Pies jest naszym towarzyszem, który uwielbia nas za to, że jesteśmy, że się z nim bawimy, że go karmimy, przytulamy, wychodzimy z nim codziennie na długie spacery.

Jakie są obowiązki właściciela wobec psa?

Posiadanie psa to przede wszystkim dużo radości i przyjemności, ale pod warunkiem, że spełnione są pewne warunki. Zobacz jakie prawne i nie tylko warunki musisz spełniać jako właściciel czworonoga. Warto się z nimi zapoznać.
/ 27.07.2010 11:12
Pies jest naszym towarzyszem, który uwielbia nas za to, że jesteśmy, że się z nim bawimy, że go karmimy, przytulamy, wychodzimy z nim codziennie na długie spacery.

Pies jest naszym towarzyszem, który uwielbia nas za to, że jesteśmy, że się z nim bawimy, że go karmimy, przytulamy, wychodzimy z nim codziennie na długie spacery. Pies w ten sposób zmusza nas także do ćwiczeń. Co jakiś czas pojawiają się doniesienia o zbawiennym wpływie psów na nasze zdrowie - przedłużają nam życie, które wraz z nimi jest ciekawsze, pełniejsze, szczęśliwsze. Najnowsze informacje wskazują nawet na ich umiejętność "wykrycia" nowotworów u swoich właścicieli. Potrafią nas wyciszyć, wysłuchać, pocieszyć. Dają nam całe swoje "psie jestestwo" ze swoimi zaletami i wadami, słabościami i radościami. W zamian za to wszystko mamy wobec nich tylko parę zobowiązań.

Kwestie prawne w relacji właściciel - pies

Nie mamy prawa znęcać się nad psem, kaleczyć czy używać przemocy. Jako właściciele nie możemy również dopuścić do sytuacji, kiedy nasz pies stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób. Straż miejska ukarze nas, jeżeli nasz pies wałęsa się po ulicy czy wychodzimy na spacer bez kagańca. Istnieją kraje, gdzie jako właściciele jesteśmy zobowiązani do sterylizacji/kastracji, jeżeli nie posiadamy uprawnień hodowlanych (np. Wielka Brytania).

W Polsce nie ma konieczności sterylizacji/kastracji psów. Istnieje natomiast obowiązek rejestracji oraz dokonywanie opłat za jego posiadanie.

Przeczytaj też: Czy powinniśmy kąpać naszego psa

Elementarne obowiązki właściciela

Do podstawowych obowiązków właściciela należą:

  • Karmienie psa właściwie zbilansowaną i dopasowaną do jego wymagań zdrowotnych karmą. Pamiętaj, żeby nie podawać mu gotowanych kości, szczególnie kości kurczaka - są bardzo niebezpieczne;
  • Udostępnianie przez całą dobę świeżej, chłodnej wody w naczyniu, które nie powinno się wywrócić;
  • Zapewnienie wygodnego, suchego miejsce do spania w spokojnym miejscu w domu, a jeżeli w ciągu dnia pies przebywa na zewnątrz - zacienione miejsce do odpoczynku;
  • Dbanie o zdrowie psa - co oznacza regularne szczepienia, odrobaczanie, zabezpieczanie przed pchłami i kleszczami oraz leczenie w razie konieczności;
  • Ćwiczenie i tresowanie psa regularnie przez całe jego życie - jest to niezbędne dla jego zdrowia tak fizycznego, jak i psychicznego;
  • Zadbanie o opiekę nad psem w trakcie wyjazdów;
  • Wszczepienie psu mikroczipa - możesz to zrobić u lekarza weterynarii (jest to taki "dowód osobisty" psa).

Zobacz też: Jak bezpiecznie przewozić psa

Jeżeli spełnisz te wymagania to zapewnisz Twojemu psu długie i szczęśliwe życie a Ty dostaniesz całe cztery łapy, pyszczek i ogon miłości, radości i szczęścia.