Czyszczenie pralki fot. Adobe Stock, Pattarisara

Czyszczenie pralki - domowe sposoby jak wyczyścić pralkę szybko i skutecznie

Jak wyczyścić pralkę? Czyszczenie pralki zacznij od umycia podajnika na proszek i płyn do prania. Następnie wsyp sodę lub wlej ocet i nastaw puste pranie na 90 stopni. Możesz też zastosować kostkę do zmywarki.
/ 02.06.2021 06:27
Czyszczenie pralki fot. Adobe Stock, Pattarisara

Spis treści:

 1. Dlaczego pralka brzydko pachnie
 2. Jak wyczyścić pralkę octem
 3. Czyszczenie pralki sodą
 4. Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki

Dlaczego pralka brzydko pachnie?

Przyczyną brzydkiego zapachu z bębna pralki najczęściej są pozostałości proszków i płynów, które gromadzą się np. pod kołnierzem bębna. Sprzyja to powstawaniu pleśni i wydzielaniu nieprzyjemnego zapachu.

Aby pranie znów pachniało świeżością, a nie tym, co znajduje się w pralce, wystarczy ją regularnie myć i prać „na pusto”, czyli bez ubrań, przynajmniej raz w miesiącu. Wówczas zamiast proszku warto zastosować ocet lub sodę.

Jak wyczyścić pralkę octem?

Do czyszczenia pralki użyj środków, które na pewno masz w domu, mianowicie octu, wybielacza, wody i ściereczki. Przekonasz się, że za ich pomocą twoja pralka będzie wyglądała jak nowa. Ocet przyda się także do uratowania zafarbowanego prania.

 • Włącz program pralki na pranie w pełnym cyklu. Wybierz wysoką temperaturę wody. Pamiętaj, że bęben pralki powinien być pusty.
 • W czasie, gdy pralka będzie wypełniała się gorącą wodą, wlej do zbiorniczka na proszek 2 szklanki octu. W ten sposób pozbędziesz się przykrego zapachu.
 • Pralka musi przejść przez cały cykl prania. Po zakończeniu ponownie nastaw ten sam program.
 • Wybierz drugi cykl. Tym razem pozostaw pusty zbiorniczek, aby woda dokładnie wypłukała bęben z resztek octu.
 • Gdy pralka skończy pracować, wyjmij z niej szufladkę na proszek i płyn do płukania. Włóż ją do ciepłej wody i pozostaw na 30 minut.
 • Następnie umyj dokładnie zbiorniczek proszkiem lub płynem do czyszczenia. Dokładnie wypłucz i osusz. Włóż szufladkę do pralki.
 • Na koniec umyj wilgotną ściereczką gumę wokół otworu pralki. Zadbaj o to, aby ściereczka dotarła do najdalszych zakamarków. Skutecznie oczyścisz gumę roztworem z wybielacza (szklanka) i gorącej wody (3 szklanki).
 • Następnie wytrzyj gumę jeszcze raz, ale tylko wodą.

Czyszczenie pralki sodą

Zastosowania sody oczyszczonej w domu są niezliczone. Doskonale sprawdza się podczas domowych porządków.

 • Czyszczenie pralki sodą to bezpieczna metoda, która pozwoli ci pozbyć się zarówno bakterii i pleśni, jak i odkamienić ją.
 • Pierwszym krokiem jest dokładne wyszorowanie szufladki na proszek. Idealnie byłoby ją wyjąć, ale jeśli nie możesz tego zrobić, użyj np. starej szczoteczki do zębów. Za pomocą szczoteczki dotrzesz w najgłębsze zakamarki.
 • Następnie do szufladki wsyp sodę oczyszczoną. Użyj 1 dużej porcji lub 2 standardowych torebek.
 • Włącz najdłuższy program prania, ustawiając temperaturę na 90 stopni Celsjusza. Jeśli twoja pralka nie posiada takiego, ustaw najwyższą możliwą.

Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki

Inną skuteczną i szybką metodą, by wyczyścić pralkę, jest zastosowanie tabletek do zmywarki. Do pustej pralki wrzuć 2 tabletki i nastaw urządzenie na temperaturę 60 st. C. Po takim zabiegu pralka będzie czysta, pachnąca i zdezynfekowana. Możliwe jest też czyszczenie piekarnika za pomocą tabletek do zmywarki

Ważne wskazówki:

 • Po skończonym praniu nie zamykaj drzwiczek od razu - poczekaj, aż pralka wyschnie.
 • Pranie wywieszaj od razu - nie czekaj do wieczora. 

Czytaj także: Czyszczenie grilla - jak wyczyścić grill, by ruszt lśnił czystością?
Jak wyczyścić ekspres do kawy? Sprawdzony trik, który prawie nic nie kosztuje Jak wyczyścić żelazko? Sposoby na zakamienione i przypalone żelazko