jak wyczyścić białe trampki fot. Adobe Stock

Jak wyczyścić białe trampki: czyszczenie trampek na mokro i na sucho

Czyszczenie białych trampek nie jest proste: biały materiał z czasem żółknie, poza tym na jasnym obuwiu łatwiej zauważyć brud. Białe trampki wyczyścisz wybielaczem lub szarym mydłem.
/ 18.12.2019 15:15
jak wyczyścić białe trampki fot. Adobe Stock

Jak wyczyścić białe trampki dokładnie i tak, by materiał nie poszarzał? Zadanie wydaje się proste, jednak chyba każdy, kto chociaż raz ubrudził białe trampki wie, że wyczyszczenie białej gumowej podeszwy i materiału nie jest takie łatwe.

Zwykle trampki można prać w pralce (zwłaszcza te zszywane, nie: klejone), jednak jeśli będziesz robić to często, szybko zniszczysz buty. Poza tym piorąc buty w pralce możesz łatwo zniszczyć ich środek.

Na skróty:

Zanim zaczniesz czyścić białe trampki wyjmij sznurówki - te możesz wyprać w pralce, koniecznie w proszku do prania białych tkanin, który zawiera środki wybielające.

Jak wyczyścić białe trampki na mokro

  1. Trampki wytrzep uderzając podeszwami jedna o drugą, aby pozbyć się ew. liści, kamyków czy piasku. Włóż do woreczków do prania wykonanych z siatki, zawiąż i upierz w pralce. Ustaw tryb delikatny (z minimalnym wirowaniem lub bez), lub sportowy, wsyp proszek do prania białych ubrań. Razem z białymi trampkami włóż do pralki inne tkaniny, dzięki czemu guma nie będzie ocierać się o bęben pralki.
  2. Przygotuj mieszankę octu i sody w proporcji 1:1. Taką pastą wyszczotkuj białe trampki i odstaw na 30 minut. Po tym czasie wypłucz buty pod wodą, a następnie wysusz.
  3. Do płynu do naczyń dodaj trochę sody. Materiał trampek zwilż np. spryskując je wodą, a następnie szoruj kolistymi ruchami. Nie używaj płynu do naczyń o intensywnym kolorze (np. zielony lub czerwony). Zbierz brudną pianę z powierzchni butów i przetrzyj mokrą gąbką.

Jak wyczyścić białe trampki na sucho

Czyszczenie białych trampek na sucho nie jest tak skuteczne jak czyszczenie butów na mokro, ma jednak tę zaletę, że możesz je przeprowadzić nawet tuż przed wyjściem z domu, bo nie musisz suszyć butów przez wiele godzin.

Aby takie środki jak soda, proszek do pieczenia czy szare mydło mogły zadziałać, potrzebna jest woda. Jeśli więc chcesz wyczyścić białe trampki błyskawicznie na sucho, będziesz potrzebować specjalnego środka do czyszczenia białych butów.

Taki preparat warto mieć pod ręką, przyda się, gdy będziesz chciała wyczyścić białe buty innych typów, także sportowe, sandały czy baleriny.

Jak wybielić białą podeszwę trampek

Pożółkła lub wręcz szara podeszwa nie prezentuje się dobrze, zwłaszcza w białych trampkach. Oto 2 sposoby na wyczyszczenie białej gumy:

  1. Na gumową podeszwę białych trampek nałóż odrobinę wybielacza i przecieraj wacikiem. Wystarczy dosłownie kilka sekund.
  2. Użyj mleczka do czyszczenia łazienki. Nałóż trochę produktu na gąbkę i pocieraj, aż guma stanie się biała.

Poznaj więcej sposobów na czyszczenie obuwia:Jak wyczyścić zamszowe buty?Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)