Co robić podczas pierwszych dni psa w domu

Zarówno szczeniak, jak i pies dorosły potrzebuje czasu aby przyzwyczaić się do nowego domu.
Zdecydowaliście się na psa. Teraz czas pomyśleć o jego przybyciu do Waszego domu. Przede wszystkim należy zaplanować dzień przybycia psa tak, abyście mieli kilka kolejnych dni wolnych, żeby móc poświęcić mu czas.
/ 20.07.2010 16:15
Zarówno szczeniak, jak i pies dorosły potrzebuje czasu aby przyzwyczaić się do nowego domu.

Przyzwyczajanie do nowego domu

Zarówno szczeniak, jak i pies dorosły potrzebuje czasu aby przyzwyczaić się do nowego domu. Nie należy przesadnie narzucać swojej obecności nowo przybyłemu dorosłemu psu, raczej będąc w pobliżu warto pozwolić mu się rozejrzeć w nowym otoczeniu. O ile szczeniak szybko zajmie się zabawą z nami i poczuje się swobodnie, o tyle starszy pies często przyzwyczaja się wolniej i bardziej samodzielnie. Jednak obecność właściciela, opiekuna będzie dla obu podporą. Od pierwszej minuty wspólnego spotkania poznajecie siebie nawzajem i budujecie wzajemne relacje. To czy będą dobre, zależy od Was – ludzi.

Ustalenie zasad życia w nowym domu

Do tego, by pies czuł się z nami bezpiecznie, miał do nas zaufanie i nie sprawiał kłopotów, potrzebuje pewnej stabilizacji. I nie chodzi tu o regularne godziny spacerów czy jedzenia. Najważniejsze jest to, jaki obraz naszego świata przedstawimy psu. Jeśli od początku określimy jasno co psu wolno, a czego nie, nie będzie on nad tym długo "ubolewał". Znacznie gorzej sprawy się mają, gdy nagle zabronimy psu czegoś do czego przywykł. Dlatego ustalenie konkretnych zasad i konsekwentne ich przestrzeganie od pierwszych wspólnych dni jest tak ważne.

Polecamy: Jak żywić psa - poznaj zasady

Niezależnie od tego czy do naszego domu przybywa szczeniak, czy pies dorosły już na początku ustalmy jasne zasady wspólnego życia. Nie jest dobre branie do łóżka szczeniaka, jeśli w przyszłości wyrzucimy go, bo zacznie linieć, przynosić brud ze spacerów lub co gorsza błoto po deszczu. Poza tym z czasem urośnie i zacznie zajmować prawie całe nasze łóżko. Lepiej pogodzić siebie i szczeniaka z myślą, że ma on swoje miejsce do spania, w którym będzie mu równie dobrze i zawsze będzie mógł tam spać.

Podobnie jest w kwestii dokarmiania psów przy stole. Grafik spacerów nie musi być ustalony z dokładnością co do minuty, jednak nie można też pozwolić, by to pies decydował o długości i częstotliwości spacerów. My, właściciele psów, powinniśmy wiedzieć ile spacerów dziennie potrzebuje nasz zwierzak w zależności od jego wieku i stanu zdrowia.

To my czyli właściciele powinniśmy ułożyć właściwy dla niego grafik, a nie pies. Ustalenie właściwych zasad i przestrzeganie pewnego porządku sprawi, że nasz nowy pies szybko odnajdzie się w nowym domu i będzie się czuł z nami dobrze.

Bezpieczeństwo

Pomyślcie też o potencjalnych niebezpieczeństwach, na jakie szczególnie szczeniak może natknąć się w domu. Także dorosłe psy, jeśli nie znają jakiegoś sprzętu, zwierzęcia lub zjawiska mogą reagować nieprzewidywalnie.

Zobacz też: Dlaczego powinniśmy szczepić nasze psy

Pierwsze wspólne spacery

Podczas pierwszych spacerów niewskazane jest puszczanie psów ze smyczy nawet w pozornie bezpiecznych miejscach. Maleńkie szczeniaki mają dość słabą orientację w terenie, i mogą się łatwo zgubić. Przy tym niestety często dość szybko się przemieszczają. Nowe zjawiska w nieznanym otoczeniu potrafią też przestraszyć młodego psiaka, który jeśli jeszcze dobrze nas nie poznał i nie ma jeszcze dość zaufania, może poczuć się zagubiony. Podobnie jest z dorosłymi nowo nabytymi psami, które nie miały jeszcze dość czasu, by wytworzyć silną więź z nowym właścicielem.

Czasem uwagę psa przykuwa jakieś zjawisko na tyle silnie, że potrafi odbiec i stracić orientację w nowym miejscu lub oddalić się za bardzo. Zagubienie się psa jest dramatem, jakiego nikomu nie życzę. Podstawą do odpięcia smyczy jest wcześniejsze nauczenia psa przychodzenia na zawołanie, dla wspólnego bezpieczeństwa.  Im wcześniej zaczniemy edukację naszego nowego przyjaciela tym lepiej.

Dobrym rozwiązaniem na pierwsze spacery jest długa rozciągana smycz automatyczna, chyba że pies ma tendencję do ciągnięcia.

Redakcja poleca

REKLAMA