Spacer powinien być dla Ciebie i psa czystą przyjemnością. Będzie to możliwe jeśli podejdziesz do wspólnych wyjść kreatywnie i potraktujesz je jako okazję do nauki i zabawy.
Zapewne chciałbyś, żeby pies zabrany na spacer poruszał się na smyczy spokojnie, nie wyrywał się do przodu na widok innego psa lub rowerzysty ani nie uciekał w siną dal gdy go z niej spuścisz - słusznie, ale nie oczekuj od psa, że od razu będzie wiedział, jak ma się zachować. Pamiętaj, że spokojny spacer z psem to cenna umiejętność, którą wypracowuje się latami. Proponujemy zatem poćwiczyć z psem te czynności, które najbardziej przydają się podczas wspólnych spacerów.
Chodzenie z psem przy nodze na smyczy
Chodzenie przy nodze to umiejętność przydatna zwłaszcza gdy idziesz z psem ruchliwą ulicą lub przez park, gdzie kręci się sporo osób z psami, jeżdżą rowerzyści, biegają dzieci. Musisz mieć wtedy psa pod kontrolą. Co to oznacza w praktyce? Chodzenie przy nodze oznacza, że pies idzie przy Twoim lewym boku, zwracając baczną uwagę na zmianę tempa i kierunku. Kluczem do nauczenia psa chodzenia przy nodze jest nauczenie go, żeby zwracał na bodźce płynące od Ciebie.
Naukę tej komendy możesz rozpocząć dopiero wtedy, gdy pies opanuje komendę „Siad”. Po wydaniu komendy „Noga” pies powinien znaleźć się przy Twojej lewej nodze (lub prawej, jeśli wolisz, ale wszystkie poniższe ćwiczenia muszą być wykonane w odpowiednią stronę).
Podczas spaceru przy nodze łopatka psa powinna znajdować się na jednej linii z Twoją lewą nogą. Pies nie powinien wybiegać do przodu ani pozostawać w tyle lecz przy każdej zmianie tempa iść równo obok Ciebie, a gdy się zatrzymasz – powinie usiąść jak najbliżej twojej nogi.
Zacznij od poluzowania smyczy. Przygotuj także smakołyki.
Najpierw przećwicz z psem komendę „Siad”, najlepiej w miejscu, gdzie psa nie będzie nic rozpraszało.
Posadź psa przy swojej lewej nodze, dając mu smakołyk. Weź do lewej ręki garść smakołyków, wypowiedz imię psa. Gdy zwróci na Ciebie uwagę, opuść rękę ze smakołykiem, zbliżając ją do lewej nogi na wysokości nosa psa. Wypowiedz komendę „Noga” i zacznij iść lewą nogą.
Zobacz także: Jak wychować grzecznego psa? Rady Cesara Millana
Podczas spaceru podawaj psu smakołyki. Rób to na tyle często, by szczeniak nieprzerwanie koncentrował uwagę na Tobie. Zmieniaj kierunek marszu, zatrzymaj się, skłoń szczeniaka do siadu przy lewej nodze i podaj mu kolejny smakołyk. Smycz powinna być wtedy maksymalnie poluzowana, w innym razie pies będzie czuł dyskomfort i przestanie współpracować.
Powtarzaj to ćwiczenie kilkakrotnie podczas spaceru, z czasem wydłużając przerwy między podawaniem kolejnych smakołyków i coraz wyżej podnosząc rękę ze smakołykiem.
Z czasem powinieneś ćwiczyć z psem w miejscach, w których jest więcej czynników rozpraszających, np. na ulicy, w parku itp. Jeśli nie będzie umiał skoncentrować się na ćwiczeniu, w odpowiednim momencie przerwij niewłaściwe zachowanie szczeniaka. Jeśli pies zacznie ciągnąć Cię w kierunku innego psa lub wyrywać się do ludzi, przekup go natychmiast smakołykiem.
