Kiedy można zdjąć maseczkę w miejscu publicznym? Jest kilka takich sytuacji

Kiedy zdjąć maseczkę w miejscu publicznym? fot. Adobe Stock
Zastanawiasz się, czy w parku możesz zdjęć maseczkę i czy jest ona konieczna podczas biegania? W pewnych sytuacjach zdjęcie maseczki jest wręcz wskazane lub... obowiązkowe.
/ 23.04.2020 11:25
Kiedy zdjąć maseczkę w miejscu publicznym? fot. Adobe Stock

W noszeniu maseczek nie chodzi oczywiście o to, by mieć je na nosie i ustach wtedy, gdy obawiasz się ukarania mandatem. Kara za brak maseczki nie powinna być jedynym czynnikiem motywującym do jej noszenia. Ma zmniejszać ryzyko transmisji koronawirusa na kolejne osoby, dlatego w miejscach publicznych bezwzględnie należy zakrywać usta i nos maseczką ochronną, a w ostateczności szalikiem.

Są jednak sytuacje i miejsca, w których zdjęcie maseczki jest zalecane, a czasem nawet obowiązkowe.

Kiedy możesz zdjąć maseczkę?

Zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe w przestrzeni publicznej. Maseczkę można zdjąć podczas spaceru po lesie, by zaczerpnąć świeżego powietrza.

Nie należy natomiast zsuwać maseczki na ulicy. To wyklucza więc także... palenie, o którym w rozporządzeniu jednak nie ma mowy. Być może warto przemyśleć rzucenie nałogu?

Jeśli jesteś poza domem i musisz np. napić się wody - możesz zsunąć maseczkę, skoro czujesz, że jest to konieczne. Jeśli jednak możesz się powstrzymać, lepiej nie zbliżaj rąk do nosa, oczu i ust.

Zdjąć maseczkę możesz także wtedy, gdy komunikujesz się z osobą głuchą lub głuchoniemą.

W sytuacji zagrożenia także w pierwszej kolejności zadbaj o swoje bezpieczeństwo, zamiast skupiać się na tym, czy masz poprawnie założoną maseczkę.

Kiedy bezwzględnie musisz zdjąć maseczkę?

O zdjęcie maseczki w celu identyfikacji mogą poprosić cię:

  • funkcjonariusz policji,
  • strażnik graniczny,
  • sprzedawca w sklepie,
  • kasjer w banku.

Na ich prośbę musisz odkryć twarz.

Kto może zrezygnować z maseczki?

Ogólna zasada dotycząca zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych nie dotyczy dzieci do 4. roku życiaZ maseczki mogą zrezygnować także:

  • osoby mające problemy z oddychaniem (zaświadczenie od lekarza nie jest potrzebne);
  • osoby mające problem z założeniem lub zdjęciem maseczki (np. z powodu niepełnosprawności);
  • pracownicy niemający kontaktu z osobami spoza pracy;
  • osoby poruszające się jednym samochodem, jeśli mieszkają ze sobą;
  • kierowcy podróżujący samotnie lub z dzieckiem do lat 4;
  • rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie / na roli;
  • duchowni sprawujący obrzędy religijne;
  • kierowcy zawodowi, o ile od pasażerów oddziela ich inna przesłona;
  • żołnierze wykonujący zadania służbowe;
  • osoby przebywające w lesie.

Gdzie nie trzeba zakrywać nosa i ust?

Nie trzeba zakrywać nosa i ust w lasach, ale już w parku musisz mieć maseczkę. Nie musisz także nosić maseczki w swoim własnym ogrodzie, na tarasie czy na balkonie. Nie musisz także zakrywać nosa i ust na własnej działce będącej częścią ogródków działkowych. Jednak w części wspólnej czyli np. na ścieżce prowadzącej do działki - trzeba mieć maseczkę.

Jeśli pracujesz w sklepie możesz nie zakrywać nosa i ust np. znajdując się na zapleczu, gdy nie masz kontaktu z klientami ani dostawcami.

Źródła:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Dziennik Ustaw [dostęp:] 23.04.2020
Gazeta Wyborcza / Wrocław [dostęp:] 23.04.2020.

Zobacz więcej informacji:Naukowcy odkryli 6 nowych koronawirusów. Czy czekają nas kolejne epidemie?Czy koronawirus może aktywować się po wyzdrowieniu?Koniec z podnoszeniem cen maseczek ochronnych? Ministerstwo ustali ich cenę maksymalną

Redakcja poleca

REKLAMA