Jak wyczyścić kanapę? Wszystko zależy od tego, z czego wykonane jest jej obicie. Zwykle jest to bawełna, len, włókno syntetyczne, np. alcantara albo skóra ekologiczna lub naturalna. Wszystkie sofy brudzą się tak samo, ale w przypadku niektórych czyszczenie plam jest szczególnie uciążliwe.
Jak wyczyścić kanapę z materiału?
Kanapy wykonane z materiału są najpopularniejsze, najtańsze, ale też najtrudniej je wyczyścić. Sprawa jest prosta, jeśli z sofy można zdjąć obicie - wrzucasz do pralki (pamiętaj, żeby na metce sprawdzić odpowiednią temperaturę prania) i gotowe.
Czasami, gdy nie ma plam i tkanina nie wygląda na brudną, obicie wystarczy tylko odkurzyć. Doświadczone panie domu twierdzą, że po odkurzeniu warto przykryć mebel dużym wilgotnym prześcieradłem zamoczonym w wodzie z odrobiną pachnącego płynu do płukania i delikatnie wytrzepać trzepaczką do dywanów. Obicie będzie odświeżone i dodatkowo przez dłuższy czas nie będzie się elektryzować.
Gdy na tkaninie są plamy, zastosuj szampon do dywanów i niezbyt ostrą ściereczkę lub gąbkę dobrze wchłaniającą wodę. Z szamponu i wody przygotuj pianę (wg instrukcji na preparacie). Preparat rozprowadzaj po meblu delikatnie pocierając. Na sam koniec przetrzyj kanapę czystą, wilgotną ściereczką.
Do czyszczenia tapicerek z materiału dobrze sprawdzają się również specjalistyczne pianki (kupisz je np. w Rossmannie). Nakłada się je na powierzchnię sofy, odczekuje kilka minut i ściera czystymi ścierkami aż do materiał będzie czysty.
Domowe sposoby na czyszczenie kanapy z materiału
Przygotuj 10% roztwór z kwasku cytrynowego (10 g kwasku i pół szklanki wody). Zamocz w nim czystą ściereczkę i zastosuj na plamy z kawy, herbaty, soku, masła, majonezu lub innego tłuszczu. Plamy zaczną znikać już po 10–15 minutach. Jeśli nadal będzie problem z usunięciem tłustych plam, przetrzyj je jeszcze alkoholem, np. denaturatem.
Obicia welurowe (bez plam, ale przybrudzone), możesz odświeżyć zimną wodą z amoniakiem. Potrzeba 4 czubate łyżki amoniaku na litr wody. Przy takich tapicerkach konieczne jest czyszczenie ich zgodnie z kierunkiem układania się włosia.
Jak wyczyścić kanapę ze skóry?
Kanapy ze skóry naturalnej czyścimy przede wszystkim środkami przeznaczonymi do tego typu materiału. Znajdziesz je w sklepach meblowych lub z chemią gospodarczą. Przed zastosowaniem produktu warto zrobić próbę w najmniej widocznym miejscu tapicerki (np. z tyłu) czy nie odbarwia skóry.
Domowy sposób na czyszczenie kanapy ze skóry
Sprawdzi się woda z płatkami mydlanymi. Namocz w mieszance ściereczkę, porządnie odciśnij i przetrzyj plamy. Po 60 minutach nałóż na skórę olej roślinny, może być lniany lub rzepakowy. Zabieg najlepiej jest wykonać na noc, aby kanapa miała czas wyschnąć.
Do czyszczenia skórzanych kanap sprawdza się również mieszanka oleju roślinnego z octem w proporcji 3/4 szklanki octu i 1/2 szklanki oleju. Przygotowaną mieszankę nakładaj na plamy - brud powinien znikać od razu.
fot. Adobe Stock
Jak wyczyścić kanapę ze ekoskóry?
W tym wypadku najlepiej sprawdzi się zwykła woda z szarym mydłem i miękka ściereczka. Do czyszczenia skóry ekologicznej nie należy stosować produktów, które zawierają alkohol, naftę, wybielacz, amoniak, rozpuszczalnik - takie preparaty niszczą materiał, co może przyczynić się do pękania ekoskóry.
Czyszczenie kanapy odkurzaczem piorącym
Jeśli żaden z domowych sposobów nie pomoże, możesz wynająć firmę, która czyści tapicerkę w domu klienta - to koszt około 100-150 zł. Możesz też kupić odkurzacz piorący na własny użytek i wyczyścić kanapę samodzielnie - nie jest to skomplikowane.
Odkurzacz piorący to rodzaj odkurzacza wodnego, który pod ciśnieniem zasysa brud znajdujący się w tapicerce. Najpopularniejsze ma w swojej ofercie marka Karcher (koszt około 650 złotych), ale kupisz je nawet w Lidlu za niecałe 200 złotych.
fot. Adobe Stock
Tekst artykułu został pierwotnie opublikowany 05.03.2015 r.
Więcej o domowych porządkach: