Pies i rower w mieście
W warunkach miejskich niezależnie od tego czy jedziemy ulicą czy alejką w parku pies nie powinien biegać luzem. Psy biegnące za rowerem także ulegają rozproszeniu, a ich zachowanie może być nieprzewidywalne. Nie każdy też musi sobie życzyć by nasz pies zaczepiał go lub jego psa i pamiętajmy, że nie wszystkie psy są z natury bardzo przyjazne. Gdy właściciel trzyma takiego psa na smyczy, a nasz pies podbiega do nich luzem sytuacja robi się co najmniej uciążliwa dla właściciela psa trzymanego na smyczy. Tymczasem to on wykazuje się wówczas większa odpowiedzialnością.
Naszym obowiązkiem jest panować nad sytuacją bez względu na to czy idziemy pieszo, czy jedziemy rowerem. Jeśli jedziemy na przejażdżkę na łono natury warto pomyśleć czy nie ma tam potencjalnych niebezpieczeństw dla naszego psa, np. jeśli jedziemy drogą, którą rzadko jeżdżą samochody może się zdarzyć, że jeden wyjedzie szybko i niespodziewanie – nie trudno wtedy o wypadek.
W mieście jednak powinniśmy obowiązkowo zaopatrzyć psa w smycz, dobrą obrożę lub szelki i specjalny uchwyt do przypinania psa do roweru. Ten specjalny uchwyt skonstruowany jest tak, że amortyzuje napięcia powstające między psem, a rowerem, więc nie dopuszcza do powstawania szarpnięć psa przez rower, jak i w pewnym stopniu szarpnięcia nas na rowerze przez psa.
Jazda rowerem z psem trzymanym na zwykłej smyczy jest dość niebezpiecznym i często mało komfortowym zarówno dla nas, jak i psa pomysłem. Podstawą naszego działania powinno być bezpieczeństwo - nasze, psa oraz otoczenia.
Jak nauczyć psa biegania równo przy rowerze?
Nie dziwmy się, że nasz zwykle ciągnący na spacerach smycz pies ciągnie nas również na rowerze. Niektóre psy wskutek nabierania większej prędkości niż w czasie zwykłego spaceru dopasowują się lub po prostu ulegają zmęczeniu i przestają ciągnąć, jednak nie bierzmy tego za pewnik. Jeśli chcemy by pies biegł równo przy rowerze nauczmy go najpierw poprawnego wykonywania komendy "równaj" zwyczajnie idąc z psem na smyczy. Gdy pies będzie równał nie ciągnąc w trakcie spaceru na smyczy można zacząć ćwiczyć równanie w trakcie naszej jazdy na rowerze. Ważne by pies już znał tę komendę i wiedział jak należy się zachować.
Zobacz też: Ogród bezpieczny dla psa - o czym pamiętać?
Tempo naszej jazdy
Powinniśmy pamiętać by tempo naszej jazdy było dostosowane do możliwości psa. Szczeniaki i duże psy w okresie rozwoju nie powinny obciążać nadmiernie stawów, dlatego niewskazane są dla nich biegi za rowerem. Podobnie starsze psy nie powinny się zbytnio forsować. Także w przypadku zdrowych psów powinniśmy mieć na względzie ich dobro. Pies pędzący za swoim właścicielem jadącym na rowerze, czy też niekiedy konno, jest gotów dać z siebie wszystko, aby dotrzymać mu kroku. Nie sugerujmy się więc tym, że nasz mniejszy przyjaciel tak szybko daje radę. Z czasem skutki mogą być opłakane zarówno dla aparatu ruchu psa, jak i jego dróg oddechowych. Zbyt szybkie bieganie ponad możliwości psa z czasem może się zakończyć rozedmą płuc w wyniku nadmiernego ich obciążania. Choroba jest bardzo ciężka i niestety chroniczna.
Przeczytaj też: Nie możemy zabrać psa na wyjazd - co robić?
Nie do pomyślenia jest także by pies biegał za jakimkolwiek innym pojazdem niż rower!
Dbajmy o zdrowie i bezpieczeństwo naszego psa, żebyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się wspólnymi wycieczkami.