Jak szybko wyczyścić grill?

Zadbany i czysty grill to wizytówka każdej udanej imprezy w plenerze. Jego konserwacja i utrzymanie w czystości zagwarantuje nam estetyczny wygląd oraz smaczne i zdrowe posiłki.

Zadbany i czysty grill to wizytówka każdej udanej imprezy w plenerze. Jego konserwacja i utrzymanie w czystości zagwarantuje nam estetyczny wygląd oraz smaczne i zdrowe posiłki. A więc grillujmy na zdrowie!

Jak szybko wyczyścic grill ?

Fot. Depositphotos

Do pieczenia mięs warto stosować aluminiowe tacki, dzięki czemu tłuszcz pozostanie na ich dnie i nie zabrudzi rusztu.

Zabrudzony i zaniedbany grill sprawia, że odbieramy sobie przyjemność z sielankowej uczty.

Zwęglone resztki wydzielają dym powodujący cierpki smak potraw. Warto wspomnieć, że resztki jedzenia mogą się przykleić do grillowych przysmaków, a to jest nieestetyczne i niesmaczne! Odpowiednia konserwacja grilla ma również wpływ na jakoś przygotowanych przez nas dań. Jeśli grill jest zamykany, jego górną pokrywę również należy systematycznie czyścić. Przypalony tłuszcz osadzający się na pokrywie może opadać na potrawy, co w konsekwencji zepsuje smak i wpłynie nie tylko na walory smakowe, ale również na nasze zdrowie, ponieważ stary, przypalony tłuszcz może zwiększyć niestrawność, bóle brzucha a częste grillowanie przyczyni się nawet do pogłębienia zmian miażdżycowych. 

Szybkie triki na wyczyszczenie grilla:

  • Najprostszym sposobem na przywrócenie grilla do porządku jest wyczyszczenie w pierwszej kolejności rusztu. W tym celu stosujemy grubą i sztywną gąbkę oraz odrobiny rozcieńczonego płynu do mycia naczyń. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o dokładnym wypłukaniu z resztek  detergentu oraz wysuszenia grilla najlepiej ręcznikiem papierowym - to skutecznie zabezpieczy grill przed rdzą.
  • Aby wyczyścić wnętrze grilla niezbędny będzie wąż ogrodowy (jego ciśnienie ułatwi nam prace), twarda szczotka oraz mleczko do czyszczenia. Po solidnym wyszorowaniu wnętrza grilla, wszystkie stalowe elementy przecieramy filcową szmatką - dzięki czemu zyskają delikatny połysk. Natomiast wszystkie elementy drewniane przecieramy watą stalową lub papierem ściernym - szybko je odświeżą i będą jak nowe.
  • Grilla najłatwiej myje się również ciepłą wodą z mydłem z dodatkiem octu. Możemy też używać specjalnych środków do mycia grilla, które bez problemu dostaniemy w marketach i sklepach ogrodowych.

Ekologiczne mycie rusztu:

  • Na początek kładziemy ruszt na folii aluminiowej i solidnie obsypujemy go solą. Następnie wstawiamy do mocno nagrzanego piekarnika i wyjmujemy dopiero gdy sól stanie się brązowa. Usuwamy sól, przecieramy szmatką i gotowe.

Dzięki systematycznemu czyszczeniu grilla, zachowany jego świeżość na dłużej, a generalne mycie będzie można ograniczyć dosłownie do dwóch razy w sezonie.

Zobacz też: Jakie warzywa wykorzystać na grilla?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 lata temu
Ja też używam specjalnego płynu sotin
/6 lat temu
Odkąd kupiliśmy lotus grill skończył się mój koszmar z szorowaniem grilla, teraz po każdym grillowaniu wkładam ruszt i misę do zmywarki i po sprawie :)
/3 lata temu
Wszystko zależy od rodzaju rusztu. Żeliwa nie powinno się myć nie wspominając już o myciu w zmywarce ponieważ chłonie wilgoć. Ze stalowymi można robić co się chce.
POKAŻ KOMENTARZE (1)