Jak pozbyć się bałaganu cz. I

Jak pozbyć się bałaganu cz. I

W mieszkaniu lub domu łatwiej jest utrzymać porządek, kiedy nie masz w nim niepotrzebnych, starych rzeczy. Trudno utrzymać w porządku zagracone mieszkanie. Pierwszym krokiem do utrzymania w domu ładu jest pozbycie się wielu niepotrzebnych rzeczy.
/ 18.08.2010 17:06
Jak pozbyć się bałaganu cz. I

Metoda sześciu pudeł

Możesz zastosować metodę sześciu pudeł, do których powkładasz swoje rzeczy potrzebne i te dawno nieużywane. I tak kolejno przyszykuj następujące pudła: rzeczy do wyrzucenia, do rozdania lub sprzedania, do odłożenia, do przechowania, do rozstrzygnięcia, do naprawy. Co wkładać do wymienionych pudeł?

Pudło z rzeczami do wyrzucenia powinno napełnić się rzeczami, których na pewno nie chcesz, które są Ci niepotrzebne i już Ci się nie podobają.

Pudełko z przedmiotami do rozdania czy sprzedania napełnij rzeczami, które nie są zniszczone, tylko Tobie już niepotrzebne. Jest wiele potrzebujących rodzin, dla których ubrania czy zabawki będą prawdziwą pomocą.

Trzecie pudło to rzeczy do odłożenia – umieść tam, te przedmioty, które chcesz zachować, ale posegregujesz je później.

Do przechowywania należy spakować rzeczy używane sezonowo. Należy tu, np. sprzęt sportowy czy ozdoby bożonarodzeniowe.

Jeżeli masz rzeczy, co, do których nie masz pewności czy będą Ci potrzebne czy nie - daj sobie czas na podjęcie decyzji i schowaj je do pudełka tzw. jednorocznego (do rozstrzygnięcia). Gdy przez rok nie użyjesz tych przedmiotów będzie to oznaczało, iż należy się pozbyć ich.

W pudełko z rzeczami do naprawy wkładaj tylko te przedmioty, których naprawa na pewno się opłaci i których rzeczywiście będziesz używała.

Polecamy: Jak porządkować garderobę

Jak sobie radzić z bałaganem

Gdyby jednak posprzątanie domu nie udawało Ci się i utkwiłabyś w martwym punkcie spróbuj zastosować inne rady. Możesz nastawić sobie budzik - daj sobie konkretny czas na wykonanie zadania, np. posprzątanie szafy w 15, 20 minut w zależności od potrzeb. 

Czytaj także: Jak dbać o blaty kuchenne

Wyznaczaj limit przedmiotów do odłożenia lub do pozostawienia.

Zastosuj metodę małych kroków – za jednym razem porządkuj tylko jedną szafkę czy szufladę.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/12.06.2017 16:40
Bardzo dobre pomysły. Najbardziej te z porządkowaniem na czas, lub ustaleniem limitu rzeczy do zatrzymania.