Rośliny kwitnące do cienia - co posadzić w zacienionym ogrodzie, aby cieszyć się pięknymi kwiatami?

jakie rośliny kwitną do cienia fot. Adobe Stock, Jadwiga
Rośliny kwitnące do cienia to przede wszystkim byliny, takie jak barwinek, gajowiec czy zawilce. W cieniu świetnie radzą sobie także hortensje i konwalie. Niektóre gatunki cieniolubnych roślin mają niewielkie wymagania, inne wymagają regularnej pielęgnacji. Co warto posadzić w ogrodzie, aby nawet w zacienionych fragmentach rozwijać kolorowe kwiaty?
/ 18.03.2022 08:23
jakie rośliny kwitną do cienia fot. Adobe Stock, Jadwiga

Rośliny kwitnące do cienia są równie popularne, jak te, które kochają słoneczne stanowiska. Cieniolubne kwiaty, krzewy i drzewa mogą zdobić ogródki i przestrzenie miejskie tam, gdzie inne rośliny nie mają szans się rozwinąć. Zacienione fragmenty ogrodu są nieco trudniejsze, jeśli chodzi o uprawę, ale wystarczy kilka praktycznych sztuczek, aby nawet w cieniu dużego domu mogły rozwijać się kolorowe krzewy i kwiaty.

Spis treści:

  1. Zawilec
  2. Gajowiec
  3. Funkia
  4. Barwinek pospolity
  5. Konwalia
  6. Hortensja

Jeśli na ogrodzie jest dużo cienia, bo np. przez większą część dnia rzucają go wysokie budynki lub inne przedmioty, stojące na podwórku, uprawa bujnej roślinności to nie lada wyzwanie. Nie oznacza to jednak, że nie możesz cieszyć się pięknym ogrodem, jeśli są na nim prawie tylko ciemne stanowiska.

Rośliny cieniolubne to przede wszystkim:

  • zawilec,
  • gajowiec,
  • funkia,
  • barwinek pospolity,
  • konwalia,
  • hortensja.

W cieniu najlepiej rosną byliny, które same w sobie nie mają zbyt wielu wymagań i rozwijają się niemal w każdych warunkach. Dobrym pomysłem jest też obsadzenie zacienionych fragmentów ogrodu roślinami o bujnych liściach. Dzięki temu będzie on wyglądał pięknie nawet po okresie kwitnienia.

Zawilec

Zawilce to byliny należące do rodziny jaskrowatych. Mogą kwitnąć już wczesną wiosną, są szczególnie powszechne w lasach oraz w okolicach górskich terenów. Zawilce mają bardzo dużo odmian, dlatego mocno różnią się od siebie pod względem wysokości, kształtem i kolorem liści oraz kwiatów. Najlepiej rozwijają się na terenach zacienionych. Mocne słońce może uszkadzać liście i kwiaty. Wyjątek stanowi odmiana wielkokwiatowa, która zdecydowanie woli stanowisko słoneczne.

Zawilce wymagają przepuszczalnej, próchniczej i umiarkowanej wilgotnej ziemi. Warto także osłonić je od silnego wiatru. Najlepiej jest sadzić bulwiaste zawilce jesienią – wówczas wzejdą wczesną wiosną i będą zdobić ogród przez długi czas.

rośliny kwitnące do cienia zawilce
fot. Zawilce/Adobe Stock, orestligetka

Gajowiec

Gajowiec to bylina, która w Polsce rośnie głównie dziko w lasach, na polanach i rumowiskach. Można jednak śmiało sadzić go w ogrodzie. Lubi stanowiska w pełni zacienione lub półcieniste. Posiada ciekawe liście w kształcie serca oraz intensywnie żółte kwiaty. Ich barwa przyciąga przede wszystkim trzmiele, które zapylają roślinę. Gajowiec kwitnie zwykle od maja do czerwca.

