Wigilia jest świętem o szczególnym znaczeniu. Nic dziwnego, że ilość przesądów wigilijnych jest ogromna. Jedne mogą śmieszyć, inne straszyć, ale warto o nich wiedzieć. Sprawdź, co robić podczas Wigilii, aby uniknąć nieszczęścia w kolejnym roku.
Przesądy wigilijne przynoszące szczęście
- Jeśli chcesz, aby kolejny rok był pomyślny, nie sprzeczaj ani nie kłóć się z domownikami. Jaka Wigilia, taki cały rok – przeżyj więc ten dzień dobrze, w zgodzie ze wszystkimi, radosna i uśmiechnięta.
- Pamiętaj także, aby przy wieczerzy mieć ze sobą pieniądze – ma to oznaczać, że w przyszłym roku „pieniądze będą się ciebie trzymały”.
- Tradycja głosi, że jeśli tego dnia natrzesz sobie zęby czosnkiem, nie będą cię bolały przez cały rok. Dodatkowo zjedzenie jabłka zapobiegnie bólowi gardła, zaś orzechów – bólowi głowy. Może warto spróbować tej praktyki, oczywiście pod warunkiem, że po zabiegu na zęby, dokładnie je umyjesz.
- W dzień Wigilii musisz uważać na swoje zdrowie, bowiem jeśli się rozchorujesz, to przez cały rok będziesz bardziej podatna na choroby. Natomiast zwykłe kichnięcie wróży pomyślność – zdrowie i szczęście nie opuści cię w nadchodzącym czasie.
- Przesąd wigilijnych, który przyda się posiadaczom ogródków, głosi, że jeśli pod obrus wsuniesz żelazo, unikniesz plagi kretów! Podobny przesąd dotyczy finansów – jeśli pod talerz wsuniesz monetę, unikniesz zbędnych wydatków.
- Przy kolacji trzeba spróbować (choćby nawet symbolicznie), każdej potrawy wigilijnej. To przyniesie szczęście na cały rok.
Przesądy wigilijne związane z pechem
- Kobiety ciężarne nie powinny szyć ani prać – w przeciwnym razie dziecko może urodzić się chore.
- Przesąd wigilijny głosi, że damy nie powinny jako pierwsze telefonować do swoich znajomych z życzeniami ani wchodzić do domu. Lepiej, żeby zrobili to mężczyźni – jeśli do domu bowiem pierwsza wejdzie lub zadzwoni kobieta, oznacza to nieszczęście, kiedy mężczyzna – pomyślność. Pierwszy gość w Wigilię niesie więc szczęście albo pecha.
- Nie pożyczaj nikomu swoich rzeczy ani pieniędzy – przesądy wigilijne głoszą, że kto w Wigilię wynosi ze swojego domu jakieś przedmioty, ten nigdy się nie dorobi.
Zabobony wigilijne związane z małżeństwem
- Kobieta, która chce wyjść za mąż, powinna po skończeniu wigilijnej kolacji wyjąć spod obrusu siano. Jeśli wyjmie źdźbło w kolorze zielonym – szybko znajdzie męża, jeśli kolorze szarym – pozostanie starą panną, a w kolorze żółtym – będzie musiała długo czekać.
- Popularnym przesądem wigilijnym jest także liczenie pestek jabłka tuż po zjedzeniu – jeśli ich liczba jest parzysta – zakochasz się szczęśliwie w nadchodzącym roku.
- Gdy opłatek spadł na podłogę, to zdecydowanie zły omen. Jeśli posiadasz partnera, oznacza to zdradę w związku.
Przesądy bożonarodzeniowe związane z choinką
Ozdoby choinkowe także mają swoją tradycję. Odnosi się ona do czasów, kiedy każdy sam we własnym domu szykował „bombki” na drzewko. Teraz wszystko możemy nabyć w sklepie, ale warto wiedzieć co oznaczają niektóre z ozdób.
- Zawieszane na choince jabłka zapewnić miały domownikom zdrowie i urodę, orzechy – siłę fizyczną, zaś pierniki – dostatek.
- Umieszczana na czubku drzewka gwiazda miała pomóc w powrocie osób znajdujących się daleko, a łańcuchy choinkowe wzmocnić powinny więzi rodzinne.
- Lampki oraz bombki miały za zadanie ochraniać domowników przed demonami i innymi siłami zła.
- Wieszane na choince dzwoneczki oznaczały radosne wydarzenia w rodzinie, a aniołki – opiekę bożą.
Na podstawie artykułu pierwotnie opublikowanego 14.01.2010 przez Annę Mietelską
Zobacz więcej świątecznych porad:
Pomysły na prezenty świąteczne - katalog prezentów 2020
Jak zrobić ozdoby choinkowe?
Ozdoby z szyszek
Symbolika ozdób choinkowych
Lista zakupów oraz menu na święta
Książki świąteczne dla dzieci 2020
Jak poczuć świąteczny klimat?
Woda z solą i cukrem do choinki