Strelicje królewskie fot. Adobe Stock

Strelicje królewskie – uprawa rajskiego ptaka wcale nie jest trudna

Egzotyczne pomarańczowe i niebieskie kwiaty pojawiają się na strelicji królewskiej po pięciu latach. Duży ponadpółtorametrowy okaz tej rośliny może kosztować nawet ponad 1000 zł. Ale małą sadzonkę kupisz za grosze.
/ 26.04.2021 09:52
Strelicje królewskie fot. Adobe Stock

Strelicje królewskie nazywane są inaczej rajskimi ptakami. Każdy, kto kwiat strelicji zobaczy, zrozumie dlaczego. Oryginalne kwiaty w kontrastowych kolorach: pomarańczowym i niebieskim przywodzą na myśl filmy Davida Attenborough. Liście strelicji królewskich są ciemnozielone, duże, około 40 cm. Przypominają bananowca. W naturze te piękne kwiaty można zobaczyć między innymi w Republice Południowej Afryki nad brzegami rzek.

Strelicja dorasta do około 100-120 cm wysokości. Zaczyna kwitnąć, gdy osiągnie wiek pięciu lat. Wygląda niezwykle efektownie, a nie jest trudna w domowej uprawie. Stąd jej ogromna ostatnio popularność. Małą, 10-centymetrową sadzonkę kupisz już za 6 zł. Duży ponadpółtorametrowy okaz może kosztować nawet ponad 1000 zł.

Uprawa strelicji królewskich

Strelicja ma szansę stać się wielką ozdobą twojego mieszkania i nie będzie to wymagało od ciebie wielkich starań. Ale musisz jej zapewnić komfortowe warunki.

Stanowisko dla strelicji

Ustaw ją w jasnym miejscu, ale nie w ostrym słońcu. Światło powinno być rozproszone. Najlepsze będą miejsca przy wschodnim lub zachodnim oknie. Zadbaj o to, by twoja strelicja królewska miała wokół siebie dużo przestrzeni. Sprawdź też, czy nie będzie narażona na przeciąg, bo wtedy wolniej rośnie. Latem możesz wystawić ją na balkon, w zaciszne miejsce.

Temperatura

Od kwietnia do września strelicje wymagają temp. 20-25 st. C, zimą 15-18 st. C.

Podłoże

Powinno być żyzne i gliniaste (ziemia urodzajna, piasek i glina w proporcjach 1:1:1). Można też kupić profesjonalne podłoże do strelicji (opakowanie 5 l kosztuje około 17 zł).

Doniczka

Musi mieć otwory w dnie. Na spodzie umieść warstwę drenującą (u dużych roślin około 5 cm, u małych wystarczy 1 cm). Ponieważ przy przesadzaniu, by nie uszkodzić korzeni, dobrze będzie doniczkę rozciąć, użyj plastikowej, a na to elegancką osłonkę. Złote doniczki to największy hit Instagrama.

Podlewanie strelicji

Strelicje lubią wilgotne podłoże, ale nie tolerują przelewania. Podlewaj gdy wyczujesz, że w głębi doniczki ziemia zaczyna przesychać. Od października ogranicz podlewanie, przenieś donicę w widne, chłodniejsze miejsce (ok. 15°C). Od połowy stycznia wznów regularne podlewanie i zasilanie nawozami.

Zraszanie

Miękką wodą spryskaj powietrze wokół rośliny. Jeśli zauważysz na liściach małe żółte plamki, zrezygnuj ze zraszania i wykonaj oprysk fungicydem.

Nawożenie strelicji

Od kwietnia do września przy każdym podlewaniu stosuj nawóz uniwersalny. Co drugie podlewanie podaj kwasy hummusowe w formie płynnej.

Przesadzanie

Co dwa, trzy lata, gdy roślina zakończy kwitnienie. By nie uszkodzić delikatnych korzeni, najlepiej rozciąć doniczkę. Gdyby jednak korzeń doznał uszkodzenia, w tym miejscu bezpiecznie jest zastosować grzybobójczy fungicyd. Po przesadzeniu rośliny przez trzy tygodnie nie należy jej nawozić. Potrzebuje czasu, by dobrze się ukorzenić.

Czyszczenie liści

Rób to regularnie, miękką wodą z dodatkiem kilku kropel cytryny.

Strelicje królewskie – niepokojące objawy

Jeśli brzegi liścia zaczną robić się żółte, potem szarobrunatne, a następnie zacznie się zwijać do góry, to sygnał, że strelicja jest źle nawożona. Z kolei żółte wodniste plamy na brzegach blaszki liściowej i w okolicach unerwienia to objaw bakteriozy. Takie liście trzeba usunąć, roślinę i podłoże opryskać grzybobójczym fungicydem, a doniczkę umyć. Zabieg należy powtórzyć czterokrotnie co 7-10 dni.

Strelicję mogą też zaatakować szkodniki. To zwykle przędziorki (widoczne pod spodem blaszki liściowej), mszyce i wełnowce (na ogonkach liściowych). Wtedy trzeba zastosować specjalistyczny oprysk.

Czytaj także:
Kwiaty doniczkowe, które są mało wymagające - 9 najciekawszych
Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok - zdjęcia i opisy kwiatów
Niespotykane kwiaty doniczkowe - 4 najładniejsze rośliny, które możesz mieć w domu