Jak prawidłowo użytkować pralkę - poradnik

Pralka - umiesz włączyć, wyłączyć, nastawić program... Czy to wystarczy? Prawidłowo użytkowany i konserwowany sprzęt AGD powinien nam służyć przez długie lata. Niestety, niektóre z nas popełniają błędy, które znacznie skracają „żywot” pralki. Jak zatem prawidłowo użytkować pralkę? Jak zapobiegać potencjalnym awariom?
/ 20.06.2013 14:04

Jak zadbać o nową pralkę?

Po zakupie nowej pralki pamiętaj przede wszystkim o zdjęciu blokad zabezpieczających. Informacje na temat tego, gdzie dokładnie je umieszczono, powinny być zawarte w instrukcji. Blokady zabezpieczają pralkę podczas transportu, jeżeli ich nie usuniesz, urządzenie będzie "skakać" po całej łazience. Kolejnym krokiem, który powinnaś wykonać, zanim rozpoczniesz używać pralkę zgodnie z jej głównym przeznaczeniem, jest nastawienie jej na pranie bez zawartości. Zalecane jest włączenie urządzenia „na pusto”, np. na pranie w temperaturze 90 stopni. Dzięki temu wnętrze pralki zostanie oczyszczone z różnego rodzaju zanieczyszczeń, które mogły powstać podczas procesu produkcyjnego.

Zobacz: Sprawdź najlepsze perełki do prania

Pralka

Prawidłowe użytkowanie pralki jest niezbędne do uwzględnienia gwarancji w razie ewentualnej awarii. Jeżeli uszkodzisz pralkę, np. podczas zdejmowania blokad zabezpieczających, większość firm nie uwzględni gwarancji i będziesz musiała ponieść koszty naprawy. Dlatego przy montażu nowej pralki szczególnie ważne jest dokładne przestrzeganie zasad, zawartych w załączonej do sprzętu instrukcji.

Zajrzyj również: Podłoga czy dywan?

 Równowaga pralki

Pralka powinna być również prawidłowo wypoziomowana, w przeciwnym przypadku będzie przesuwać się po podłodze i hałasować. Przy wypoziomowaniu należy wyregulować nóżki i przetestować, czy urządzenie jest stabilnie ustawione.

Zobacz też: Jak odkurzyć domowe rośliny?

 Jak wyczyścić pralkę?

Zanim zaczniesz czyścić pralkę, pamiętaj o wyciągnięciu wtyczki z gniazdka!

Nie wolno czyścić zewnętrznych części urządzenia środkami żrącymi. Do usuwania osadów z mydła na obudowie pralki, możesz użyć np. octu. Pamiętaj również o regularnym myciu pojemnika na proszek. Najskuteczniej wyczyścisz go pod bieżącą wodą. Raz w miesiącu koniecznie oczyść także filtr, znajduje się on zazwyczaj w dolnej części urządzenia.

Co jakiś czas należy wykonać pranie „na pusto”. Wsyp do dozownika małe opakowanie sody oczyszczonej i trochę kwasku cytrynowego (można użyć również samej sody lub samego kwasku, inną możliwością jest wlanie do dozownika octu). Temperatura takiego prania "na pusto" powinna wynosić 90 stopni. Dzięki temu pralka nie będzie brudzić ubrań. Unikniesz również nieprzyjemnego zapachu, który może być skutkiem zanieczyszczeń, pozostających w pralce. Istnieją również specjalne środki chemiczne, służące do czyszczenia pralek.

Nieprzyjemny zapach może powstać również w sytuacji, gdy ciągle zamykasz drzwiczki pralki. Po każdym praniu pozostaw je otwarte przynajmniej na jakiś czas, aby we wnętrzu nie było stale wilgoci.

Pranie

Do prania warto używać środka zmiękczającego, który zapobiegnie powstawaniu kamienia.

Sprawdź koniecznie: Jak czyścić telewizor?

Ile prania umieścić w pralce?

Umieszczanie w bębnie właściwej ilości prania jest konieczne nie tylko dla prawidłowego wyprania ubrań (przeładowana pralka na pewno nie dopierze wszystkich plam). Zbytnie przeciążanie urządzenia prowadzi również do awarii i do skrócenia „żywotu” naszej pralki. Oczywiście, ze względów ekonomicznych nie powinniśmy prać również jednorazowo tylko kilku rzeczy. Nie przesadzajmy jednak ze zbyt dużą ilością prania! Jeżeli możesz wsunąć rękę do bębna pralki po umieszczeniu w nim wsadu, oznacza to że ilość ubrań jest odpowiednia. Jeżeli wrzucasz do pralki ubrania z bawełny, możesz umieścić w bębnie 4-5 kg. Jeżeli natomiast pierzesz rzeczy wykonane ze sztucznych tkanin, poprzestań na włożeniu do pralki 2-2,5 kg ubrań.

Każda pralka ma określoną ładowność, podaną przez producenta. Warto zapoznać się z tymi danymi.

Przy ładowaniu pralki bierz pod uwagę, że niektóre rzeczy po nasiąknięciu wodą mogą stać się dużo cięższe! Dzieje się tak np. z kocami lub ręcznikami. Spory koc wyprany w niewielkiej pralce może ją momentalnie zepsuć!

Dowiedz się też: Jak usunąć roztocza?

Inne rady dotyczące użytkowania pralki

Sprawdzanie kieszeni przed praniem jest konieczne nie tylko z oczywistych względów, takich jak możliwość zniszczenia przedmiotów w nich pozostawionych. Monety podczas prania nie uległyby destrukcji, ale mogą po prostu popsuć pralkę. Podobnie jest z innymi drobnymi przedmiotami typu agrafki itp. Inne, pozornie mniej groźne dla urządzenia przedmioty jak np. chusteczki higieniczne, mogą sprawić że całe pranie trzeba będzie „skubać” z białych, natrętnych drobinek. Te same fragmenciki mogą zapchać też filtr. Opróżnianie kieszeni przed praniem jest więc naprawdę bardzo istotne.

Staraj się unikać prania ubrań, które mają naszyte drobne elementy, np. cekiny lub cyrkonie. Lepiej wyprać je ręcznie – podczas prania w pralce, ozdoba może się zniszczyć, a urządzenie zepsuć.