Ile razy dziennie powinien jeść dorosły pies?
- Nieduże dorosłe psy
Niedużym dorosłym psom wystarczy jeden posiłek dziennie. Można też rozłożyć ich dzienną porcję na dwie części. Uważa się, że dzienna porcja podana w dwóch częściach w ciągu dnia zwiększa uczucie sytości. Jednorazowe karmienie natomiast, szczególnie wieczorem, ma inną zaletę – pozwala psu w spokoju przetrawić spożyty posiłek, ponieważ bezpośrednio po jedzeniu większa aktywność psa nie jest wskazana.
- Duże i olbrzymie psy
Duże i olbrzymie psy powinny dostawać swoją dzienną porcję rozłożoną na dwa posiłki w ciągu dnia, ponieważ zbyt duża jednorazowa porcja może spowodować skręt żołądka. Pory karmienia nie muszą być wymierzone punktualnie co do minuty, ważne jest by zachować pewien rytm – np. zawsze karmimy psa wieczorem, albo wieczorem i rano. Regularność żywienia jest ważna dla organizmu, ale pamiętajmy, że pies to z natury drapieżnik. A drapieżnikom też nie zawsze udaje się zdobywać pożywienie tak regularnie.
Domowe psy są w prawdzie przyzwyczajone do stałego żywienia przez ludzi, ale nie musimy narzucać im i sobie tak sztywnego ramowego trybu życia.
Ważne, aby zachować zasadę karmienia psa w jego porach i nie dokarmiać przez cały dzień do woli. Regularność posiłków i niedokarmianie poza ich porą pomaga zapobiec wiecznemu "żebraniu" o jedzenie i otyłości psa.
Zobacz też: Co zrobić gdy pies nie lubi czesania?
Ile razy dziennie powinien jeść szczeniak?
Szczeniaki jedzą częściej niż psy dorosłe. Do około czwartego miesiąca życia szczeniak powinien dostawać swoją dzienną porcję podzieloną na cztery posiłki, między czwartym a siódmym miesiącem życia - trzy posiłki, a później już można przejść na dwa posiłki dziennie.
Jednak nie jest to sztywną regułą. Bywają szczeniaki, które nie chcą jeść trzech posiłków dziennie i same dość wcześnie wybierają system dwu posiłkowy.
Psy dużych i wielkich ras można karmić trzema posiłkami w ciągu dnia aż do ukończenia roku, jednak należy pamiętać by nie przekraczać zalecanej dziennej dawki dla danego psa.
Pilnujmy też, by szczeniak nie nabrał zbyt dużej masy, bo w okresie rozwoju, a w szczególności dla ras dużych i wielkich, jest to niezdrowe i niebezpieczne.
Przeczytaj także: Jak rozpoznać kto rządzi - Ty czy pies?
Zawsze świeża woda!
Pamiętajmy także, aby pies miał zawsze dostęp do miski ze świeżą i czystą wodą do picia. Miska na wodę powinna być oddzielna, pojedyncza tak, aby łatwo można było ją umyć i wymienić w niej wodę. W upalne dni lub gdy zimą mamy dobre ogrzewanie można w domu ustawić dwie miski z wodą w różnych miejscach tak, aby pies miał więcej wody i była dla niego bardziej dostępna. Nawet jeśli pies pijąc zabrudzi jedną z misek piaskiem przyniesionym ze spaceru, zawsze jest wtedy jeszcze druga czysta miska z wodą.
Dwie miski z wodą (lub więcej) powinniśmy postawić również, jeśli w domu jest więcej niż jeden pies.