Komendę „Noga” pomoże psu opanować kantar (obroża uzdowa), która daje możliwość panowania nad głową psa bez szarpania. Najlepiej sprawdza się w przypadku psów o dużym temperamencie i u małych ras. Jak go użyć w ćwiczeniu?” Wydaj komendę „Noga” i delikatnie pociągnij, delikatnie wykręcić pysk psa w swoją stronę. Gdy pies spojrzy na Ciebie, zaproponuj mu współpracę podając smakołyk.
Kantar ma jeszcze tę zaletę, że im bardziej pies będzie próbował ciągnąć do przodu, tym częściej będzie musiał skręcać głowę w Twoją stronę, a to ułatwi Ci przerywanie niepożądanych zachowań.
Gdy chodzenie przy nodze stanie się dla psa naturalnym nawykiem, możesz przestać używać smakołyków.
Spokojny spacer, bez ciągnięcia
Dobrze wychowany pies potrafi iść na smyczy, nie wyrywając Ci przy tym rąk. Powodem, dla którego pies ciągnie na smyczy, jest nadmierne zainteresowanie zapachami i widokami z otoczenia. Twoim zadaniem jest uświadomienie psu, że to Ty pociągasz za sznurek - dosłownie i w przenośni.
Do ćwiczenia przygotuj obrożę szkoleniową, smycz i kilka smakołyków. Zabierz psa w spokojne miejsce, gdzie nikt nie będzie rozpraszał jego uwagi.
Chwyć prawą dłonią zapętlę na końcu smyczy i zaciśnij pięść. Lewą ręką chwyć smycz tuż poniżej. Trzymaj smycz w obu rękach, tak jakby był to kij bejsbolowy.
Wydaj komendę „Idziemy” i zacznij iść. Zanim pies napnie smycz, powiedz „Równaj” i zrób zwrot o 180 stopni w prawo, a następnie zacznij iść w przeciwnym kierunku. To spowoduje, że pies odczuje lekkie pociągnięcie za obrożę i zwróci się w nowym kierunku.
Zobacz także: Jak nauczyć psa podstawowych komend? Doskonalenie sztuczek
Zapewne na początku będziesz się spóźniał z reakcją i pies zdąży już napiąć smycz, lecz dzięki systematycznym ćwiczeniom nabierzesz wprawy. Musisz powtarzać to ćwiczenie kilka razy w kilku sesjach, by pies zrozumiał, że ma Cię nie ciągnąć.
Nie zapomnij pochwalić psa za właściwą reakcję i dać mu smakołyk!
Wracanie na żądanie
Nie ma chyba nic gorszego dla właścicieli psów, gdy spuszczone ze smyczy, by sobie pobiegały, uciekają w siną dal i nie reagują na komendy. Ten problem często można zaobserwować u ras myśliwskich, np. u beagle’ów i seterów. Potrafią iść zapamiętale za powziętym tropem nawet kilka kilometrów, zupełnie nie przejmując się swoim zatroskanym panem. Aby wyeliminować podobne zachowanie, trzeba w szkoleniu położyć szczególny nacisk na komendę „Stój-zostań” i naukę powrotu.
Naukę komendy „Stój-zostań” zacznij od ustawienia psa nieruchomo, przodem w tym samym kierunku co Ty. Wyprostuj się, trzymając smycz lekko napięta. Ramiona trzymaj wzdłuż tułowia. Wydaj komendę „Zostań”. Jeśli pies nie poruszy się w ciągu 30 sekund, pochwal go i daj mu komendę zwalniającą. Jeżeli pies będzie się wiercił, rozglądał na boki, napnij mocniej smycz.
Zobacz także: Jak nauczyć psa podstawowych komend: Komenda "do mnie"
Ćwiczenie powtarzaj do momentu, aż pupil będzie w stanie wystać nieruchomo przez minutę, podczas gdy stoisz obok niego. Z czasem zwiększaj odległość psa na smyczy od Ciebie, aż wreszcie spróbuj wykonać to ćwiczenie bez smyczy.
Pamiętaj, by dobre reakcje wynagradzać pochwałą słowną i smakołykiem!