alimenty fot. Fotolia

Sejm zabrał się za alimenciarzy! Będą kary więzienia

Tylko, czy to wystarczy? Czy będą płacić na swoje własne dzieci!?
alimenty fot. Fotolia
Sejm zajął się osobami, które regularnie nie płacą alimentów. W Polsce liczba osób niepłacących na dzieci przekracza 270 tys. osób, a łączny dług wynosi co najmniej 9 mld zł. W tej sytuacji rząd postanowił uszczegółowić i zaostrzyć obecne przypisy, by zająć się alimenciarzami.

10 miliardów złotych - tyle wynoszą niezapłacone alimenty ojców w Polsce. "Nie płacą, bo wolno. Bo nie ma za to konsekwencji."

 
Obecnie Kodeks Karny niedokładnie opisuje kwestię alimentów. Oto, co mówią przepisy:

kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Wiele sprzeczności stanowi określenie "uporczywe uchylanie się". Bo co to niby znaczy? Sejm zajął się już pracą nad uszczegółowieniem przepisów.

Nowela ustawy o alimentach

Już w tamtym tygodniu sejm uchwalił nowelę, która ma zaostrzyć egzekwowanie alimentów od rodziców, którzy uchylają się od tego obowiązku. Co proponują posłowie?
Osobom, których wysokość zaległości alimentacyjnych wyniesie "równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych" ma grozić do roku więzienia. Ci, którzy nie płaca alimentów, narażając najbliższych na brak możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, mają otrzymać karę do 2 lat więzienia.
 
Za zmianami głosowało 430 posłów. Tylko jeden był przeciwny noweli o zaostrzeniu kar wobec alimenciarzy. 5 osób wstrzymało się od głosu. 

Jak otrzymać alimenty z Funduszu Alimentacyjnego? 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/11.04.2017 12:36
Brawo za taki komentarz! ! Alimenty tylko wtedy ,gdy jest ślub! ! Znam babki co mają każde dziecko z innym i od każdego alimenty !! Taki sposób na życie! ! I nie pracują wcale bo jeszcze z innych źródeł biorą kasę! ! Niby takie biedne bo samotne !! Ha ha ha ..Ślub, a potem dzieci ,a potem ewentualnie alimenty !!
/11.04.2017 12:32
A ja inaczej.A może wreszcie kobiety będą bardziej odpowiedzialne i nie będą wskakiwać każdemu do łóżka? ?!! Wielu facetów wcale nie chciało mieć dzieci z danymi kobietami !! Poza tym powinno być tak : alimenty dopiero wtedy jak ludzie są po ślubie! ! To by swiaadczylo,ze ciąża to nie przypadek i nie przypadkowy ojciec.Nie ma ślubu nie ma alimentów! !! Taki porządek powinien funkcjonować! !!
/28.03.2017 07:33
Witam.Co niby ma dać zamykanie alimenciarzy do więzienia???Za to że odsiedza rok czy dwa nie zmniejszy długu !! Beda mieli wakacje na nasz koszt.Co to niby za karą !!!. Znaleźć im pracę przy łopatkach,granicach itp.niech odpracowuja swoje długi.