POLECAMY

Co wiesz o farbowaniu włosów?

Jak farbować siwe włosy? Kiedy unikać farbowania włosów na kruczoczarno, a kiedy na blond? Jakie właściwości mają farby ziołowe i czy są równie skuteczne? Jak uniknąć utraty koloru?
Co wiesz o farbowaniu włosów?

Dobierając kolor farby należy brać pod uwagę kształt twarzy, oprawę oczu, karnację oraz wiek. Dojrzałe panie nie powinny farbować włosów na kruczoczarno, ponieważ kolor ten postarza, wyostrza rysy i podkreśla zmarszczki. Panie o ciemnej karnacji nie powinny farbować się na blond; Decydując się na farbowanie włosów należy pamiętać, żeby zabieg wykonywać systematycznie, co 3 – 4 tygodnie, ponieważ odrosty nie wyglądają elegancko.

Siwe włosy

Jeżeli planuje się ufarbowanie siwych włosów, należy dobrać odpowiedni preparat. Gdy chodzi tylko o poszczególne pasma, wystarczy farba w kolorze naturalnych włosów. W przypadku dużej ilości siwych włosów, należy użyć preparatu silniej działającego.

Pasemka

Pasemka na długich, naturalnych włosach najlepiej robić przy pomocy farby lub szamponu koloryzującego w kremie, jeśli mają być tylko o kilka tonów jaśniejsze lub ciemniejsze od ich naturalnej barwy.

Do farbowania i późniejszej pielęgnacji należy używać kosmetyków z tej samej serii, ponieważ zawarte w nich składniki uzupełniają się wzajemnie.

Farby do włosów

Farby trwale koloryzujące nie pielęgnują włosów. Wprawdzie wielu producentów dodaje do farb substancje pielęgnujące, ale nadal zawierają one wodę utlenioną i amoniak, powodujące uszkodzenia włosów. Do każdego jednak zestawu dodawana jest porcja odżywki, którą nakłada się na ufarbowane i umyte włosy, aby zamknęła i wygładziła ich łuski.

Zobacz też: Jakie odżywki do włosów warto stosować?

Nie wolno radykalnie zmieniać koloru włosów (np. z czarnego na blond) domowym sposobem. W salonie fryzjerskim włosy zostaną wpierw wzmocnione, potem odbarwione i dopiero potem pomalowane na nowo.

Farbowanie długich włosów

Długie ufarbowane włosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Należy myć je delikatnym szamponem przeznaczonym do włosów farbowanych, a następnie nakładać nawilżającą odżywkę. Należy ostrożnie je rozczesywać, suszyć po wytarciu, ale nie używać suszarki. Intensywność koloru nie zależy od czasu trzymania farby na włosach. Pożądany kolor osiąga się po kilku etapach i nie wolno procesu farbowania przerywać w dowolnej chwili. Spłukany np. wcześniej niż na załączonej do farby ulotce czasie może spowodować, że włosy staną się matowe, albo farba w ogóle się na włosach nie utrzyma.

Zobacz też: Od czego zależy kondycja Twoich włosów?

Farby ziołowe

Od 5 tysięcy lat znane są naturalne farby ziołowe. Najbardziej była popularna chna, która i w czasach współczesnych jest przez niektóre panie stosowana. Nadaje ona włosom odcień rudy lub mahoniowy. Chna tworzy wokół włosów pewnego rodzaju powłokę, izolującą je od szkodliwego działania środowiska, dlatego najczęściej stosowana jest w krajach, gdzie słońce operuje najsilniej.
Mankamentem jest to, że powłoka ta nie pozwala na wykonanie zabiegu trwałej ondulacji czy rozjaśniania, ponieważ składniki tych kosmetyków nie mogą dostać się wtedy do wnętrza włosa. Ponadto chna się nie zmywa i nawet trudno przewidzieć, jaki kolor będą miały włosy po jej użyciu.

Trwała ondulacja a farbowanie

Trwałą ondulację najlepiej robić przed farbowaniem włosów, ponieważ środki utrwalające ondulację mogą zmienić kolor . Zalecana jest przerwa między zabiegami (około 3 tygodni). Warto ten czas wykorzystać na intensywną regenerację włosów.

Farbowane włosy często już po kilkunastu dniach mogą stracić swą barwę. Przyczyn może być kilka:
szkodliwie wpływa na nie promieniowanie słoneczne, które może spowodować „płowienie” fryzury. Dlatego należy je chronić kosmetykami z filtrami UV, wchodzącymi nie tylko w skład specjalistycznych słonecznych sprayów, ale także niektórych pianek i lakierów do włosów;
barwnik może być spłukiwany przez chlorowaną wodę. Dlatego przed pływaniem w basenie warto nałożyć na włosy trochę odżywki chroniącej kolor i dodatkowo zabezpieczyć czepkiem;
farba może się zmieniać przy stosowaniu zwykłych szamponów przeciwłupieżowych, ponieważ w ich skład wchodzą substancje mocno oczyszczające łuski włosów.

Fragment pochodzi z książki „Bądź piękną po czterdziestce” autorstwa Grażyny Łoś, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/9 miesięcy temu
Karmelka a z jakich farb korzystasz do takiego farbowania w domu?
/9 miesięcy temu
Kiedyś farbowałam w domu, ale się przeniosłam z tym do fryzjera, efekt jest lepszy. Ale pozwalam sobie na delikatne szaleństwa w domu, jak np. jednodniowa koloryzacja sprayem albo tygodniowa ze zmywalną farbą. To są takie odcienie, których w sumie na długo bym nie chciała, póki co różowy.
/9 miesięcy temu
Ostatnio zaczęłam samodzielne farbowanie w domu:) Fajna sprawa i dużo tańsza
POKAŻ KOMENTARZE (1)