Zarówno kaloryfery żeliwne, jak i aluminiowe, wymagają regularnej konserwacji, szczególnie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Gromadzący się kurz i brud nie tylko obniżają ich wydajność, ale mogą również wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniach, co ma znaczenie dla zdrowia domowników.
Nie musisz jednak rozkręcać kaloryferów, aby skutecznie je wyczyścić – istnieją proste i efektywne metody, które pozwalają usunąć zanieczyszczenia zarówno z zewnętrznych, jak i trudnodostępnych, wewnętrznych części grzejników.
Spis treści:
- Dlaczego warto wyczyścić kaloryfer przed sezonem grzewczym?
- Jak wyczyścić kaloryfer bez zdejmowania go ze ściany?
- Domowe sposoby na czyszczenie kaloryfera w środku
- Jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy?
- Błędy przy czyszczeniu kaloryfera
- Chemiczne środki do czyszczenia kaloryfera: czy warto?
Dlaczego warto wyczyścić kaloryfer przed sezonem grzewczym?
Dokładne wyczyszczenie kaloryfera przed sezonem grzewczym, a także po jego zakończeniu, ma nie tylko walor estetyczny i higieniczny, ale także ekonomiczny. Zakurzony grzejnik po prostu może gorzej działać.
Zabrudzenia, kurz oraz osad, które gromadzą się na powierzchni i wewnątrz kaloryfera, mogą znacząco obniżać jego wydajność. Zanieczyszczenia te blokują swobodny przepływ ciepła, co sprawia, że kaloryfer pracuje mniej efektywnie i potrzebuje więcej energii, aby osiągnąć tę samą temperaturę w pomieszczeniu.
Regularne czyszczenie usuwa te przeszkody i pozwala kaloryferowi działać z pełną mocą, co w efekcie wpłynie na zmniejszenie kosztów ogrzewania.
Kurz i brud osadzający się na kaloryferach w trakcie sezonu grzewczego mogą być podgrzewane i unoszone w powietrzu, co może negatywnie wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniu. To szczególnie ważne dla osób z alergiami, astmą lub innymi problemami układu oddechowego.
Regularna konserwacja kaloryfera, w tym jego czyszczenie, może także najzwyczajniej w świecie przedłużyć jego żywotność. Brud i osady mogą z czasem prowadzić do korozji, zwłaszcza w przypadku starszych, żeliwnych modeli. Usunięcie zanieczyszczeń pomaga zachować kaloryfer w dobrym stanie technicznym, co pozwala uniknąć kosztownych napraw lub wymiany sprzętu.
Ostatnim elementem, jest możliwość przejrzenia grzejnika przy okazji czyszczenia. Pozwala to na wcześniejsze wykrycie ewentualnych usterek czy nieszczelności. Zamiast odkrywać problemy, gdy kaloryfer nie nagrzewa się odpowiednio w trakcie mroźnych dni, lepiej zająć się tym wcześniej. Dzięki temu można uniknąć awarii w najbardziej krytycznym momencie.
fot. Jak wyczyścić kaloryfer/Adobe Stock, astrosystem
Jak wyczyścić kaloryfer bez zdejmowania ze ściany?
Tak naprawdę w ogóle nie musisz rozkręcać czy zdejmować kaloryfera ze ściany, aby dokładnie go wyczyścić. Wystarczą tylko odpowiednie narzędzia oraz kilka sprawdzonych, domowych patentów. Zanim jednak zabierzesz się za czyszczenie, dobrze jest odpowietrzyć kaloryfer. Jeśli tego nie zrobisz, może on nie nagrzewać się prawidłowo, co wpłynie na większe zużycie ciepła z mniejszym efektem
Jak wyczyścić kaloryfer, żeby lepiej działał?
Czyszczenie zacznij od wstępnego usunięcia większych zabrudzeń i widocznego kurzu. Możesz do tego wykorzystać ciepłą wodę i miękką ściereczkę albo ręcznik papierowy i uniwersalny płyn do czyszczenia. Sprawdzi się także woda z niewielką ilością delikatnego płynu do naczyń lub szarego mydła - w ten sposób usuniesz plamy i ewentualne przebarwienia.
Duże zabrudzenia łatwo wciągniesz odkurzaczem z małą końcówką (szczoteczką albo szczelinówką). Pamiętaj, aby zrobić to nie tylko od góry, ale także od spodu. Jeśli masz możliwość, wyczyść także przestrzeń między grzejnikiem a ścianą. Do tego sprawdzi się np. długa miotełka do kurzu. Musi dobrze "wchłaniać" zabrudzenia, w przeciwnym razie rozprzestrzenią się one po całym mieszkaniu. Kaloryfer dobrze jest wyczyścić dwa razy w roku, podczas wiosennych i jesiennych porządków.
Domowe sposoby na czyszczenie kaloryfera w środku
Jak wyczyścić grzejnik z kurzu w środku? To często spory problem, szczególnie w grzejnikach nowego typu oraz tych zabudowanych, ale wystarczy tylko mieć odpowiednią metodę. Ponownie możesz wykorzystać cienką i długą miotełkę do kurzu albo specjalną szczotkę do czyszczenia grzejników, która wciśnie się w każdą szczelinę. Znajdziesz je w sklepach z artykułami domowymi, a także oczywiście w sieci.
Jeśli chcesz, możesz też odkręcić wierzchnią część kaloryfera. To jedynie kilka śrubek, więc nie zabierze ci dużo czasu. Samą pokrywę możesz wyczyścić zaś pod bieżącą wodą.
Jednak zamiast rozkręcania może sprawdzić się tzw. sposób na suszarkę. Na podłodze pod grzejnikiem umieść wilgotny ręcznik, a od góry kieruj mocny strumień powietrza z suszarki. W ten sposób kurz i zabrudzenia spadną i "przykleją się" do mokrego ręcznika. Ta metoda ma jednak jedną wadę - jeśli kurz w grzejniku jest mocno przyczepiony do ścianek, suszarka nie da sobie rady. To kolejny powód, dlaczego warto czyścić kaloryfery regularnie.
fot. Jak wyczyścić kaloryfer w środku/Adobe Stock, gabort
Jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy?
Żeliwny kaloryfer żeberkowy łatwo wyczyścić przy pomocy odkurzacza, miękkiej szmatki oraz płaskiej miotełki do kurzu. Najpierw zbierz największe zabrudzenia przy pomocy odkurzacza i końcówki ze szczoteczką - musi ona być miękka i delikatna, aby podczas czyszczenia nie zedrzeć farby.
Następnie weź płaską miotełkę do kurzu typu swiffer i dokładnie przesuń ją przez każde żebro z obu stron. Nie rób chaotycznych ruchów, aby nie rozprzestrzenić kurzu po mieszkaniu, ale wciągnąć go we włókna miotełki. W ten sposób możesz także wyczyścić telewizor oraz inne domowe sprzęty RTV.
W ten sposób usuniesz mocno przyklejone zabrudzenia. Możesz także sięgnąć po szczotki do czyszczenia żeliwnych grzejników - ma ona odpowiednio wygięty kształt, dzięki czemu z łatwością usuniesz kurz i brud z trudno dostępnych miejsc. Ostatnim krokiem jest przemycie całego grzejnika przy pomocy ciepłej wody i miękkiej ściereczki.
Błędy przy czyszczeniu kaloryfera
Podczas czyszczenia kaloryfera można popełnić kilka typowych błędów, które mogą obniżyć skuteczność tego zabiegu lub nawet uszkodzić urządzenie. Jednym z najczęstszych błędów jest stosowanie zbyt dużej ilości wody podczas czyszczenia kaloryfera.
Zalewanie kaloryfera wodą może doprowadzić do zniszczenia elementów elektrycznych lub powstania korozji wewnętrznej, zwłaszcza w przypadku kaloryferów z żeliwa. Woda może dostać się do wnętrza, co może zniszczyć grzejnik i pogorszyć jego efektywność.
Wiele osób czyści kaloryfery już w trakcie sezonu, ale musisz pamiętać, że czyszczenie go, gdy jest włączony i gorący, może być niebezpieczne. Mocno nagrzany grzejnik nie tylko może spowodować oparzenia, ale także ewentualna wilgoć czy detergenty mogą negatywnie wpływać na urządzenie. Zawsze należy odczekać, aż kaloryfer ostygnie, zanim przystąpisz do jego czyszczenia.
Częstym błędem jest także ignorowanie otworów wentylacyjnych lub odpowietrzników kaloryfera, które mogą się zatkać kurzem. Zatkane otwory ograniczają cyrkulację powietrza, co może obniżać wydajność grzewczą. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać i czyścić te miejsca.
Stosowanie niewłaściwych narzędzi, takich jak ostre szczoteczki czy popularne kiedyś druciaki, które mogą porysować powierzchnię kaloryfera, to kolejny powszechny błąd. Lepiej używać miękkich ściereczek, delikatnych szczotek i specjalnych narzędzi przeznaczonych konkretnie do czyszczenia grzejników.
Chemiczne środki do czyszczenia kaloryfera: czy warto?
Do czyszczenia kaloryfera możesz wykorzystać domowe detergenty, ale pamiętaj, że nie powinny być zbyt silne. Stosowanie silnych środków chemicznych, takich jak wybielacze czy płyny typu domestos, może uszkodzić powierzchnię kaloryfera, szczególnie jeśli jest ona pokryta lakierem. Takie środki mogą powodować odbarwienia, korozję oraz uszkodzenia, które skrócą żywotność grzejnika.
Dodatkowo, niektóre środki chemiczne mogą być szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza jeśli są stosowane w pomieszczeniach o słabej wentylacji. Opary z takich preparatów mogą być drażniące dla układu oddechowego i skóry, szczególnie u osób wrażliwych, dzieci czy alergików.
Lepiej więc sięgnąć po ciepłą wodę z mydłem lub niewielką ilością płynu do naczyń lub po prostu ściereczkę nasączoną samą wodą.
Czytaj także:
Jak wyczyścić siedzenia w samochodzie?
Nawilżacz powietrza na kaloryfer
Jak wyczyścić dywan domowym sposobem?