Jak wyczyścić pralkę? fot. Adobe Stock

Czyszczenie pralki - zobacz jak wyczyścić pralkę krok po kroku

Czyszczenie pralki zacznij od umycia podajnika na proszek i płyn do prania. Następnie wsyp sodę lub wlej ocet i nastaw puste pranie na 90 stopni. Powtarzaj raz w miesiącu.
/ 03.12.2019 14:27
Jak wyczyścić pralkę? fot. Adobe Stock

Na skróty:

Dlaczego pralka brzydko pachnie?

Przyczyną brzydkiego zapachu z bębna pralki najczęściej są pozostałości proszków i płynów, które gromadzą się np. pod kołnierzem bębna. Sprzyja to powstawaniu pleśni i wydzielaniu nieprzyjemnego zapachu.

Aby pranie znów pachniało świeżością, a nie tym, co znajduje się w pralce, wystarczy ją regularnie myć i prać "na pusto" czyli bez ubrań przynajmniej raz w miesiącu. Wówczas zamiast proszku warto zastosować ocet lub sodę.

Jak wyczyścić pralkę octem?

Do czyszczenia pralki użyj środków, które na pewno masz w domu, mianowicie octu, wybielacza, wody i ściereczki. Przekonasz się, że za ich pomocą twoja pralka będzie wyglądała jak nowa. Ocet przyda się także do uratowania zafarbowanego prania.

 1. Włącz program pralki na pranie w pełnym cyklu. Wybierz wysoką temperaturę wody. Pamiętaj, że bęben pralki powinien być pusty.
 2. W czasie, gdy pralka będzie wypełniała się gorącą wodą, wlej do zbiorniczka na proszek 2 szklanki octu. W ten sposób pozbędziesz się przykrego zapachu.
 3. Pralka musi przejść przez cały cykl prania. Po zakończeniu ponownie nastaw ten sam program.
 4. Wybierz drugi cykl. Tym razem pozostaw pusty zbiorniczek, aby woda dokładnie wypłukała bęben z resztek octu.
 5. Gdy pralka skończy pracować, wyjmij z niej szufladkę na proszek i płyn do płukania. Włóż ją do ciepłej wody i pozostaw na 30 minut.
 6. Następnie umyj dokładnie zbiorniczek proszkiem lub płynem do czyszczenia. Dokładnie wypłucz i osusz. Włóż szufladkę do pralki.
 7. Na koniec umyj wilgotną ściereczką gumę wokół otworu pralki. Zadbaj o to, aby ściereczka dotarła do najdalszych zakamarków. Skutecznie oczyścisz gumę roztworem z wybielacza (szklanka) i gorącej wody (3 szklanki).
 8. Następnie wytrzyj gumę jeszcze raz, ale tylko wodą.

Czyszczenie pralki sodą

Zastosowania sody oczyszczonej w domu są niezliczone. Doskonale sprawdza się  podczas domowych porządków.

Czyszczenie pralki sodą to bezpieczna metoda, która pozwoli ci pozbyć się zarówno bakterii i pleśni, jak i odkamienić ją.

 1. Pierwszym krokiem jest dokładne wyszorowanie szufladki na proszek. Idealnie byłoby ją wyjąć, ale jeśli nie możesz tego zrobić, użyj np. starej szczoteczki do zębów. Za pomocą szczoteczki dotrzesz w najgłębsze zakamarki.
 2. Następnie do szufladki wsyp sodę oczyszczoną. Użyj 1 dużej porcji lub 2 standardowych torebek.
 3. Włącz najdłuższy program prania ustawiając temperaturę na 90 stopni Celsjusza. Jeśli twoja pralka nie posiada takiego, ustaw najwyższą możliwą.

Ważne wskazówki:

 • Po skończonym praniu nie zamykaj drzwiczek od razu - poczekaj, aż pralka wyschnie.
 • Pranie wywieszaj od razu - nie czekaj do wieczora. 

Ta wiedza też ci się przyda:Jak wyczyścić żelazko?Jak wyczyścić piekarnik?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/28.03.2017 09:23
Do GaliaAnonimka Po co tyle zgryźliwości. Jeżeli pralka przejdzie cały cykl prania z octem, plus parokrotne płukanie wodą, to w kolejnym cyklu z wybielaczem nie powinno być reakcji octu z wybielaczem. Można było napisać, że dla bezpieczeństwa dobrze jest zapewnić dobrą wentylację. Jak mało trzeba, żeby nieprzyjemny komentarz zmienił się w miłą ocenę. Miłego dnia!
/10.05.2016 19:21
Tak, oczywiście, czemu nie uruchomić własnej produkcji gazu chlorowego?! Wybielacze, WC kaczki i inne chlorowe środki czyszczące nie powinny NIGDY mieszać się z octem. No chyba, że ktoś zatęsknił za pogotowiem.