Choroby storczyków - wełnowce, tarczniki, szara pleśń, plamistość liści i inne

Choroby storczyków fot. Adobe Stock, maryviolet
Najpopularniejsza choroba storczyków to pleśń, która bywa skutkiem przelania. Typowym szkodnikiem natomiast są wełnowce, które przynosimy już ze sklepu.
/ 23.09.2021 13:58
Choroby storczyków fot. Adobe Stock, maryviolet

Choroby storczyków to m.in. plamistość i wiroza liści, antraknoza i popularna choroba grzybowa - fytoftoroza. Jak radzić sobie z każdą z nich?

Spis treści:

  1. Plamistość liści
  2. Szczep storczykowaty
  3. Fytoftoroza
  4. Wiroza liści
  5. Chloroza liści
  6. Antraknoza
  7. Wełnowce, wciornastki, przędziorki, tarczniki

Plamistość liści

Choroby storczyków objawiające się zmianami na liściach to m.in. popularna plamistość liści. Do jej objawów należą masowo pojawiające się na liściach ciemne, owalne plamy.

Aby zwalczyć plamistość liści, usuń porażone części (poszczególne liście storczyka) lub zastosuj preparat zwalczający szarą pleśń.

plamistość liści storczykfot. Plamistość liści/Adobe Stock, RHJ

Szczep storczykowaty

Jest to groźna choroba wirusowa storczyków, niestety roślinę trzeba wtedy wyrzucić. Storczyka nie da się uratować, a szczep storczykowaty może zaatakować pozostałe rośliny.

Szczep storczykowaty rozpoznasz po pstrokatych przebarwieniach, które nie cechują twojego gatunku storczyka.

Fytoftoroza

Fytoftoroza to choroba grzybowa, która atakuje wiele gatunków roślin, także drzewa takie jak iglaki.

Fytoftoroza atakuje korzenie, na których pojawia się czarny nalot, w efekcie czego cała roślina z czasem gnije. Jeśli zauważysz to zbyt późno, konieczne będzie jej wyrzucenie.

Jeśli fytoftoroza poraziła jedynie niewielką część korzenia, trzeba zadbać o przesadzenie storczyka i odciąć chore części oraz opryskać środkiem grzybobójczym.

Wiroza liści

Wiroza liści to groźna choroba storczyków, która łatwo się rozprzestrzenia. Jeśli więc na parapecie stoją inne rośliny, czym prędzej usuń tę zainfekowaną.

Wiroza liści objawia się żółtawymi plamami, które następnie powodują zasychanie i opadanie całych liści.

Chloroza liści 

Jeśli liście storczyka żółkną, najprawdopodobniej oznacza to niedobór żelaza. Dzieje się tak wtedy, gdy w podłożu poziom wapnia i staje się ono silnie zasadowe. 

Początkowo liście żółkną, ale nerwy pozostają zielone. Następnie liście zaczynają schnąć od krawędzi. Jak temu zaradzić? Zacząć podlewać storczyka miękką wodą (może być też przegotowana), a zbyt zasadowe podłoże trzeba wymienić na nowe, bardziej kwaśne. 

wiroza liści
fot. Żółknięcie liści/Adobe Stock, bogdych

Antraknoza

Antraknoza to rodzaj choroby grzybowej storczyków, która najczęściej jest skutkiem nieumiejętnego przycinania rośliny. Pamiętaj, by storczyka przycinać czystym sekatorem, a miejsca cięć oprószyć np. mielonym cynamonem.

W przypadku antraknozy skutecznie zadziałają fungicydy.

Szkodniki storczyków: wełnowce, wciornastki, przędziorki, tarczniki

Szybko rozpoznane szkodniki na storczykach można skutecznie wytępić i zapobiec ich rozmnażaniu. Szkodniki z kwiatów można usuwać ręcznie lub użyć gotowych środków chemicznych

Przędziorki na storczyku

Przędziorki to malutkie pajączki, które mogą przypominać mączny nalot. Niekiedy daje się zauważyć także pajęczyny. Przędziorki czynią wiele szkód: wysysają soki, w efekcie liście z czasem żółkną i opadają

Aby pozbyć się przędziorków domowym sposobem, należy odizolować kwiatka od innych, umyć wilgotną ściereczką wszystkie liście, a następnie na 3 - 4 dni szczelnie zawiązać foliową torebką.

Jeśli zabieg okaże się nieskuteczny, pozostają środki owadobójcze.

Wełnowce na storczyku

Wełnowce zazwyczaj żerują gdy wilgotność powietrza spada - najczęściej zimą, przy włączonych kaloryferach. Nalot, który pozostawiają na kwiatach i liściach przypomina strzępki wełny, stąd ich nazwa. 

Wełnowce najczęściej przynosimy ze sklepu, gdzie rośliny zarażają się nimi od siebie, stojąc w bliskim sąsiedztwie. Jeśli zauważysz pojedyncze osobniki, zbierz je za pomocą wacika nasączonego roztworem denaturatu, octem lub roztworem wody i szarego mydła. Zainfekowane przez wełnowca kwiaty usuń.

wełnowce
fot. Wełnowce/Adobe Stock, Volha

Wciornastki na storczyku

Wciornastki, podobnie jak wełnowce, infekują rośliny przy niskiej wilgotności powietrza. Szkody, które wyrządzają objawiają się srebrzystymi pęcherzykami powietrza na powierzchni skórki liściowej: w miejscach żerowania wysysają soki, co bardzo osłabia roślinę.

Aby zwalczyć wciornastki na storczyku, użyj środków owadobójczych - wciornastki są trudne do wytępienia domowym sposobem, szybko się rozmnażają.

Tarczniki na storczyku

Tarczniki to niewielkie brązowe owady, które możesz zauważyć na liściach. Dorosłe osobniki należy usunąć ręcznie, np. za pomocą wykałaczki, niewidocznych larw pozbędziesz się przemywając liście roztworem wody i octu, a następnie robiąc roślinie prysznic.

Zabieg należy powtarzać co 10 dni, aż do wytępienia wszystkich szkodników.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 08.01.2020 r. 

Czytaj także:Jak podlewać storczyki?Storczyk dendrobium - co zrobić by pięknie kwitłPielęgnacja i nawożenie storczyków

Redakcja poleca

REKLAMA