POLECAMY

Porada dnia: Co zrobić, gdy pralka... skacze po całej łazience?

W nowej pralce przyczyną może być nieusunięcie fabrycznych blokad. Co jednak poradzić wtedy, gdy pralka ma już swoje lata, a nagle zacznie skakać po łazience?
Porada dnia: Co zrobić, gdy pralka... skacze po całej łazience? fot. Fotolia

Pralki z pewnością nie można zaliczyć do grona najcichszych lokatorów ;-) Zawsze robi sporo hałasu, szczególnie podczas wirowania. Jest to zupełnie normalne, ale czasem sytuacja nieco wymyka się spod kontroli. Zdarza się, że zupełnie niespodziewanie pralka zaczyna skakać po całej łazience - osobiście znam historię, gdy 2 osoby próbowały ją dosłownie powstrzymywać przed wyskoczeniem na korytarz. Jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji? Co robić, żeby pralka nie skakała po mieszkaniu?

Co robić, gdy nowa pralka skacze?

Jeśli dopiero co zakupiona pralka wpada w gwałtowne wibracje i przesuwa się po podłodze, przyczyn może być kilka.

 • Nieusunięcie (albo niewłaściwe usunięcie) specjalnych blokad, które fabrycznie są montowane w pralce. W każdym modelu te zabezpieczenia są umieszczone w nieco innym miejscu, dlatego należy sprawdzić w instrukcji, jak się ich pozbyć. Uruchomienie sprzętu z nieusuniętymi blokadami, doprowadzi do przemieszczenia się pralki po podłodze, a często również do jej uszkodzenia.
 • Jeśli nowa pralka przesuwa się po podłodze, może być niewłaściwie wypoziomowana. Wypoziomować ją można poprzez regulację nóżek urządzenia. Sprzęt musi stać na stałym, równym podłożu.

Co robić, gdy wypoziomowana pralka nagle zacznie skakać po łazience?

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy masz pralkę już od jakiegoś czasu i nagle zaczyna ona wpadać w niebezpieczne wibracje. Wtedy przyczyny mogą być jeszcze inne.

 • Niektóre pralki skaczą po łazience, gdy znajduje się w nich ciężkie pranie, np. pościel lub koce.
 • Przyczyną może być zbyt duże obciążenie bębna, kiedy umieszczasz w nim za dużo ubrań.
 • Czasem dzieje się tak również, gdy jest odwrotnie, czyli w pralce znajduje się za mało prania.

 • Warto sprawdzić, czy nóżki są dobrze dokręcone - być może coś się poluzowało i sprzęt zaczyna hałasować.
 • Niestety, powodem może być też poważna awaria urządzenia, np. pęknięty amortyzator lub sprężyna.
 • A może... zmieniłaś ostatnio płytki na podłodze i mają teraz inną strukturę, przez co nóżki pralki zaczęły się ślizgać?

Co zrobić, żeby pralka nie skakała po łazience?

Jeśli masz pewność, że w sprzęcie nie zostały fabryczne blokady, a nóżki są właściwie wypoziomowane, a fachowiec stwierdził że sprzęt nie jest uszkodzony, pozostają inne rozwiązania.

 • Kup specjalną matę antywibracyjną.
 • Włóż przepołowione piłeczki.
 • Obmyj nóżki acetonem, aby nie ślizgały się po płytkach.
 • Przemyj płytki i nóżki płynem do mycia okien.

Zobacz więcej porad domowych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 miesięcy temu
Ja uregulowałam nóżki nawet kupilam matę niestety nie pomogło to... wezwaliśmy technikan i dopiero Pan coś przykręcił, i dopiero pralka "stała" na miejscu.