Potrzebuje żyznej, próchniczej gleby i umiarkowanego podlewania. Jest rośliną mrozoodporną, więc może być sadzony do gruntu jesienią lub wczesną wiosną. Warto także pamiętać, że jest to roślina dość dominująca i ekspansywna, przez co może zagłuszać pozostałe gatunki.

rośliny kwitnące do cienia gajowiec
fot. Gajowiec żółty/Adobe Stock, Perovskia

Funkia

Funkia to bylina należąca do rodziny szparagowatych. Posiada bujne, zielone liście oraz duże, dzwonkowate kwiaty – zazwyczaj białe lub fioletowe. W zależności od odmiany może zakwitać w lipcu lub dopiero w październiku. Dzięki temu zdobi ogród wtedy, kiedy inne rośliny już przekwitają.

Potrzebuje żyznej i próchniczej ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Dobrze czuje się na zacienionych rabatach, przy zbiornikach wodnych, a także pod koronami drzew. Zwykle lubi rosnąć w grupie. Funkia jest odporna na mróz i niesprzyjające czynniki atmosferyczne, ale mogą szkodzić jej ślimaki, które pojawiają się wczesną jesienią i późną wiosną.

rośliny kwitnące do cienia funkia
fot. Funkia/Adobe Stock, Stephen VanHorn

Barwinek pospolity

Barwinek jest krzewinką zaliczaną do bylin. Świetnie radzi sobie zarówno w cieniu, jak i na stanowiskach słonecznych. Lepiej toleruje cień i półcień – wtedy najlepiej się rozwija. Nie ma dużych wymagań co do uprawy. Potrzebuje żyznej i próchniczej gleby oraz stale lekko wilgotnej ziemi.

Nie lubi nadmiernego podlewania i dobrze toleruje krótkie okresy suszy. Jest także mrozoodporna i może być wysadzana do doniczek lub gruntu już jesienią, choć często sadzi się ją także w kwietniu lub pod koniec marca. Barwinek dobrze czuje się pod drzewami i krzewami, a także na niższych poziomach rabatek ogrodowych.

rośliny kwitnące do cienia barwinek
fot. Barwinek/Adobe Stock, Perovskia

Konwalia

Konwalia to popularna wiosenna bylina o charakterystycznych, dzwonkowych kwiatach, które wydzielają intensywny zapach. Można ją spotkać dziko rosnącą w lasach liściastych w całej Polsce. Konwalia dobrze czuje się także w ogrodach.

Posiada bardzo duże liście i może być ekspansywna, jeśli ma zapewnione dobre warunki. Konwalia potrzebuje przepuszczalnej gleby oraz półcienistego lub całkowicie zacienionego stanowiska. Jest w pełni mrozoodporna i wieloletnia.

Dodatkową zaletą jest to, że konwalia jest odporna na działanie szkodników. Rzadko choruje, dzięki czemu może zdobić ogród przez bardzo długi czas.

rośliny kwitnące do cienia konwalia
fot. Konwalia/Adobe Stock, ON-Photography

Hortensja

Hortensja to roślina o bujnych, wielokolorowych kwiatach, które zaskakują swoimi rozmiarami. W zależności od odmiany może wymagać innej pielęgnacji, niemniej jednak większość hortensji uwielbia zacienione, ale ciepłe stanowiska. Można uprawiać ją w ogrodach, ale można także hodować hortensje na balkonie.

Potrzebuje żyznego podłoża oraz stale wilgotną glebę. Hortensja bardzo źle znosi suszę oraz jest nieodporna na mróz. Na zimę należy odpowiednio ją zabezpieczyć. Bardzo ważne jest także przycinanie hortensji.

Kolor kwiatów hortensji można zmieniać poprzez zmianę odczynu gleby. Różowe hortensje kwitną w podłożu zasadowym, natomiast niebieskie i fioletowe – na glebie kwaśnej. Roślina może zakwitnąć również na biało.

rośliny kwitnące do cienia hortensja
fot. Hortensja/Adobe Stock, Swetlana Wall

Czytaj także:
Co kwitnie w kwietniu
Krzewy na pniu kwitnące latem
Drzewa kwitnące wiosną na biało

Redakcja poleca

REKLAMA