Jak skutecznie zmienić niewłaściwe zachowania psa?

Pies ciągnie na smyczy? Podczas nauki często zmieniaj kierunek marszu. To może powstrzymać psa przed ciągnięciem, ponieważ nie będzie pewien, co zamierzasz zrobić za chwilę. fot. Fotolia
Każde niewłaściwe zachowanie u psa można wyeliminować przez odpowiednie podejście i ćwiczenia. Dobrze wychowany pies reaguje na komendy swojego pana i zna swoje miejsce w szeregu. Jeśli chcesz mieć dobrze ułożonego, koniecznie wzmocnij swoją rolę przywódcy i zastosuj się do poniższych wskazówek.
/ 04.10.2011 03:46
Pies ciągnie na smyczy? Podczas nauki często zmieniaj kierunek marszu. To może powstrzymać psa przed ciągnięciem, ponieważ nie będzie pewien, co zamierzasz zrobić za chwilę. fot. Fotolia

Zaangażuj całą rodzinę w wychowanie psa

Wychowanie posłusznego czworonoga, z którego można być dumnym, jest naprawdę poważnym wyzwaniem wymagającym poświęcenia, ale też dającym dużo radości i wspaniałe poczucie, że dokonało się czegoś ważnego. Ty i członkowie Twojej rodziny musicie przyjąć rolę przewodników. Można to osiągnąć wyłącznie przez ustanowienie obowiązujących w domu zasad, których każdy z domowników musi konsekwentnie przestrzegać. Co bardzo ważne, nikt nigdy nie może pozwolić psu, żeby to on przewodził. Przywileje, smaczne kąski i pochwały można mu dawać tylko wtedy, gdy na nie zasłużył.

Najlepiej będzie, jeśli jeden z członków rodziny, który ma najwięcej czasu i najsilniejszą motywację, weźmie na siebie rolę głównego tresera. Reszta domowników musi postępować w ten sam sposób. Nikomu nie wolno stosować wobec psa taryfy ulgowej.

Wzmocnij pozycję przywódcy

Mocna pozycja lidera to Twój klucz do sukcesu w wychowaniu psa. Już od szczenięcia pies powinien mieć jasno wyznaczone miejsce w rodzinnym "stadzie" i określoną granicę, do której może się posunąć w kontakcie z  Tobą i domownikami. Rady, jak wzmocnić rolę przywódcy, znajdziesz tutaj.

Zobacz także: Jak wychować posłusznego psa? Rady Cesara Millana

Wykorzystaj klatkę lub kojec

Klatki i kojce, jakkolwiek wydają się niehumanitarne, odgrywają bardzo pożyteczną rolę w zapobieganiu niepożądanym zachowaniom u zwierząt. Nie należy traktować klatki jako więzienia dla psa za złe zachowanie, lecz jako środek zapobiegawczy przed niewłaściwym postępowaniem.

Klatka jest szczególnie pomocna w nauczaniu psa czystości, chociażby dla tego, że pies instynktownie stara się zachować czystość w miejscu, w którym przebywa.

Zobacz także: Klatka dla psa - jak przyzwyczaić do niej pupila?

Kojec może służyć jako bezpieczna kryjówka, z której pies wszystko widzi i sam jest widziany. W pewnym sensie pełni podobną funkcję jak kojce dla dzieci.

Redakcja poleca

REKLAMA