Jak wyczyścić pralkę - domowe sposoby i gotowe preparaty

Czyszczenie pralki fot. Adobe Stock, Pattarisara
Jak wyczyścić pralkę? Możesz wykorzystać domowe sposoby i sięgnąć po sodę oczyszczoną, ocet albo kostki do zmywarki. Możesz także wypróbować mocniejsze detergenty, takie jak domestos czy wybielacz. Zobacz, jak skutecznie wyczyścić pralkę i wszystkie jej elementy i ciesz się pachnącym praniem.
/ 19.04.2022 06:27
Czyszczenie pralki fot. Adobe Stock, Pattarisara

Spis treści:

 1. Jak wyczyścić pralkę?
 2. Jak wyczyścić pralkę octem
 3. Czyszczenie pralki sodą
 4. Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki
 5. Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?

Jak wyczyścić pralkę?

Aby skutecznie wyczyścić pralkę, nie potrzebujesz specjalistycznych środków, choć oczywiście możesz po takie sięgać. Jednak warto pamiętać, że masz w domu specyfiki, które skutecznie pozbędą się zabrudzeń z pralki, ochronią ją przed niszczeniem, a także zapewnią twojemu praniu świeży zapach.

Podczas czyszczenia pralki pamiętaj o tym, aby robić to dokładnie - wykorzystaj patyczki do uszu, waciki, a także delikatne gąbeczki. Dzięki temu dokładnie usuniesz zarudzenia ze wszystkich zakamarków.

Musisz także regularnie dbać o szufladę na detergenty - zbierają się tam resztki płynów i proszków, dlatego podczas czyszczenia pralki wyjmij całą szufladę i umyj ją pod bieżącą wodą, używając do tego także patyczków i szczoteczek (może być stara szczoteczka do zębów).

Dlaczego z pralki brzydko pachnie?

Przyczyną brzydkiego zapachu z bębna pralki najczęściej są pozostałości proszków i płynów, które gromadzą się np. pod kołnierzem bębna. Sprzyja to powstawaniu pleśni i wydzielaniu nieprzyjemnego zapachuAby pranie znów pachniało świeżością, a nie tym, co znajduje się w pralce, wystarczy ją regularnie myć i co jakiś czas prać „na pusto”, czyli bez ubrań. Taki zabieg przeprowadzaj przynajmniej raz w miesiącu. Wówczas zamiast proszku warto zastosować ocet lub sodę.

Bardzo ważne dla zachowania czystości i neutralnego zapachu pralki jest to, aby zostawiać otwarte drzwiczki po każdym cyklu prania. Dzięki temu wilgoć nie będzie gromadzić się w pralce, łatwo odparuje, a ty nie będziesz czuć charakterystycznego zapachu stęchlizny.

Pamiętaj też, aby wywieszać pranie od razu po zakończeniu cyklu. Nie zostawiaj ich w pralce na kilka godzin, ponieważ może to doprowadzić do tzw. zgnicia nie tylko ubrań, ale także pralki. Ten zapach jest nieprzyjemny i wymaga ponownego prania.

Jak wyczyścić pralkę octem?

Do czyszczenia pralki w naturalny sposób użyj połączenia octu, wybielacza, wody i ściereczki. Przekonasz się, że za ich pomocą twoja pralka będzie wyglądała jak nowa. Ocet przyda się także do uratowania zafarbowanego prania.

Czyszczenie pralki octem:

 • Włącz program pralki na pranie w pełnym cyklu. Wybierz wysoką temperaturę wody. Pamiętaj, że bęben pralki powinien być pusty.
 • W czasie, gdy pralka będzie wypełniała się gorącą wodą, wlej do zbiorniczka na proszek 2 szklanki octu. W ten sposób pozbędziesz się przykrego zapachu.
 • Pralka musi przejść przez cały cykl prania. Po zakończeniu ponownie nastaw ten sam program.
 • Wybierz drugi cykl. Tym razem pozostaw pusty zbiorniczek, aby woda dokładnie wypłukała bęben z resztek octu.
 • Gdy pralka skończy pracować, wyjmij z niej szufladkę na proszek i płyn do płukania. Włóż ją do ciepłej wody i pozostaw na 30 minut.
 • Następnie umyj dokładnie zbiorniczek proszkiem lub płynem do czyszczenia. Dokładnie wypłucz i osusz. Włóż szufladkę do pralki.
 • Na koniec umyj wilgotną ściereczką gumę wokół otworu pralki. Zadbaj o to, aby ściereczka dotarła do najdalszych zakamarków. Skutecznie oczyścisz gumę roztworem z wybielacza (szklanka) i gorącej wody (3 szklanki).
 • Następnie wytrzyj gumę jeszcze raz, ale tylko wodą.

jak wyczyścić pralkę
fot. Jak wyczyścić pralkę/Adobe Stock, Sergey

Jak wyczyścić pralkę sodą?

Zastosowania sody oczyszczonej w domu są niezliczone. Doskonale sprawdza się podczas domowych porządków. Możesz ją wykorzystać także do wyczyszczenia całej pralki - bębna w środku i wszystkich jej elementów.

Czyszczenie pralki octem:

 • Czyszczenie pralki sodą to bezpieczna metoda, która pozwoli ci pozbyć się zarówno bakterii i pleśni, jak i odkamienić ją.
 • Pierwszym krokiem jest dokładne wyszorowanie szufladki na proszek. Idealnie byłoby ją wyjąć, ale jeśli nie możesz tego zrobić, użyj np. starej szczoteczki do zębów. Za pomocą szczoteczki dotrzesz w najgłębsze zakamarki.
 • Następnie do szufladki wsyp sodę oczyszczoną. Użyj 1 dużej porcji lub 2 standardowych torebek.
 • Włącz najdłuższy program prania, ustawiając temperaturę na 90 stopni Celsjusza. Jeśli twoja pralka nie posiada takiego, ustaw najwyższą możliwą.

jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami
fot. Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami/Adobe Stock, ABCreative

Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki?

Inną skuteczną i szybką metodą, by wyczyścić pralkę, jest zastosowanie tabletek do zmywarki. Wystarczy, że do pustego bębna wrzucić 2 tabletki i nastawisz urządzenie na temperaturę 60 st. C. Tabletka do zmywarki zadba o wszystkie elementy pralki i sprawi, że będą błyszczące i wolne nie tylko od zabrudzeń, ale także np. od rdzy. Po takim zabiegu pralka będzie czysta, pachnąca i zdezynfekowana. Możliwe jest też czyszczenie piekarnika za pomocą tabletek do zmywarki

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?

Czasem w gumie, która otacza bęben, zbierają się charakterystyczne zabrudzenia, nazywane szlamem. Aby go usunąć (nie tylko z gumy, ale także z wnętrza bębna), możesz wykorzystać wybielacz. Wlej go do szuflady na detergenty i puść pranie na wysokiej temperaturze. Te zabrudzenia, które widzisz, możesz usunąć ręcznie przy pomocy mokrej ściereczki i patyczków kosmetycznych. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 02.06.2021

Czytaj także: Czyszczenie grilla
Jak wyczyścić ekspres do kawyJak wyczyścić żelazko

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA