Zmechacone ubrania fot. Adobe Stock

Jak uratować zmechacone ubrania?

Zmechacone ubrania możesz uratować nawet gdy nie posiadasz golarki do ubrań. Zastosuj pumeks: owiń kostkę w niepotrzebne rajstopy i delikatnie pocieraj zmechacenia.
Weronika Kwaśniak / 25.09.2020 07:28
Zmechacone ubrania fot. Adobe Stock

Zmechacona bluza czy sweter wyglądają nieestetycznie, nawet wtedy gdy są czyste i nie posiadają zagnieceń.

Istnieje kilka sposobów, aby uratować zmechacone ubrania. Oczywiście, supełki możesz po prostu wyskubać palcami - to najbezpieczniejsza metoda, jednak zazwyczaj dość żmudna. Znamy inne sposoby.

Jak naprawić zmechacone ubrania?

  • Kup specjalną golarkę do ubrań. Koszt tego urządzenia nie jest wysoki (10-30 zł), a dzięki temu zmechacony ciuch szybko „ogolisz” z nieestetycznych supełków.
  • Użyj maszynki do golenia - najlepiej bez paska nawilżającego. Musisz być jednak bardzo ostrożna, aby niechcący nie przeciąć tkaniny. Lepiej użyć maszynki, która jest już nieco tępa - po usunięciu zmechaceń z ubrania po prostu ją wyrzuć.
  • Zastosuj pumeks. Oczywiście nie bezpośrednio na materiał. Zabezpiecz kostkę starymi rajstopami i dopiero wtedy pocieraj zmechacone ubranie. Pumeks to bezpieczniejsza metoda niż maszynka jednorazowa. Trudniej w ten sposób zrobić dziury, choć także należy uważać.

Nawet jeśli ubranie jest dobrej jakości, mogą się na nim pojawić brzydkie zmechacenia w postaci kuleczek. Zazwyczaj dzieje się tak na skutek pocierania o siebie rękawów, siadania, noszenia torebki, która przesuwa się np. po swetrze.

Zwłaszcza, jeśli to jeden z twoich ulubionych ciuchów i nosisz go naprawdę często. Nie oznacza to jednak, że powinnaś podniszczony sweter czy bluzkę od razu spisywać na straty.

Pierwotna treść artykułu została opublikowana 11.09.2014.

Te triki mogą ci się przydać:Co robić, gdy pralka brudzi pranie?Jak wyczyścić dywan domowym sposobem?Jak usunąć plamy ze szminki?