choroby storczyków fot. Adobe Stock

Choroby storczyków: wełnowce, tarczniki, szara pleśń, plamistość liści i inne

Najpopularniejsze choroby storczyków to pleśń, która bywa skutkiem przelania. Typowym szkodnikiem są wełnowce, które przynosimy już ze sklepu. Aby zwalczyć poszczególne choroby storczyków trzeba je najpierw skutecznie rozpoznać.
/ 08.01.2020 13:58
choroby storczyków fot. Adobe Stock

Popularne choroby storczyków i szkodniki:

Choroby storczyków: plamistość liści

Choroby storczyków objawiające się zmianami na liściach to m.in. popularna plamistość liści. Do jej objawów należą masowo pojawiające się na liściach ciemne, owalne plamy.

Aby zwalczyć plamistość liści, usuń porażone części (poszczególne liście storczyka) lub zastosuj preparat zwalczający szarą pleśń.

Choroby storczyków: wiroza liści

Wiroza liści to groźna choroba storczyków, która łatwo się rozprzestrzenia. Jeśli więc na parapecie stoją inne rośliny czym prędzej usuń tę zainfekowaną.

Wiroza liści objawia się żółtawymi plamami na liściach, które następnie powodują zasychanie i opadanie całych liści.

Choroby storczyków: szczep storczykowaty

Jest to groźna choroba wirusowa storczyków, niestety kwiatka trzeba wyrzucić. Rośliny nie da się uratować, a szczep storczykowaty może zaatakować pozostałe storczyki.

Szczep storczykowaty rozpoznasz po pstrokatych przebarwieniach, które nie cechują twojego gatunku storczyka.

Choroby storczyków: fytoftoroza

Fytoftoroza to choroba grzybowa, która atakuje wiele gatunków roślin, także drzewa takie jak iglaki.

Fytoftoroza atakuje korzenie, na których pojawia się czarny nalot, w efekcie czego cała roślina z czasem gnije. Jeśli zauważysz to zbyt późno, konieczne będzie jej wyrzucenie.

Jeśli fytoftoroza poraziła jedynie niewielką część korzenia, trzeba przesadzić storczyka i odciąć chore części oraz opryskać środkiem grzybobójczym.

Choroby storczyków: Antraknoza

Antraknoza to rodzaj choroby grzybowej storczyków, która najczęściej jest skutkiem nieumiejętnego przycinania rośliny. Pamiętaj, by storczyka przycinać czystym sekatorem, a miejsca cięć oprószyć np. mielonym cynamonem.

W przypadku antraknozy skutecznie zadziałają fungicydy.

Szkodniki storczyków: wełnowce, wciornastki, przędziorki, tarczniki

Szybko rozpoznane szkodniki na storczykach można skutecznie wytępić i zapobiec ich rozmnażaniu. Szkodniki z kwiatów można usuwać ręcznie lub użyć gotowych środków chemicznych. 

Przędziorki na storczyku

Przędziorki to malutkie pajączki, które mogą przypominać mączny nalot. Niekiedy daje się zauważyć także pajęczyny. Przędziorki czynią wiele szkód: wysysają soki, w efekcie liście z czasem żółkną i opadają

Aby pozbyć się przędziorków domowym sposobem, należy odizolować kwiatka od innych, umyć wilgotną ściereczką wszystkie liście, a następnie na 3 - 4 dni szczelnie zawiązać foliową torebką.

Jeśli zabieg okaże się nieskuteczny, pozostają środki owadobójcze.

Wełnowce na storczyku

Wełnowce zazwyczaj żerują gdy wilgotność powietrza spada - najczęściej zimą, przy włączonych kaloryferach. Nalot, który pozostawiają na kwiatach i liściach przypomina strzępki wełny, stąd ich nazwa. 

Wełnowce najczęściej przynosimy ze sklepu, gdzie rośliny zarażają się nimi od siebie stojąc w bliskim sąsiedztwie. Jeśli zauważysz pojedyncze osobniki, zbierz je za pomocą wacika nasączonego roztworem denaturatu, octem lub roztworem wody i szarego mydła. Zainfekowane przez wełnowca kwiaty usuń.

Wciornastki na storczyku

Wciornastki, podobnie jak wełnowce, infekują rośliny przy niskiej wilgotności powietrza. Szkody, które wyrządzają objawiają się srebrzystymi pęcherzykami powietrza na powierzchni skórki liściowej: w miejscach żerowania wysysają soki, co bardzo osłabia roślinę.

Aby zwalczyć wciornastki na storczyku użyj środków owadobójczych - wciornastki są trudne do wytępienia domowym sposobem, szybko się rozmnażają.

Tarczniki na storczyku

Tarczniki to niewielkie brązowe owady, które możesz zauważyć na liściach. Dorosłe osobniki należy usunąć ręcznie, np. za pomocą wykałaczki, niewidocznych larw pozbędziesz się przemywając liście roztworem wody i octu, a następnie robiąc roślinie prysznic.

Zabieg należy powtarzać co 10 dni aż do wytępienia wszystkich szkodników.

Dowiedz się więcej na temat uprawy storczyków:Jak podlewać storczykiStorczyk dendrobium - co zrobić by pięknie kwitłPielęgnacja i nawożenie storczyków