, jak zostało wcześniej powiedziane, nie eliminuje problemu owłosienia, a jedynie osłabia rośnięcie włosów.

Zobacz też: Rozdwajające się końcówki - poradnik

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/20.03.2014 12:42
nie rozumiem meto punktu o systematyczności. Co to ma do rzeczy? a z fajnych nawilżających kremów to radziłabym od razu stosować takie, które które są przeznaczone po depilacji. najczęściej nazwa tego produktu to wskazuje, ewentualnie jego opis. Jak ja przerzuciłam się na specjalny krem, a nie zwykły nawilżający bardzo szybko mój problem został wyeliminowany. Tu kobieta.pl/uroda/twarz-i-cialo/zobacz/artykul/tend-skin-twoj-sposob-na-wrastajace-wloski/ też jest o tym artykuł, jak widać wiele osób ma z tym problem