Temperatura
Temperatura wody zależy między innymi od rodzaju zabrudzeń i od gatunku tkaniny. W wysokich temperaturach łatwiej jest usunąć zabrudzenia z tkaniny, jednak nie możesz zapominać, iż są takie materiały, których prać w wysokich temperaturze nie możesz, np. jedwab może Ci się skurczyć, a wełna sfilcować. Do prania w wysokiej temperaturze dobrze nadaje się bawełna i len. Gdy pierzesz w wysokiej temperaturze Twoje pranie staje się bielsze, ale pamiętaj, iż jednocześnie zużywasz dużą ilość energii. Gdy chcesz zaoszczędzić na energii elektrycznej podczas prania nastawiaj na wysoką temperaturę tylko silnie zabrudzone bawełniane i lniane ubrania. Możesz też namoczyć pranie przed włożenie go do pralki lub ustawić pralkę na funkcję namaczania, wówczas możesz nastawić pralkę na niższą temperaturę.
Czas prania
Czas prania zależy przede wszystkim od rodzaju zabrudzeń. Na krótki program ustaw pralkę, gdy pierzesz delikatne tkaniny lub lekko tylko zabrudzone, natomiast na długi program, gdy Twoje pranie jest mocno zabrudzone.
Zachowanie ostrożności
Gdy masz do wyprania delikatne rzeczy, np. bieliznę lub wymagające specjalnego traktowania podczas prania, np. wełna, ustaw w pralce program specjalny do rzeczy delikatnych czy wełnianych.
Polecamy: Jak oszczędzać energię robiąc pranie
Gdyby Twoja pralka nie miała takiej opcji najlepiej wyprać ręcznie te ubrania, by nie spowodować ich odkształcenia czy wybarwienia.
Ładunek
Najbardziej ekonomiczne jest pranie, gdy pralka napełniona jest optymalnie praniem z jednakowej tkaniny.
Nie wolno jednak przekraczać zalecanej przez producenta ilości prania w bębnie, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia pralki.
Czytaj także: Jak porządkować garderobę
Ściśnięte ubrania stanowią również utrudnienie w dobrym ich upraniu.
Gdy masz akurat mało rzeczy do uprania nastaw pralkę na program na połowę załadunku, zaoszczędzisz wtedy połowę wody.