Jak czyścić rolety?

W jaki sposób czyścić rolety z tkaniny, rolety rzymskie, rolety dzień-noc czy popularne i praktyczne plisy? Jakie środki myjące i akcesoria do czyszczenia rolet zastosować? Sprawdź!
/ 09.04.2013 14:02

Dawniej w polskich domach podczas cyklicznych porządków wszyscy prali firany i zasłony. Był to praktycznie jedyny rodzaj dekoracji okiennych. Jednak z czasem hitem, który zagościł niemal w każdym polskim oknie, stały się żaluzje, a wkrótce potem popularność zyskały również rolety. Dziś do wyboru mamy cały wachlarz rolet: rolety z tkanin, rolety rzymskie, rolety dzień-noc czy praktyczne plisy. Oto kilka sposobów, jak skutecznie je wyczyścić.

Roleta rzymska

Rolety z tkanin

Rolety oraz żaluzje poziome wykonane z tkanin nie nadają się do prania na mokro. Tkaniny, z których wykonane są wszelkie osłony okienne, posiadają zazwyczaj specjalną apreturę, dzięki której materiał jest mniej brudzący, nie płowieje, nie chłonie wilgoci i nie deformuje się.  Umożliwia również czyszczenie rolet wilgotną szmatką oraz usuwanie zabrudzeń gumką do ścierania. Należy to robić bardzo ostrożnie, żeby nie zniszczyć apretury i na rolecie nie zostały plamy i odbarwienia. Wilgotną roletę przecieramy suchą, czystą szmatką i pozostawiamy rozwiniętą do momentu, gdy będzie całkiem sucha. Rolet nie można prasować ze względu na możliwość uszkodzenia (nadtopienia) apretury.

Rolety rzymskie

Ich konstrukcja pozwala na szybki demontaż i upranie materiału nawet w pralce (program do tkanin delikatnych, bez wirowania). Należy używać odpowiedniego proszku do prania, zalecanego przez producenta w zależności od rodzaju tkaniny. Suszyć w postaci rozłożonej.

Rolety dzień-noc

Rolety duolight (dzień-noc) wykonane są ze specjalnego materiału w pasy przezroczyste i nie przepuszczające światła, co pozwala na pełne zasłonięcie okien w nocy i sterowanie natężeniem oświetlenia w dzień. - Tkaniny typu dzień-noc nie można absolutnie prać w pralkach w domu, nie można ich również prać chemicznie w pralniach ze względu na materiał (głównie poliester), który może się odbarwiać. Rolety duolight można natomiast odkurzać delikatnie odkurzaczem za pomocą końcówki szczotkowej. Jeśli chcemy je odświeżyć, możemy je delikatnie przetrzeć lekko wilgotną (z niezbyt gorącą wodą) szmatką, ale bez użycia detergentów, ponieważ mogą odbarwiać tkaniny – radzi Kamila Litwa, architekt Dormax Design.

Polecamy: Jak czyścić żaluzje?

Plisy

Plisy

Plisy wykonane są z tkaniny trwale splisowanej termicznie. Mimo bardzo delikatnego wyglądu, są wytrzymałe i dość łatwe do uprania. Po zdjęciu z ramy okiennej namaczamy je przez 15 minut w dużej ilości letniej wody z dodatkiem płynu do naczyń lub proszku do prania. Następnie falistymi ruchami poruszamy materiałem tak, aby detergent wszędzie dotarł. Po wyjęciu plisy, płuczemy prysznicem (niezbyt silnym strumień), maksymalnie składamy i w tej pozycji pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin. Po tym czasie, nasze czyściutkie plisy możemy zamontować na oknie.

Plisy "plaster miodu"

Plisy „plaster miodu”(honeycomb) dzięki swojej specjalnej strukturze, mają wyjątkowe cechy: dobre parametry cieplne, są sztywniejsze i izolują akustycznie. Ponadto, tkanina honeycomb pozwala na umieszczenie mechanizmów sznurkowych i prowadnic wewnątrz plis. Można je czyścic jak tradycyjne plisy.

Przed przystąpieniem do samodzielnego czyszczenia rolet należy zapoznać się z zaleceniami producenta i ściśle się do nich stosować. Nie podejmujmy działań, jeżeli istnieje ryzyko, że zamiast oczyszczenia, nasze osłony mogłyby ulec uszkodzeniu.

Zobacz także: Czego nie można myć w zmywarce?

Źródło: Dormax Design

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/10.09.2016 17:40
Reklama, reklama i kryptoreklama... ;) pracowałem w sklepie z roletami m.in. ... bo nie tylko i coś o tym wiem... :) dajcie spokój z durnymi komentarzami że ta czy ta firma jest lepsza ... :)
/03.04.2015 10:20
Ogólnie rzecz biorąc, ja polecam wam rolety automatyczne. Zaoszczędzą wam sporo problemów http://automatykadorolet.pl.
/21.03.2015 09:59
Ja polecam rolety Debastor.
POKAŻ KOMENTARZE (2)