Grzywka fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Grzywka - jak dopasować ją do kształtu twarzy? Poznaj wszystkie rodzaje grzywek

Grzywka może być obcięta na prosto, czesana na bok albo rozchodząca się na boki. Ważne jest nie tylko dopasowanie jej do kształtu twarzy, ale także odpowiednio dobrana długość, gęstość i właściwa stylizacja.
Małgorzata Machnicka / 18.08.2021 08:37
Grzywka fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Jeśli nigdy nie miałaś grzywki i nie wyobrażasz sobie, jak będziesz z nią wyglądać, poeksperymentuj na własnym zdjęciu (koniecznie zrobionym na wprost) dorysowując sobie na komputerze różnego typu grzywki.

Nie masz programu graficznego? To nic! Wstępną symulację zrób rysując pisakiem różne grzywki (proste, ukośne, długie i krótkie) na przeźroczystej folii (to może być np. przód plastikowej teczki na dokumenty lub „koszulka") położonej na zwykłej papierowej fotografii. 

Spis treści:

  1. Jak ocenić kształt twarzy?
  2. Jak dobrać grzywkę do twarzy?
  3. Rodzaje grzywek
  4. Kiedy powinnaś zrezygnować z grzywki?

Jak ocenić swój kształt twarzy?

Zaczesz gładko wszystkie włosy do tyłu (zbierz gumką, jeśli są dłuższe). Stań na wprost lustra i przyjrzyj się swojej twarzy. Pamiętaj jednak, aby była równomiernie oświetlona, ponieważ tylko wtedy będziesz mogła zobaczyć prawdziwy jej zarys.

Światło potrafi go zmienić – jaśniejsze obszary wydają się okrąglejsze i bardziej wypukłe. Jeśli już wiesz, jaką geometryczną figurę przypomina owal twojej twarzy, możesz wybrać rodzaj grzywki.

Jak dobrać grzywkę do owalu twarzy?

Grzywka powinna być nie tylko modnym detalem, ale także sposobem na kamuflaż. Jeśli masz twarz owalną, czyli ideał, nic cię nie ogranicza. Prawdopodobnie w każdego rodzaju grzywce będzie ci do twarzy. Inne kształty twarzy będą wymagały tuszowania  niedociągnięć natury.

Twarz okrągła

Koło tworzą je czoło, policzki i broda, twarz wydaje się szeroka i płaska. Asymetryczna, stopniowana grzywka zaczesana na bok korzystnie zmieni te proporcje.

Twarz kwadratowa lub prostokątna

Szerokie czoło o wyraźnie zarysowanych kątach i mocno zarysowana szczęka wymagają optycznego zmiękczenia. Pomoże wycieniowana, ścięta pod lekkim ukosem grzywka.

Twarz trójkątna

Cechami charakterystycznymi są: szeroka partia górna (czoło) i wąska dolna (spiczasta bródka). Wybierz grzywkę asymetryczną na jedną stronę lub grzywkę rozdzieloną asymetrycznie: mniejszą część zaczesuj na jedną stronę, większą na drugą (w ten sposób optycznie zmniejszysz czoło).

Rodzaje grzywek

Pamiętaj, że poza tym, że grzywka może być prosta lub asymetryczna, może mieć różną grubość i ciężkość (zależy od stopnia wycieniowania włosów).

Prosta grzywka

Prosta grzywka jest najbardziej klasyczna - niezwykle ważna jest jej długość. Może być cienka, mocno wycieniowana i sięgać aż do brwi albo zdecydowanie krótsza, do połowy czoła.

grzywka na prostofot. Różne długości prostej grzywki/ImaxTree/AgencjaFREE

Grzywka na bok

Asymetryczna grzywka zaczesana na jeden bok pasuje do okrągłej i kwadratowej twarzy. Daje też duże możliwości stylizacyjne.

grzywka czesana na bokfot. Grzywka na bok/ImaxTree/AgencjaFREE

Grzywka na boki

Grzywka na boki, zwana grzywką francuską albo curtain bang w stylu Brigitte Bardot, pasuje niemal do każdego kształtu twarzy. Pięknie podkreśla kości policzkowe i wysmukla rysy.

grzywka rozchodząca się na boki
fot. Grzywka na boki/ImaxTree/AgencjaFREE

Kiedy powinnaś zrezygnować z grzywki?

Z grzywki powinnaś zrezygnować, jeśli masz bardzo rzadkie włosy albo mocno przetłuszczającą się skórę głowy. 

Masz przetłuszczające się włosy

Zwłaszcza dłuższe, które wyglądają na nieświeże już w kilka godzin po umyciu? Pomyśl, jak będą wtedy wyglądać krótsze kosmyki? Jeśli już bardzo chcesz, to zdecyduj się na grzywkę dłuższą, czesaną na bok.

Masz rzadkie i cienkie włosy

Ujęcie partii znad czoła i skroni na grzywkę jeszcze bardziej przerzedzi całość czupryny. W tym wypadku dopuszczalna jest grzywka z kilku (dosłownie!) kosmyków, lekko wystopniowana, postrzępiona (to optycznie ją zagęści).

Masz włosy kręcone z natury

Upierasz się przy grzywce? To nastaw się na walkę z naturą – przyda ci się duża okrągła szczotka, suszarka, prostownica i środki wygładzające – pianka, lakier. I kilka minut przed wyjściem z domu na opanowanie puszących się skrętów.

I miej się na baczności – byle deszczyk czy burza sprawią, że wilgotność powietrza nagle wzrośnie. Wchłonięta przez włosy woda da loczkom możliwość powrotu do naturalnego kształtu.

Czytaj także:
Bob z grzywką - komu pasuje?
Fryzury wyszczuplające twarz okrągłą
Fryzury z długich włosów - katalog