Jak nauczyć psa podstawowych komend? Komenda "siad zostań"

Nauka sztuczek będzie łatwiejsza jeżeli Twój pies posiada jakiś zabawny nawyk. Łatwo będzie go przekształcić w sztuczkę.
Gdy nauczysz już swojego psa reakcji na komendę "siad", sprawdź, co zrobić, by pozostał w niej na dłuższy czas. Wskazówki zamieszczone poniżej, z pewnością ułatwią Ci komunikację ze zwierzęciem.
/ 03.10.2016 18:44
Nauka sztuczek będzie łatwiejsza jeżeli Twój pies posiada jakiś zabawny nawyk. Łatwo będzie go przekształcić w sztuczkę.

Komenda „siad zostań”

Przejście od komendy „siad” do komendy „siad zostań” przebiega dwuetapowo. Najpierw pies musi wytrwać w jednej pozycji przez określony czas, a następnie utrzymać ją, gdy trener się oddala. Jeśli nauczymy psa takiego zachowania,rozkładając naukę na dwa etapy, będzie on w stanie poprawnie wykonać komendę „siad zostań” w warunkach działania różnych bodźców rozpraszających uwagę. Utrzymania pozycji przez określony czas uczy się w następujący sposób:
1. Wyegzekwuj wykonanie komendy „siad”, policz do dwóch,a następnie kliknij i nagródź psa.
2. Okres, w jakim pies ma wytrzymać bez ruchu, stopniowo wydłużaj o kilka sekund, klikając i nagradzając go w coraz dłuższych odstępach czasu. Maksymalny czas od wykonania polecenia do kliknięcia i podania smakołyku nie powinien przekroczyć dziesięciu sekund.
3. Jeśli pies potrafi wytrwać we właściwej pozycji przez dziesięć sekund, dołącz ustną komendę „zostań” i daj sygnał (zwykle jest
to otwarta dłoń zwrócona w stronę psa).
4. Czas między kliknięciami z nagrodami zwiększaj losowo, tak by pies nie wiedział, kiedy nastąpi kliknięcie i nagroda.
5. Ćwicz komendę w różnych sytuacjach, zaczynając od podstaw.

Polecamy: Kiedy nie powinniśmy karmić psa?

Staraj się poprawić psa najdalej po dwóch błędach przez zredukowanie liczby bodźców rozpraszających jego uwagę lub zmodyfikowanie zmiennych tego ćwiczenia. Jeśli pies zaczyna się mylić po dwóch wykonaniach ćwiczenia, musisz zmienić metodę, aby łatwiej mu było wykonać polecenie.

Czytaj także: Jak wygląda posłuszeństwo sportowe - "PT"?

Druga część komendy „siad zostań” polega na pozostaniu w siadzie, podczas gdy trener oddala się od psa. Uczenie psa pozostawania w miejscu
przebiega w następujący sposób:


1. Wydaj psu polecenie „siad”, a następnie zrób mały krok w prawo lub w lewo i wróć na miejsce. Jeśli pies nie ruszył się z miejsca, kliknij i nagródź go smakołykiem. Jeśli nie utrzymał pozycji, następnym razem wykonaj mniejszy ruch.
2. Stopniowo przenieś ciężar ciała do tyłu, trzymając ręce przed sobą. Kliknij i nagródź psa za pozostanie w tej samej pozycji. Ćwicz oddalanie się od psa, dopóki nie pojmie, że ma zostać na miejscu.
3. Stopniowo i powoli zwiększaj odległość, na jaką się oddalasz.

Nie zwlekaj zbyt długo z powrotem do psa, kliknięciem i nagrodzeniem go. Jeśli za długo będziesz tkwić w bezruchu, zniecierpliwiony pies podbiegnie do Ciebie.

4. Kiedy pies umie pozostać na tyle długo, że jesteś w stanie przejść na drugą stronę pokoju, zacznij powoli wydłużać każdorazowo moment powrotu o kilka sekund.
5. Powoli wydłużaj czas oddalenia tak, by połączyć dwa opisane powyżej elementy, czyli czas utrzymania przez psa pozycji oraz odległość od niego.

Pamiętaj, że całość najlepiej jest powtarzać w cyklach "po dziesięć", wtedy nauka da najlepsze efekty.

Artykuł jest fragmentem książki: Tresura psów, Gerilyn J. Bielakiewicz, wyd. Helion

Redakcja poleca

REKLAMA