6 prostych sposobów na to, jak wyczyścić żelazko, by znów wyglądało jak nowe!

Jak wyczyścić żelazko? Poznaj szybkie i skuteczne sposoby, które na pewno ułatwią ci życie, a żelazku przywrócą piękny wygląd!
Jak wyczyścić żelazko? fot. Fotolia

Jak wyczyścić żelazko? Możesz użyć np. octu, soli lub patyczków do uszu. W tym przypadku nie warto sięgać po gotowe detergenty. Każde żelazko co jakiś czas trzeba wyczyścić. Brud, który osadza się na jego spodzie oraz wewnątrz tego urządzenia może nie tylko pobrudzić nam świeżo uprane ubrania, ale również uszkodzić sam sprzęt. 

Jak wyczyścić żelazko?

Regularne czyszczenie żelazka (nawet, gdy wydaje się być całkiem czyste!) to podstawa do tego, by działało jak najdłużej. Oto 6 metod, dzięki którym utrzymasz je w dobrym stanie - a potrzebne do tego środki znajdziesz bez wychodzenia do sklepu!

1. Mycie octem na gorąco

Popularnym sposobem usuwania brudu z tafli żelazka jest umycie go szmatką nasączoną octem. Ważne, aby czyszczone żelazko było lekko nagrzane (ale nie tak, aby się poparzyć). Przed rozpoczęciem czyszczenia należy też wyłączyć urządzenie z prądu. Jeżeli zabrudzenie jest większe i nie da się go usunąć za pomocą tego sposobu, do octu można dodać sodę oczyszczoną. Ten środek sprawdzi się nie tylko do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni, ale także do prania! 

2. Ocet, sól i  woda destylowana

Innym sposobem na wyczyszczenie spodu żelazka jest przygotowanie roztworu z octu oraz soli (w proporcji 1:1). Mieszankę wlewamy do naczynia i zaczynamy ogrzewać. Zanim zacznie wrzeć, moczymy w niej szmatkę i czyścimy żelazko. Po usunięciu osadu płytę żelazka wycieramy wodą destylowaną.

3. Sól i gazeta

Użycie soli do czyszczenia żelazka jest bardzo popularne. Aby to zrobić należy na kawałek gazety rozrzucić sól i prasować ją żelazkiem aż do momentu zniknięcia osadu.

Przypaliłaś ceramiczne żelazko? Zobacz, jak je uratować! 

4. Patyczki do uszu

Patyczkami do uszu namoczonymi w occie uda nam się wyczyścić upusty pary. Często w tych miejsca tworzą się bowiem osady spowodowane używaniem twardej wody.

5. Woda i ocet

Przy pomocy wody i octu (w proporcji 1:1) uda się nam wyczyścić zbiornik na wodę. Przygotowaną mieszankę wlewamy do zbiornika. Żelazko włączamy i czekamy, aż substancja wyparuje. Następnie powtarzamy tę czynność, lecz już tylko przy użyciu samej wody. 

Pamiętaj! Nie zaczynaj prasowania, zanim nie usuniesz octu. Może on zniszczyć ubrania lub samo żelazko.

Jak odkamienić żelazko? Poznaj prosty sposób!

6. Preparaty czyszczące

Jeśli wyżej wymienione metody nie są dla ciebie wystarczająco skuteczne, możesz sięgnąć po gotowe rozwiązania. Na rynku istnieje kilka dobrych środków czyszczących, które pomogą uporać się z brudem osadzającym się na tafli żelazka. Są to różnego rodzaju ściereczki lub płyny.

UWAGA! Teflonowego żelazka nie wolno czyścić za pomocą sody oczyszczonej, gdyż może ona uszkodzić strukturę teflonu!

Zobacz także:
Jak pozbyć się niechcianych naklejek?Zabrudzony piekarnik? Przywróć mu blask!Plama z długopisu nie musi oznaczać problemu! Jak ją usunąć?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (26)
/4 miesiące temu
Po przeczytaniu kilkunastu porad jak wyczyścić żelazko i ich sprawdzeniu mogę powiedzieć że najlepszy i najbardziej skuteczny jest ten do którego używa się gąbki i płynu do naczyń 100 procentowy efekt.Żelazko jak nowe polecam!!!!!!!
/5 miesięcy temu
Dzięki Adamo! Żadne sposoby nie działały na wyczyszczenie mojego żelazka,w końcu spróbowałam Twojej rady i żelazko czyste jak łza:) Ale fakt,że na początku nie rozgrzałam wystarczająco żelazka i namęczyłam się niemiłosiernie,dopiero potem bardziej rozgrzałam i jakoś poszło:) Nie mniej jednak,nie jest to najmilszy sposób na spędzenie sobotniego popołudnia i wolę na przyszłość uważać z prasowaniem;)
/rok temu
Czytam te wszystkie porady i uważam, że co niektórzy są złośliwi i dają rady bez sensu. Solą na 100 % żelazko będzie porysowane. Octem i sodką można próbować wyczyścić świeże przypalenia. Podam sprawdzony sposób. Potrzebna jest gąbka z Biedronki i płyn do naczyń. Najlepiej aby czyścił facet. Podgrzewamy żelazko, moczymy gąbkę w wodzie, wyciskamy, dodajemy trochę płynu do naczyń i stroną szorstką gąbki czyścimy przypalenie. Ja mam doświadczenie i się nie poparzę. Proponuję dociskać gąbkę np. kopystką drewnianą lub jakąś drewnianą łyżką. Żelazko nie zostanie porysowane. Dzisiaj czyściłem drogie żelazko PHILIPS mojej córki (blondynki), która tak długo przypalała aż zrobiło się bardzo grube przypalenie a prosiłem aby od razu po pierwszym przypaleniu brała rezerwowe. Żelazko wyczyściłem , jest jak nowe.
POKAŻ KOMENTARZE (23)