POLECAMY

7 pomysłów na zimowy ogród

Nie musi być szarobury w czasie bezśnieżnej zimy, ani cały w bieli, gdy spadnie śnieg. Może być kolorowy i ciekawy.
7 pomysłów na zimowy ogród fot. Fotolia

Nawet mały ogród, a gdy się trochę postarasz to również balkon, mogą być atrakcyjne i kolorowe także zimą. Wręcz powinny, bo przecież mamy je po to, aby cieszyły oko i serce. Nie ma powodu, abyśmy na czas zimy z tego zrezygnowali. Najważniejszy jest dobór roślin, ale można mu dodać urody wstawiając tam pewne dekoracyjne elementy.

7 pomysłów na zimowy ogród

  1. Rośliny. Oceń czy wśród tych, które rosną obecnie jest choć kilka gatunków zachowujących urodę przez cały rok. Do takich roślin należą iglaki, zwłaszcza o ciekawym pokroju, ale także wiele traw, wrzosy i krzewy, których owoce wyglądają jak kolorowe korale. Te wręcz pięknieją na zimę. oto niektóre: ogniki, śnieguliczki, jarzębina, irga, berberys. Zaplanuj ich posadzenie, jeśli ich nie masz.  
  2. Światło i mała architektura. Pomyśl o uatrakcyjnieniu ogrodu światełkami, może ciekawym trejażem, altanką, jakimś efektownym a odpornym na deszcz i śnieg krzesłem na którym postawisz np. donicę ze Świerkiem. Powieś kolorowe budki dla ptaków.
  3. Wrzosowisko. Drobne kwiatuszki wrzosów nie opadają na zimę, a ich delikatne kolory tylko nieco bledną. Jeśli posadzisz w ogrodzie kilkanaście lub więcej tych krzewinek, będą zdobiły ogród nie tylko jesienią, ale i zimą. Rozsyp wokół nich korę, która chroni przed mrozem.
  4. Krzewy w donicach. Gdy opatulisz je liśćmi, gazetami, starymi kocami, a z zewnątrz owiniesz słomianą matą lub włożysz w worek jutowy, przetrwają nawet mrozy do -10 st. C. Wyglądają naprawdę malowniczo.
  5. Kącik z fotelem. Nie wszystkie meble muszą zniknąć z ogrodu na zimę. W altanie, lub na zadaszonym tarasie zostaw fotel - metalowy lub dobrze zabezpieczony przed wilgocią. Połóż na nim czerwony koc, który pięknie kontrastuje z bielą i ew. futerko. Ustaw obok latarenki.
  6. Ptasie domki. Łatwo je zrobić. Wystarczy przyciąć kilka desek i zbić je gwoździami. Na daszek nadają się np. skrawki blachy, sztywne sztuczne tworzywo. Można nawet wykorzystać drewno z odzysku, np. ze skrzynek na owoce, na wino lub z palet. Budki pomaluj farbą do drewna 12 zł/l. Przyczep do nich zielone gałązki, jabłka lub  koraliki z krzewów. Powieś na drzewach lub na elewacji domu.
  7. Suche pędy wysokich bylin. Nie wycinaj wszystkich suchych pędów bylin z nasionami. Zostaw kilka, bo ładnie wyglądają, a w dodatku przylecą do nich ptaki, które także ożywią ogród.
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"

Zobacz też kilka informacji na temat wnętrz:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)