Ogród bezpieczny dla psa - o czym pamiętać?

Nie pozwalajmy też psom wchodzić na wyższe tarasy bez barierek - wiele psów potrafi zeskoczyć z większej wysokości, niż jest dla nich bezpieczna.
Godziny spędzone na świeżym powietrzu to dla psa wielka przyjemność. Szczególnie latem, kiedy wyjeżdżamy z psem na wakacje lub działkę, ale także wtedy, gdy po prostu mieszkamy w domu z ogrodem. Zanim jednak pozwolimy psu beztrosko cieszyć się tą przyjemnością zadbajmy o to, by miejsce przyjemności nie stało się miejscem nieszczęśliwego wypadku.
/ 26.07.2010 20:33
Nie pozwalajmy też psom wchodzić na wyższe tarasy bez barierek - wiele psów potrafi zeskoczyć z większej wysokości, niż jest dla nich bezpieczna.

Co zrobić by ogród czy podwórko było bezpieczne dla psa?

Sprawdźmy przede wszystkim:

  • Czy ogrodzenie jest na pewno bez dziur, przerw i możliwości zrobienia podkopów?
  • Czy ogrodzenie jest dość wysokie?
  • Czy żaden pies z zewnątrz nie wejdzie jakimś sposobem do środka?

To ostatnie jest ważne szczególnie gdy mamy suczkę. W czasie cieczki lepiej by w ogóle nie zostawała sama w ogródku. Psi adoratorzy mają bardzo silną motywację i miliony pomysłów na to jak znaleźć się blisko swojej wybranki.

  • Czy nigdzie (z ziemi, ogrodzenia lub murów i ścian) nie wystają, ani nie leżą żadne ostre niebezpieczne przedmioty takie jak pręty, druty, blachy czy gwoździe?
  • Czy nigdzie nie stoi puszka lub pojemnik z jakąś chemiczną substancją, do której pies mógłby się łatwo dostać (szczególnie w upalne dni dbajmy o to, by pies miał dostęp tylko do świeżej wody)?
  • Czy nie ma dziury w ziemi, wyrwy, wyłamanej deski w podłodze ganku, niezabezpieczonego kanału czy odkrytego odpływu i tym podobnych pułapek?
  • Czy nie ma innych potencjalnych niebezpieczeństw (psy bywają zaskakujące i czasem trudno wszystko przewidzieć, warto więc robiąc „obchód kontrolny” kierować się tymi samymi zasadami jak przy dzieciach)?

Psy potrafią wynajdować sobie do zabawy różne dziwne przedmioty, więc niezbyt bezpieczne przedmioty i substancje chowajmy tak by były niedostępne dla psa (uwzględnijmy duże możliwości pupili w zdobywaniu przedmiotów, które je zainteresują). Podobnie jak ogródek sprawdźmy też garaż i pomieszczenia, do których pies ma wstęp.

Nie pozwalajmy też psom wchodzić na wyższe tarasy bez barierek - wiele psów potrafi zeskoczyć z większej wysokości, niż jest dla nich bezpieczna.

Bardzo temperamentne psy często działają pod wpływem impulsu (np. pędząc do bramy gdy ktoś przeszedł lub na widok kota czy znajomego psa) i nie zawsze zauważają niebezpieczeństwo na drodze, nawet to które - jak nam się zdaje – widzą i znają.

Przeczytaj też: Pierwsze spotkanie dwóch psów - jak je zapoznać

Starsze psy szczególnie o zmroku mogą gorzej widzieć.

Szczeniaki, tak jak dzieci, powinny pozostawać pod naszą kontrolą w czasie ogródkowych zabaw, chyba że mamy dla nich bezpieczny kojec (oczywiście z zabawkami typowymi dla psów), w którym nie grozi im żadne niebezpieczeństwo.

Zobacz też: Jak przygotować psa na wizytę w salonie fryzjerskim

Pamiętajmy też, że ogródek to tylko dodatek. Bez względu na jego posiadanie musimy się liczyć z tym, że pies potrzebuje naszej opieki, uwagi i czasu spędzonego razem z nami. Sam ogródek psu nie wystarczy.

Redakcja poleca

REKLAMA