Jak dbać o blaty kuchenne

Jak dbać o blaty kuchenne

Utrzymanie czystości w kuchni jest niezwykle ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ze względu na zdrowie Twojej rodziny. W kuchni pamiętaj o przestrzeganiu zasady - miejsce przygotowywania posiłków myj zawsze przed robieniem posiłku i po jego wykonaniu.
/ 18.08.2010 16:16
Jak dbać o blaty kuchenne

Większość powierzchni znajdujących się w kuchni, np. płyty MDF, marmur czy płytki ceramiczne można zmywać czystą ściereczką z użyciem delikatnego preparatu do mycia. Warto bliżej przyjrzeć się powierzchniom w Twojej kuchni, by prawidłowo o nie dbać.

Powierzchnie z kompozytów mineralnych ( korian)

Korian jest to mieszanka naturalnych materiałów oraz czystego polimeru akrylowego. Myjąc powierzchnie z korianu używaj delikatnego środka do mycia. Gdybyś miała na takiej powierzchni plamy możesz je usunąć za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego .

Powierzchnie z granitu

Granitowe powierzchnie regularnie myj szmatką zwilżoną gorącą wodą. Jeżeli na granicie pojawią się tłuste plamy zastosuj roztwór z kilku kropel amoniaku i wody.

Powierzchnie z płyt MDF

Płyty MDF możesz odkazić stosują olejek eukaliptusowy. Poważniejsze zabrudzenia usuń za pomocą delikatnego płynu myjącego. Płyn pozostaw na powierzchni przez kilka minut i następnie zmyj go ciepłą wodą.

Nie szoruj płyt MDF! Zwróć również uwagę, by nie kłaść na takich blatach gorących garnków, gdyż okleina nie jest wytrzymała na wysokie temperatury.

Powierzchnie z płytek łupkowych

Aby płyty łupkowe pięknie lśniły użyj soku z cytryny. Sokiem przetrzyj powierzchnie używając ściereczki. Następnie wytrzyj powierzchnie do sucha inną ściereczką.

Polecamy: Jak zorganizować idealną kuchnię

Powierzchnie z płytek ceramicznych

Do usuwania plam z płytek ceramicznych zastosuj sól i cytrynę Najpierw posyp plamy solą a następnie przetrzyj je połówkami cytryn.

Powierzchnie z drewna lakierowanego

Gdy masz blaty drewniane pamiętaj, by nie stawiać a nich gorących garnków i patelni (stosuj w tym cel podkładki np. korkowe).

Czytaj także: Jak myć naczynia kuchenne cz. II

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/04.02.2015 13:20
Mi w utrzymaniu lepszej czystości pomogła zmiana blatu na kamienny (od http://www.kamieniarstwo-wilczynscy.pl ) - duzo łatwiej zmyć z niego zabrudzenia i nie zostają zadne zacieki czy odciski po brudnych naczyniach.