jak prać ręcznie fot. Adobe Stock

Jak prać ręcznie - 8 sprawdzonych porad

Jak prać ręcznie i których ubrań nie należy prać w pralce? Pranie ręczne trzeba zakończyć kilkakrotnym płukaniem, aż piana zniknie. Niektóre ubrania prane ręcznie można odwirować w pralce.
Weronika Kwaśniak / 09.09.2020 13:00
jak prać ręcznie fot. Adobe Stock

Aby odświeżyć garderobę, na szczęście nie musimy (jak nasze prababcie) korzystać wyłącznie z tej metody. Mimo wszystko - każda z nas przynajmniej od czasu do czasu musi zabrać się za pranie ręczne.

Jak prać ręcznie, aby nie zniszczyć ubrań i doprać plamy? Czasem pralka odmówi posłuszeństwa, niekiedy nowy ciuch farbuje tak bardzo, że musi być prany osobno... A niektóre tkaniny są z kolei tak delikatne, że inna metoda ich czyszczenia może okazać się zbyt inwazyjna.

Jak prać ręcznie?

 1. Lepiej używać płynu lub perełek do prania, niż proszku. Nie lej go bezpośrednio na tkaninę - najpierw rozpuść w wodzie, a dopiero potem włóż ubrania.
 2. Pierz w letniej wodzie. Zbyt gorąca może zaszkodzić twoim ciuchom, ale zbyt zimna również nie jest dla tkanin zbyt korzystna.
 3. Jeśli odzież jest zaplamiona, najpierw zajmij się wywabianiem zabrudzeń. Możesz to zrobić np. używając szarego mydła (to najbardziej uniwersalny odplamiacz) lub płynu do mycia naczyń (zwłaszcza na tłuste zanieczyszczenia). W tym miejscu znajdziesz więcej szczegółowych porad na temat usuwania różnych plam.
 4. Pranie dziel na kolory - nie tylko w pralce odzież może farbować!
 5. Nie pocieraj zbyt mocno tkanin podczas prania - możesz je uszkodzić! Lepiej delikatnie ugniataj materiał.
 6. Przepłukuj ubrania kilka razy, aż do momentu gdy nie będzie się już z nich wydzielać piana.
 7. Niektóre ciuchy można po skończonym praniu odwirować w pralce - sprawdź oznaczenia na metkach ubrań. Dzięki temu szybciej wyschną!
 8. Pamiętaj, aby nie rozwieszać ociekających wodą swetrów. Na pewno się zniekształcą! Susz je "na leżąco" - możesz je np. rozkładać na ręczniku.

Co należy prać ręcznie?

Zazwyczaj prania ręcznego wymaga np.:

 • większość swetrów - nie tylko wełnianych, ale również kaszmirowych i moherowych,
 • ubrania wykonane z jedwabiu,
 • delikatna bielizna, np. koronkowe staniki z fiszbinami lub cieniutkie rajstopy,
 • ciuchy uszyte z koronki,
 • ubrania, które bardzo mocno farbują - aby uchronić resztę odzieży.