Jak wyczyścić kaloryfer w środku i od zewnątrz? Oto kilka skutecznych i bezpiecznych domowych sposobów

jak wyczyścić kaloryfer fot. Adobe Stock, gpointstudio
Jak wyczyścić kaloryfer przed sezonem grzewczym? Jest to bardzo ważne, ponieważ zakurzony kaloryfer będzie zdecydowanie gorzej działał. Do czyszczenia wykorzystaj długą i cienką miotełkę do kurzu, miękką ściereczkę i ciepłą wodę. Przyda się także odkurzacz i miękka szczoteczka. Oto domowe sposoby na czyszczenie grzejnika.
/ 04.11.2023 05:25
jak wyczyścić kaloryfer fot. Adobe Stock, gpointstudio

Zarówno kaloryfery żeliwne, jak i aluminiowe, warto dokładnie wyczyścić przed sezonem grzewczym. Nie musisz ich rozkręcać, aby skutecznie przygotować je na sezon grzewczy. Wystarczy miękka miotełka do kurzu, szczoteczka i domowe detergenty. Zobacz, jak wyczyścić kaloryfer, szczególnie w środku.

Spis treści:

  1. Jak wyczyścić kaloryfer?
  2. Jak wyczyścić kaloryfer w środku?
  3. Jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy?

Jak wyczyścić kaloryfer?

Zanim zabierzesz się za czyszczenie, dobrze jest odpowietrzyć kaloryfer. Jeśli tego nie zrobisz, może on nie nagrzewać się prawidłowo. Czyszczenie zacznij od wstępnego usunięcia większych zabrudzeń i widocznego kurzu. Możesz do tego wykorzystać ciepłą wodę i miękką ściereczkę albo ręcznik papierowy i uniwersalny płyn do czyszczenia. Sprawdzi się także woda z niewielką ilością delikatnego płynu do naczyń lub szarego mydła - w ten sposób usuniesz plamy i ewentualne przebarwienia.

Duże zabrudzenia łatwo wciągniesz odkurzaczem z małą końcówką (szczoteczką albo szczelinówką). Pamiętaj, aby zrobić to nie tylko od góry, ale także od spodu. Jeśli masz możliwość, wyczyść także przestrzeń między grzejnikiem a ścianą. Do tego sprawdzi się np. długa miotełka do kurzu. Musi dobrze "wchłaniać" zabrudzenia, w przeciwnym razie rozprzestrzenią się one po całym mieszkaniu. Kaloryfer dobrze jest wyczyścić dwa razy w roku, podczas wiosennych i jesiennych porządków.

jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy

fot. Jak wyczyścić kaloryfer/Adobe Stock, astrosystem

Jak wyczyścić kaloryfer w środku?

Jak wyczyścić grzejnik z kurzu w środku? To często spory problem, ale wystarczy tylko mieć odpowiednią metodę. Ponownie możesz wykorzystać cienką i długą miotełkę do kurzu albo specjalną szczotkę do czyszczenia grzejników, która wciśnie się w każdą szczelinę.

Dobrze jest wcześniej odkręcić wierzchnią część kaloryfera, aby łatwo dostać się do jego środka. To jedynie kilka śrubek, więc nie zabierze ci dużo czasu. Samą pokrywę możesz wyczyścić pod bieżącą wodą.

Sprawdzi się też tzw. sposób na suszarkę. Na podłodze pod grzejnikiem umieść wilgotny ręcznik, a od góry kieruj mocny strumień powietrza z suszarki. W ten sposób kurz i zabrudzenia spadną i "przykleją się" do mokrego ręcznika. Ta metoda ma jednak jedną wadę - jeśli kurz w grzejniku jest mocno przyczepiony do ścianek, suszarka nie da sobie rady.

jak wyczyścić kaloryfer w środku

fot. Jak wyczyścić kaloryfer w środku/Adobe Stock, gabort

Jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy?

Żeliwny kaloryfer żeberkowy łatwo wyczyścić przy pomocy odkurzacza, miękkiej szmatki oraz płaskiej miotełki do kurzu. Najpierw zbierz największe zabrudzenia przy pomocy odkurzacza i końcówki ze szczoteczką - musi ona być miękka i delikatna, aby podczas czyszczenia nie zedrzeć farby.

Następnie weź płaską miotełkę do kurzu typu swiffer i dokładnie przesuń ją przez każde żebro z obu stron. Nie rób chaotycznych ruchów, aby nie rozprzestrzenić kurzu po mieszkaniu, ale wciągnąć go we włókna miotełki. W ten sposób możesz także wyczyścić telewizor oraz inne domowe sprzęty RTV.

W ten sposób usuniesz mocno przyklejone zabrudzenia. Możesz także sięgnąć po szczotki do czyszczenia żeliwnych grzejników - ma ona odpowiednio wygięty kształt, dzięki czemu z łatwością usuniesz kurz i brud z trudno dostępnych miejsc. Ostatnim krokiem jest przemycie całego grzejnika przy pomocy ciepłej wody i miękkiej ściereczki.

Czytaj także:
Jak wyczyścić siedzenia w samochodzie?
Nawilżacz powietrza na kaloryfer
Jak wyczyścić dywan domowym sposobem?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA