Metoda sześciu pudeł
Możesz zastosować metodę sześciu pudeł, do których powkładasz swoje rzeczy potrzebne i te dawno nieużywane. I tak kolejno przyszykuj następujące pudła: rzeczy do wyrzucenia, do rozdania lub sprzedania, do odłożenia, do przechowania, do rozstrzygnięcia, do naprawy. Co wkładać do wymienionych pudeł?
Pudło z rzeczami do wyrzucenia powinno napełnić się rzeczami, których na pewno nie chcesz, które są Ci niepotrzebne i już Ci się nie podobają.
Pudełko z przedmiotami do rozdania czy sprzedania napełnij rzeczami, które nie są zniszczone, tylko Tobie już niepotrzebne. Jest wiele potrzebujących rodzin, dla których ubrania czy zabawki będą prawdziwą pomocą.
Trzecie pudło to rzeczy do odłożenia – umieść tam, te przedmioty, które chcesz zachować, ale posegregujesz je później.
Do przechowywania należy spakować rzeczy używane sezonowo. Należy tu, np. sprzęt sportowy czy ozdoby bożonarodzeniowe.
Jeżeli masz rzeczy, co, do których nie masz pewności czy będą Ci potrzebne czy nie - daj sobie czas na podjęcie decyzji i schowaj je do pudełka tzw. jednorocznego (do rozstrzygnięcia). Gdy przez rok nie użyjesz tych przedmiotów będzie to oznaczało, iż należy się pozbyć ich.
W pudełko z rzeczami do naprawy wkładaj tylko te przedmioty, których naprawa na pewno się opłaci i których rzeczywiście będziesz używała.
Polecamy: Jak porządkować garderobę
Jak sobie radzić z bałaganem
Gdyby jednak posprzątanie domu nie udawało Ci się i utkwiłabyś w martwym punkcie spróbuj zastosować inne rady. Możesz nastawić sobie budzik - daj sobie konkretny czas na wykonanie zadania, np. posprzątanie szafy w 15, 20 minut w zależności od potrzeb.
Czytaj także: Jak dbać o blaty kuchenne
Wyznaczaj limit przedmiotów do odłożenia lub do pozostawienia.
Zastosuj metodę małych kroków – za jednym razem porządkuj tylko jedną szafkę czy szufladę.