Jak wyczyścić żelazko fot. Adobe Stock

Jak wyczyścić żelazko? Sposoby na zakamienione i przypalone żelazko

Aby wyczyścić żelazko użyj sody albo soli. Do odkamieniania żelazka wykorzystaj ocet: wlej do środka, a następnie prasuj tak długo, aż wyparuje. Przypalone żelazko może brudzić ubrania.
/ 04.12.2019 10:54
Jak wyczyścić żelazko fot. Adobe Stock

Aby prasowanie było skuteczne, a sama czynność nie była powodem brudzenia ubrań, trzeba od czasu do czasu wyczyścić żelazko. Usuwanie śladów po żelazku bywa czasochłonne, dlatego warto zapobiegać ich powstawaniu.

Brud, który osadza się na jego stopce oraz w środku może nie tylko pobrudzić świeżo uprane ubrania, ale również uszkodzić sam sprzęt. Regularne czyszczenie żelazka (nawet, gdy wydaje się być całkiem czyste!) to podstawa do tego, by działało jak najdłużej. Sprawdź, jak skutecznie wyczyścić żelazko i jak o nie prawidłowo dbać!

Na skróty:

Jak wyczyścić żelazko? Kilka niezawodnych sposobów

Poznaj kilka metod, dzięki którym utrzymasz je w dobrym stanie - a potrzebne do tego środki znajdziesz bez wychodzenia do sklepu! Czyszczenie żelazka domowymi sposobami jest proste, tanie i bezpieczne - tak dla ciebie, jak i samego sprzętu! Potrzebny będzie ci ocet, sól, woda destylowana, patyczki do czyszczenia uszu i gazeta! Jak czyścić żelazko? Sprawdź!

1. Mycie octem na gorąco

Najłatwiejszym sposobem jest umycie żelazka szmatką nasączoną octem. Ważne, aby czyszczone żelazko było lekko nagrzane (ale nie tak, aby się poparzyć).

Przed rozpoczęciem czyszczenia należy też wyłączyć urządzenie z prądu. Jeżeli zabrudzenie jest większe i nie da się go usunąć za pomocą tego sposobu, do octu można dodać sodę oczyszczoną. 

2. Ocet, sól i  woda destylowana

Innym sposobem na wyczyszczenie spodu żelazka jest przygotowanie roztworu z octu oraz soli (w proporcji 1:1). Mieszankę wlej do naczynia i zacznij podgrzewać. Zanim zacznie wrzeć, zamocz w niej szmatkę i czyść żelazko. Po usunięciu osadu, płytę żelazka przemyj wodą destylowaną.

3. Sól i gazeta

Użycie soli do czyszczenia żelazka jest bardzo popularne. Na kawałek gazety rozrzuć sól i prasuj ją aż do momentu zniknięcia osadu.

4. Patyczki do uszu

Patyczkami do uszu namoczonymi w occie uda się wyczyścić upusty pary. Często w tych miejsca tworzą się bowiem osady spowodowane używaniem twardej wody.

5. Woda i ocet 

Przy pomocy wody i octu (w proporcji 1:1)  uda się wyczyścić zbiornik na wodę. Przygotowaną mieszankę wlej do zbiornika. Żelazko włącz i zaczekaj, aż substancja wyparuje. Następnie powtórz czynność, lecz już tylko przy użyciu samej wody. 

Pamiętaj! Nie zaczynaj prasowania, zanim dokładnie nie usuniesz octu z pojemnika. Może on zniszczyć ubrania lub samo żelazko.

Perfumy i kosmetyki w najniższych cenach! Skorzystaj z okazji na stronie Douglas promocje

6. Preparaty czyszczące

Jeśli wyżej wymienione metody nie są wystarczająco skuteczne, możesz sięgnąć po gotowe rozwiązania. Na rynku istnieje sporo środków czyszczących, które pomogą uporać się z brudem osadzającym się na tafli żelazka. Są to różnego rodzaju ściereczki lub płyny.

UWAGA! Aby wyczyścić teflonowe żelazko, nie wolno używać sody oczyszczonej, gdyż może ona uszkodzić jego strukturę! Choć soda oczyszczona ma wiele zastosowań, niektóre powierzchnie nie powinny mieć z nią styczności.

