Jak dobrze wychować szczeniaka

Większość dzieci chciałaby mieć swojego zwierzaka – najczęściej wybór pada na psa
Jak wychować szczeniaka, by reagował właściwie na otaczający go świat, a jako dorosły pies potrafił właściwie się zachowywać w różnych sytuacjach? Podstawowa sprawa to odpowiednia socjalizacja.
/ 21.07.2010 08:54
Większość dzieci chciałaby mieć swojego zwierzaka – najczęściej wybór pada na psa

Socjalizacja szczeniąt

Socjalizacja szczeniąt to proces, w trakcie którego mały pies uczy się otaczającego go świata. Im więcej zjawisk pozna, tym lepiej będzie potrafił się zachowywać, także jako dorosły pies. Proces ten zaczyna się w dniu, w którym mały pies trafia do naszego domu i trwa do momentu, w którym jego psychika zostanie w pełni ukształtowana.

Szczeniak jak dziecko

Szczeniak podobnie jak dziecko poznaje świat i uczy się właściwych reakcji na nowe dla niego zjawiska. Przez pierwsze trzy miesiące życia uczy go tego matka. Szczeniak, powinien też nawiązać dobry kontakt z człowiekiem, poznać różne codzienne hałasy, zapachy i sytuacje. Dużą rolę odgrywa tu również hodowca, właściciel. Im lepiej dba o rozwój szczeniąt, tym ich późniejsze reakcje na poznawany świat będą odpowiedniejsze. Gdy szczeniak przechodzi pod naszą opiekę, to my odpowiadamy za to, jak będzie zachowywał się w przyszłości. Bez względu na to czy piesek jest odważny i ciekawski, czy też nieśmiały i lękliwy mamy wpływ na to, jak będzie się rozwijał.

Ważne jest by zapoznawać pieska z nowymi zjawiskami z właściwej strony. Złe skojarzenia mogą wywołać efekt odwrotny od zamierzonego.

Socjalizacja szczenięcia - obowiązki właściciela

Pozbawiony oparcia matki piesek, będzie szukał go u swojego właściciela. Jeśli człowiek nie okaże niepokoju, szczeniak też nie będzie się stresował. Jeśli dzieje się coś zupełnie nowego dla szczeniaka, co powinien poznać - zignorujmy to, przyjmujmy jako coś zupełnie normalnego.

Przeczytaj: Jak zapoznać szczeniaka ze światem i dźwiękami

Jeśli zjawisko przestraszy pieska, możemy poklepać go dla otuchy i powiedzieć kilka miłych słów, ale bez zbytniego rozczulania się, np. możemy powiedzieć „wszystko w porządku, Mały”.

Nie bez znaczenia jest to co myślimy mówiąc do psa, bo wyczuwa on nastrój człowieka, ale dobrym sposobem jest modulowanie głosu. Ton spokojny, nie za wysoki, nie za niski, będzie najlepszy do uspokajania szczeniaka i upewniania go w tym, że nic złego się nie dzieje. Można też odwrócić uwagę szczeniaka od tego, co go przestraszyło i zająć go zabawą. Wówczas mały piesek bardzo szybko zapomni o strachu.

Zobacz też: Jakiego psa wybrać - dorosłego czy szczeniaka

Gdy już wiemy jak mamy się zachować pokazując świat naszemu szczeniakowi, pomyślmy o tym z czym powinniśmy go zapoznać.

Redakcja poleca

REKLAMA