Mycie kabiny prysznicowej fot. Adobe Stock

Kabiny prysznicowe jak nowe – odkamienianie domowymi sposobami

Kabina prysznicowa, zabrudzona osadem z mydła, wody czy nawarstwionym kamieniem, to zmora każdego, kto dba o czystość w domu. Te osady są uciążliwe do usunięcia, ale wcale nie musisz stosować agresywnie działających środków, pełnych chemii, by cieszyć się czystą kabiną!
Wioletta Górecka / 10.08.2018 06:00
Mycie kabiny prysznicowej fot. Adobe Stock

Codzienny prysznic, często brany w pośpiechu, czasem przez kilka osób tego samego dnia i tylko pobieżne spłukanie po sobie kabiny i brodzika powodują, że na ściankach i dnie osadza się kamień oraz osady z mydła i wody. Zabrudzenia te nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także są trudne do usunięcia. Podstawą do zachowania czystej, pięknej kabiny, jest usuwanie ich na bieżąco. Co jednak, jeśli brud tego typu jest już „zajedzony” i czyszczenie niewiele daje? Trzeba sięgnąć po środki, które go rozpuszczą. Zanim jednak pójdziesz do sklepu i kupisz środek chemiczny, przetestuj domowe metody usuwania kamienia i osadów z kabin prysznicowych!

Czyszczenie kabiny prysznicowej – po pierwsze regularność!

Spłukiwanie po sobie brodzika i kabiny po zakończonym prysznicu może okazać się niewystarczające – myjąc się, rozchlapujemy mydło, szampon i inne kosmetyki myjące dookoła. Często tworzą one grube plamy, które nie schodzą pod wpływem szybkiego i pobieżnego przepłukania kabiny i brodzika. Zasychają, wgryzając się coraz mocniej w ścianki kabiny i w kafelki. Im bardziej regularnie czyścisz porządnie kabinę, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz musiała ją szorować. Myj ją przynajmniej raz w tygodniu, z użyciem gąbki bądź szmatki, z dodatkiem łagodnego płynu: do naczyń, do płukania tkanin czy odrobiny soku cytrynowego. Zapobiegnie to także ponownemu, szybkiemu tworzeniu się kamienia i plam z osadów.

Kabina prysznicowa jak nowa – domowe sposoby

Kabiny prysznicowe tworzone są najczęściej z plastiku lub szkła, które w założeniu są antyparowe oraz pokryte powłoką utrudniającą osadzanie się brudu. W praktyce jednak bez regularnego mycia ścianek, zabrudzenia pojawią się prędzej czy później. Co zrobić, gdy kabina prysznicowa wymaga odkamieniania? Przetestuj domowe sposoby na pozbycie się kamienia: są nie tylko o wiele tańsze w użyciu niż środki chemiczne, ale także równie skuteczne i, co najważniejsze, bezpieczne dla zdrowia! Jak usunąć kamień z kabiny?

  • Sodą oczyszczoną
  • Kwaskiem cytrynowym
  • Octem
  • Coca- colą!

Każdy z tych składników znajdziesz w swojej kuchni i choć są one niepozorne, to odpowiednie mieszanki czynią cuda – a na pewno szybko i niezwykle skutecznie rozpuszczają kamień. Najbardziej popularną metodą jest wymieszanie sody oczyszczonej z wodą i nakładanie uzyskanej papki na miejsca objęte kamieniem. Pozostaw mieszankę na 20 minut, następnie czyść powierzchnie za pomocą gąbki lub szmatki i zmyj dokładnie pod bieżącą wodą. To najlepszy środek czyszczący:

  • tani
  • skuteczny
  • ekologiczny
  • bakteriobójczy
  • usuwa nawet pleśń!

Kwasek cytrynowy w połączeniu z sodą oczyszczoną i wodą tworzy musującą pastę, z którą kamień ani inne osady nie mają najmniejszych szans! Wsyp kwasek i sodę do spryskiwacza do kwiatków (albo innej butelki z atomizerem), dolej wodę i spryskuj kabinę od góry do dołu. Pozostaw na kilka minut, wyszoruj ścianki i spłucz wodą. Kabina prysznicowa będzie wyglądać jak nowa!

Namocz ścierkę w roztworze wody i octu (w proporcji 50/50) i przyłóż do miejsca, w którym jest najwięcej kamienia i osadów. Pozostaw na 2- 3 godziny, pozostałości doszoruj szczoteczką, a następnie spłucz wodą – gotowe! Jedyną wadą takiego rozwiązania jest intensywny, niezbyt przyjemny zapach octu.

Pijesz coca – colę? To popularny dodatek do posiłków, ale także…najlepszy odkamieniacz (i odrdzewiacz przy okazji). Zalej miejsca zajedzone kamieniem i osadami niewielką ilością coli. Efekt zobaczysz już po kilkunastu minutach!

Zobacz także:
26 trików, dzięki którym sprzątanie będzie łatwiejsze!
9 sposobów na tanie sprzątanie!
7 sposobów na to, by sprzątanie nie było katorgą!