Czyszczenie żelazka ceramicznego

Żelazko ceramiczne zwykle się nie przypala, bo ma bardzo twardą i śliską stopę. Czasem jednak może się to zdarzyć. Jak wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne, by nie uszkodzić gładkiej powierzchni? Oto 5 sposobów:

 •  Najlepiej do czyszczenia stopy żelazka użyć past specjalnie do tego przeznaczonych. Jeśli jednak nie masz ich akurat w domu, a musisz szybko wyczyścić żelazko, użyj sody kuchennej. Rozgrzaną stopę żelazka (ale odłączone od prądu) przetrzyj ostrożnie (by nie zapchać otworów na parę) papką sody z wodą. Wytrzyj papierowym ręcznikiem. Oczyść otwory.
 • Jeśli do żelazka przywarły sztuczne włókna, rozgrzej je i przeciągaj po grubym ręczniku frotte, aż przypalenia się zetrą.
 • Lekkie przypalenia możesz spróbować usunąć ściereczką z mikrofibry zwilżoną sokiem z cytryny.
 • Do czyszczenia mocniejszych przypaleń, których nie udało się usunąć żadnymi sposobami, użyj preparatu do czyszczenia kuchennych płyt ceramicznych.
 •  Spróbuj bardzo ostrożnie zeskrobać przypalone pozostałości ostrym skrobakiem lub nożem. Wcześniej rozgrzej nieco żelazko i odłącz je od prądu.

Jak odkamienić żelazko

Podczas prasowania zauważyłaś na swoich ubraniach drobinki z kamienia? To znak, że najwyższy czas na oczyszczenie żelazka. Jak wyczyścić żelazko z kamienia? Jest kilka sposobów na pozbycie się go, ale warto sięgnąć po najprostszy.

Aby usunąć kamień ze sprzętu do prasowania potrzebujesz:

 • octu,
 • ściereczki do czyszczenia,
 • ściereczki do prasowania,
 • wykałaczki/patyczka do szaszłyków/spinacza biurowego.

Przed rozpoczęciem odkamieniania żelazka octem otwórz okno. Podczas prasowania będzie wydzielał się intensywny, nieprzyjemny zapach. Jak czyścić żelazko? 

 1. Jeśli na stopie żelazka w upustach pary zauważyłaś osad, najpierw zmocz ściereczkę octem.
 2. Nałóż szmatkę na wykałaczkę i przepychaj (jeśli zachodzi taka potrzeba, najpierw możesz oczyścić dziurki samą wykałaczką bez octu).
 3. Wlej ocet do żelazka.
 4. Ustaw na najwyższą temperaturę i włącz funkcję parowania.
 5. Rozpocznij prasowanie (najlepiej użyj jakiejś ściereczki, na której będzie gromadził się osad).
 6. Po wyparowaniu octu wlej wodę i powtórz parowanie, aby pozbyć się z żelazka nieprzyjemnego zapachu środka czyszczącego.
 7. Przetrzyj żelazko z zewnątrz wilgotną ściereczką. 
 8. W zależności od tego jak mocno zanieczyszczone jest żelazko możesz powtórzyć całą operację.

10 sposobów na to, by pozbyć się kamienia w domu!

Jak dbać o żelazko, aby działało bez zarzutu?

Regularne czyszczenie nie tylko stopki, ale także pojemnika na wodę sprawi, że żelazko będzie działać bez zarzutu przez długi czas! Oto kilka przykazań na temat pielęgnacji tego sprzętu:

 1. Ścieraj regularnie  z jego stopy nawet najmniejszy nalot z kamienia i inne osady za pomocą wilgotnej ściereczki i płynnego środka czyszczącego (bez dodatku środków ściernych).
 2. Przechowuj żelazko z dala od metalowych przedmiotów, które mogłyby porysować stopę.
 3. Regularnie płucz zbiornik czystą wodą i opróżniaj go po przepłukaniu.
 4. Jeśli żelazko posiada funkcję samooczyszczania – uruchamiaj ją raz na dwa tygodnie.
 5. Puste żelazko zawsze przechowuj w pozycji pionowej na stabilnej powierzchni.
 6. Nie wlewaj do żelazka wody destylowanej. Jest ona rozpuszczalnikiem dla niektórych metali i może uszkodzić żelazko.
 7. Nie wlewaj do zbiornika wody z dodatkami chemicznymi, zapachowymi preparatami odkamieniającymi nie przeznaczonymi do żelazka. Mogą uszkodzić sprzęt!
 8. Wystudzoną, zimną stopę żelazka możesz wyczyścić zwykłą białą pastą do zębów. Zrób to jednak ostrożnie, by nie zatkać pastą otworów na parę. Zewnętrzne części żelazka przecieraj wodą z octem lub z kwaskiem cytrynowym.

Poczytaj więcej o skutecznym usuwaniu zabrudzeń:
Plama plama... i po plamie! Sprawdź nasze sposoby na usuwanie różnych plam!
Brudna kanapa? W prosty sposób przywrócisz jej świeży wygląd!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (16)
/12.10.2019 21:08
Tak z tym plastikiem działa, tylko jak później pozbyć się tej całej soli w żelazku
/20.11.2016 08:59
super
/01.11.2016 09:45
Zmywacz do paznokci nalać na szorstką stronę gąbki do zmywania i pocierać aż się usunie przypalone powierzchnie żelazka będzie jak nowe.Naklejki z naczyń np z kodami kreskowymi czy tam podobne nie chciane tak samo tylko aceton zmywacz do paznokci.
POKAŻ KOMENTARZE (13)