fot. Fotolia
Historia rasy anatolian
Anatolian to jedna z ras psów, należąca do grupy sznaucerów i pinczerów, psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich oraz psów innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji psów molosowatych w typie górskim. Według klasyfikacji FCI podlega próbom pracy. A skąd dokładnie pochodzi Anatolian?
Według wielu specjalistów, nazwa owczarka anatolijskiego odnosi się do grupy tureckich psów pasterskich, zbliżonych do siebie wyglądem i użytkowością. Zdaniem FCI, psy takie jak: sivas-kangal, karabasz czy akbash ujęte są jako odmiany jednej rasy. Takie stwierdzenie u niektórych kynologów i hodowców tureckich wywołało głosy sprzeciwu. Działania klubów zarówno w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii zmierzają do traktowania tych odmian jako ras i zachowania ich odrębnych hodowli.
Zobacz również: Pielęgnacja psa - poradnik
fot. Fotolia
Użytkowość psów rasy anatolian jest dość szeroka i ciekawa. Hodowana w okolicach Siva odmiana kangal przez chłopów i wojsko wykorzystywana jest do stróżowania i obrony. Coban köphegi, o silnym instynkcie terytorialnym broniły stad zwierząt hodowlanych i domostw przed wilkami oraz złodziejami. Psy tej rasy występują głównie na terenach na zachód od Ankary. Pies tej rasy jest tam wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem, czyli jako typowy pies pasterski. Obecnie cieszy się największą popularnością w Stanach Zjednoczonych.
Charakter anatoliana
Tureckie psy pasterskie cechuje lojalność wobec przewodnika, jednak musi on to zaufanie odpowiednio wypracować. Psy tej rasy są dość nieufne w stosunku do obcych i wymagają szkolenia w zakresie posłuszeństwa. Anatoliany są odważne, opanowane, inteligentne i niezależne. Warto wspomnieć o tym, że psy tej rasy są odporne na warunki atmosferyczne.
Wygląd anatoliana
W zależności od klasyfikacji anatoliana, umaszczenie nieco różni się od siebie. Anatolian - akbash posiada umaszczenie jednolicie białe, przeważnie z długim włosem. Nieco inaczej wygląda anatolian – kangal. Pies tej klasyfikacji ma włos krótki lub średni, bardzo gęsty, umaszczenie płowe z czarną maską, rzadziej występujące pręgowane, białe lub czarne. Coban köphegi natomiast jest spotykany w różnych umaszczeniach.
Zobacz całą: Encyklopedię ras psów