Jak żywić psa - poznaj zasady

Jak żywić psa - poznaj zasady
Dziś znane są różne metody żywienia psów, jak i różne poglądy na ich temat. Co do jednego nie ma żadnych wątpliwości – pies powinien być żywiony w sposób odpowiadający jego wiekowi, aktywności fizycznej, stanowi zdrowia i ewentualnym cechom indywidualnym oraz rasowym.
/ 20.07.2010 14:49
Jak żywić psa - poznaj zasady

Pewne jest, że różne grupy psów mają różne zapotrzebowania na białko, tłuszcze, węglowodany, włókno, popiół i witaminy. Wszystkie składniki pożywienia naszego psa powinny być zbilansowane pod tym kątem.

Tu pojawiają się sprawy dyskusyjne. Wielu właścicieli nadal uważa, że najlepiej będzie, jeśli swoim psom będziemy gotować jedzenie w domu. Inni uznają jedynie karmy przemysłowe o zbilansowanym składzie za najlepsze. Jeszcze inni uważają, że najlepsza jest dieta BARF oparta na surowych składnikach, która jest najbliższa naturalnemu żywieniu psów.

Gotowane jedzenie dla psa

Jedzenie gotowane w domu daje nam ten komfort, że wiemy, co serwujemy. Jednak codzienne gotowanie jest dużym wysiłkiem, a także nie każdy wie, jak właściwie zbilansować dietę. Taki sposób przygotowywania posiłków częściowo „wygotowuje” wartości odżywcze składników z pożywienia. Jeśli natomiast często wyjeżdżamy z naszym psem, gotowanie dla niego poza domem może być pewną trudnością, a nagłe zmiany formy pożywienia – „z dnia na dzień” – nie są wskazane.

Psie karmy gotowe

Karmy gotowe to kolejny temat rzeka. Jest wiele firm produkujących karmy dla psów. Na rynku dostępne są karmy o różnym poziomie jakości. Lepiej nie kupować tych najtańszych, ponieważ cena zwykle ma związek z jakością. Jeśli chodzi o karmy profesjonalne, to wśród właścicieli psów i hodowców różne są opinie na ich temat. Wynikać to może stąd, że różna jest zdolność przyswajania karm i ich składników przez psy. Poza tym, że nie zawsze karmy są właściwie dobierane do zapotrzebowań psów. Częściowo podział zdań może też wynikać z indywidualnej podatności właścicieli i hodowców na reklamy i marketing producentów.

Przeczytaj: Jak rozpoznać kto rządzi - ty czy pies?

Zaletą karm gotowych jest łatwość i wygoda w użyciu oraz niekonieczna znajomość zasad żywienia psów – wystarczy stosować się do zaleceń producenta. Słabszą ich stroną jest jednak pewnego rodzaju nienaturalne przetworzenie, monodieta i równomierne (również nienaturalne) dawkowanie wszystkich składników każdego dnia.

Dieta BARF

Dieta składa się głównie z surowych składników takich jak mięso, kości, warzywa, owoce, ryby, ale także z jogurtu naturalnego (bez cukru) oraz jajek. Nie wszystkie składniki podawane są codziennie, dzięki temu dieta jest zróżnicowana. Założeniem sposobu żywienia jest stworzenie posiłku maksymalnie zbliżonego do tego, jaki pies jada w naturze. Pomysł jest dobry, tylko jak wiele mięso z przemysłowych hodowli zwierząt, karmionych mączkami i karmami przemysłowymi ma wspólnego z mięsem naturalnym? Albo czy zwyczajnie zmiksowane warzywa i owoce są tym samym, czym nadtrawiona enzymami zawartość przewodu pokarmowego zwierząt roślinożernych?

Zobacz też: Po co psu ogródek i czy mu wystarcza?

Każdy z powyższych sposobów żywienia ma pewne zalety i wady oraz swoich zwolenników i przeciwników. Być może nigdy nie dowiemy się, kto miał rację. Jak zwykle trzeba przemyśleć i wybrać najbardziej odpowiadający nam i naszemu psu sposób żywienia.

Redakcja poleca

REKLAMA