Jak ćwiczyć z psem tropienie?

Jak ćwiczyć z psem tropienie?
Gdy zgłębimy tajniki pracy węchowej, pomysłów ćwiczeń będziemy mieć całe mnóstwo. Oprócz wiedzy potrzebna jest tylko cierpliwość i oczywiście czas.
/ 20.08.2010 11:23
Jak ćwiczyć z psem tropienie?

Tropienie śladów „właściciela” i obcych

Tropienie śladów właściciela to jedno z prostszych zadań węchowych dla psa. Trudniejsze dla początkującego właściciela. Trzeba wiedzieć jakie podłoże jest najlepsze dla początkującego psa i jak układać ślad w stosunku do wiatru.

Z początku ślady powinniśmy układać na bardzo „czystym” terenie, czyli jak najmniej zadeptanym przez innych ludzi i zwierzęta. Do nauki najlepsze są niezbyt zarośnięte łąki poza miastem w godzinach porannych. Gdy nasz pies opanuje krótsze ślady możemy układać coraz dłuższe. A gdy nasze własne będą dla niego już zupełnie proste możemy zacząć uczyć psa tropienia śladów kogoś innego – do tego potrzebny nam będzie pomocnik.

Na ścieżce śladu zostawia się przedmioty, które pies powinien zaznaczyć.Na końcu śladu powinien być obiekt do którego zmierzamy. Może on być zarówno żywym człowiekiem jak i jakimś przedmiotem.
W miarę doskonalenia umiejętności psa możemy też wydłużać czas, po jakim –licząc od momentu ułożenia śladu- wpuścimy na niego psa.

Wybieranie własnych przedmiotów spośród obcych

To zabawa która może polegać zarówno na znajdowaniu „naszego” „patyczka” wśród innych obcych patyczków znalezionych na spacerze. „Nasz patyczek” to taki który zdążył przejść naszym zapachem trzymany jakiś czas w rękach lub kieszeni, „obcy patyczek” to taki którego nigdy nie dotykaliśmy. Podobnie można bawić się z psem szyszkami.
Jeśli nie jesteśmy sam na sam z psem, możemy urządzić zabawę polegająca na wynajdowaniu naszej rękawiczki wśród rękawiczek innych osób, lub różnych innych podobnych przedmiotów.

Znajdowanie zguby

To zabawa polegająca na wyszukiwaniu przez psa „zgubionego” przez nasz przedmiotu. Oczywiście gubimy go dla zabawy. Czasem jednak ta umiejętność psa może okazać się przydatna naprawdę.

Zawody dla psów tropiących

Związek Kynologiczny w Polsce organizuje zawody sportowe dla psów tropiących. Kursy, egzaminy i zawody odbywają się pod nazwą Pies Towarzysząco-Tropiący I-go i II-go stopnia PTT-I, PTT-II). Regulaminy egzaminów i zawodów obu stopni składają się z dwóch części – jedna to posłuszeństwo psa, druga to praca węchowa.

Aby pies mógł przystąpić do egzaminu lub zawodów PTT I-ego stopnia najpierw musi zdać egzamin z podstawowego posłuszeństwa. Podobnie w PTT-II może wziąć udział tylko pies który uprzednio zdał PTT-I.
W regulaminie PTT-I oprócz wybranych ćwiczeń z posłuszeństwa są także ćwiczenia z pracy węchowej takie jak:
- ślad przewodnika psa o długości 450 kroków z dwoma załamaniami (czyli zakrętami) i trzema przedmiotami na ścieżce śladu, leżący wcześniej 20 minut;
- wybranie i przyniesienie własnego aportu spośród obcych oraz szukanie „zguby” własnej.

W regulaminie PTT-II, oprócz wybranych nieco trudniejszych niż poprzednio ćwiczeń z posłuszeństwa, do przejścia jest ślad o wiele trudniejszy niż w PTT-I. Ślad ułożony jest przez osobę obcą, leży 60 minut wcześniej, zanim wejdzie na niego pies, ma długość 900 kroków oraz cztery załamania-w tym dwa o kącie ostrym. Są na nim 4 przedmioty. Jest tu także ślad zwodniczy, czyli ślad o jeszcze innym zapachu przecinający ślad właściwy - dla zmylenia psa.

Zawody na poziomie międzynarodowym, europejskim i światowym opierają się o regulaminy FCI w których ślady mają nawet około 2000 kroków, a pies wchodzi na nie po kilku godzinach od ułożenia.
Wszystkie regulaminy bardzo dokładnie opisują jak kolejne ćwiczenia powinny być wykonane i za wszelkie odstępstwa odejmowane są punkty wpływające na ocenę końcową. 

Zobacz także: Jak wygląda tor dla psów agility?

Redakcja poleca

REKLAMA