Uważaj na zapachy
Chomiki raczej nie tolerują mocnych zapachów, dlatego mogą przeszkadzać mu intensywne zapachy kosmetyków, chemikaliów. Jednak dla chomika najbardziej nieprzyjemny jest zapach innego zwierzęcia, gdyż odbiera go jako zapach intruza, z którym trzeba walczyć. Dlatego jeżeli masz w domu inne zwierzę, myj ręce przed kontaktem z chomikiem, gdyż może Cię nawet ugryźć. Jeżeli masz młode chomiki, to mimo, iż znają już Twój zapach to również niespodziewany ruch może wywołać agresję.
Spróbuj wieczorem
Najlepszą porą do oswajania chomika jest wieczór, gdyż jest on wówczas wyspany i zaczyna być aktywny. Na początek najlepiej podaj chomikowi jakiś przysmak i trzymaj go w palcach. Chomik zacznie jeść i po kilku dniach skojarzy Twój zapach z jedzeniem, czyli pozytywnym bodźcem. Po kilku takich próbach możesz chomika jednocześnie karmić i lekko pogłaskać.
Po kilku dniach możesz dokonać próby podniesienia chomika. Najlepiej zrób to wówczas, gdy sam wyjdzie ze swojego domku. Zrób wówczas ze swoich rąk gniazdko i poczekaj, aż sam do niego wejdzie.
Polecamy: Jak zadbać o higienę świnki morskiej?
Nie rób gwałtownych ruchów. Podnoś go powoli (na początek uważaj, by Ci nie upadł na podłogę, bo może sobie zrobić krzywdę.
Czego unikać
Gdyby jednak Twój gryzoń nie był jeszcze gotowy na kontakt możesz spróbować podnieść go za pomocą małego tekturowego pudełka. Jeżeli widzisz, że chomik jest zmęczony, zaspany zostaw go w spokoju. Oczywiście najłatwiej jest oswoić młode chomiki, starsze osobniki są mniej ufne.
Trudno jest także przyzwyczaić chomika odkupionego od kogoś, gdyż w innym domu mógł on mieć różne doświadczenia. Raczej bądź ostrożny w oswajaniu samicy ciężarnej, albo matki, która karmi swoje młode. W naturalny sposób chroni ona swoje dzieci i raczej nie ma ochoty na inne kontakty.
Czytaj także: Jak żywić szczura?