Są różne formy szkoleń i różne sposoby ich prowadzenia. Lekcje odbywają się indywidualnie, lub grupowo. Zajęcia i kursy organizowane są na różnych poziomach zaawansowania.

Czy powinniśmy szkolić psa

Profesjonalne szkolenie psów oprócz samego treningu czworonoga jest w rzeczywistości także szkoleniem ich właścicieli, opiekunów i przewodników. Najprościej rzecz ujmując człowiek uczy się w ten sposób "instrukcji obsługi psa". W zależności od stopnia zaawansowania znajomości tej "instrukcji" możemy osiągać mniej lub więcej. Sednem szkolenia jest to, żebyśmy sami mogli pracować z własnym psem i żeby był nam posłuszny.
/ 21.07.2010 12:07
Są różne formy szkoleń i różne sposoby ich prowadzenia. Lekcje odbywają się indywidualnie, lub grupowo. Zajęcia i kursy organizowane są na różnych poziomach zaawansowania.

Szkolenie podstawowe

Podstawowe szkolenie powinien przejść niemal każdy pies, bez względu na wielkość, płeć i rasę. Zwykle też wiek nie jest tu przeszkodą, zwłaszcza dopóki pies pozostaje w pełni sprawny. Podstawowe szkolenie pozwala nam lepiej poznać psa, zbudować z nim lepszy kontakt i nauczyć się wykorzystywać podstawowe umiejętności zwierzęcia w życiu codziennym.

Powinno także nauczyć nas jak my powinniśmy kształcić naszego psa. Jak wiadomo nic nie przychodzi samo, więc i w przypadku takich umiejętności trzeba dużo ćwiczyć. Same zasady nie wystarczą. Trening czyni mistrza, więc jeśli zdecydowaliśmy się na psa, powinniśmy znaleźć odrobinę czasu i chęci by spróbować.

Psy są różne i z różną prędkością będziemy osiągać efekty. Na efekt końcowy składa się bardzo wiele czynników. Nie da się ukryć, że to zadanie dla wytrwałych i tylko systematyczna, konsekwentna praca przyniesie pożądane wyniki.

Jednak właściciel psa czy kandydat na jego opiekuna powinien zdać sobie sprawę z faktu, iż posiadacz psa musi być wytrwały. Musi przecież chodzić na codzienne spacery, codziennie karmić zwierzaka, codziennie opiekować się bez względu na swój nastrój i samopoczucie. Jeśli te wszystkie punkty jest się w stanie wypełniać konsekwentnie i odpowiedzialnie - ze szkoleniem powinniśmy sobie dać radę.

Są różne formy szkoleń i różne sposoby ich prowadzenia. Lekcje odbywają się indywidualnie, lub grupowo. Zajęcia i kursy organizowane są na różnych poziomach zaawansowania.

Szkolenia zaawansowane

Kierunek wyższego stopnia szkolenia można dopasować do naszego charakteru i potrzeb, oczywiście z uwzględnieniem możliwości i predyspozycji posiadanego psa. Szkolenie może (i powinno) być miło spędzonym czasem z naszym czworonożnym przyjacielem.

Wspólne zajęcia na powietrzu zrobią nam dobrze, bez względu na to jaki tryb życia prowadzimy na co dzień. Aktywność ruchowa na powietrzu działa przecież relaksująco. Nawet gdy z początku nie idzie nam tak świetnie jak byśmy chcieli, w rzeczywistości koncentrujemy się na ćwiczeniach tak bardzo, że zupełnie zapominamy o otaczających nas życiowych kłopotach. Odciążamy więc na jakiś czas nasz system nerwowy. To pozwala nam odetchnąć i nabrać dystansu do ważnych spraw.

Zobacz też: Jakie są korzyści ze spacerów z psem?

Pies również będzie w swoim żywiole jeśli poświęcimy ten czas tylko jemu. Ze swej natury zwykle chce być ważny i akceptowany w oczach swojego właściciela. Dobre treningi są doskonałą okazją by pies był w centrum naszej uwagi, a takie porozumienie gwarantuje wspólną satysfakcję. Jeśli spodoba nam się szkolenie podstawowe, mamy do wyboru kilka dalszych możliwości aktywnego spędzania czasu z naszym czworonożnym przyjacielem, zarówno w sposób rekreacyjny, jak i - dla bardziej ambitnych - sportowy. 

Przeczytaj: Niekontrolowane wypróżnianie się psa - co robić?

Pamiętaj! Im więcej pies umie, tym lepiej się z nim dogadujemy.