Aby odświeżyć garderobę, na szczęście nie musimy (jak nasze prababcie) korzystać wyłącznie z prania ręcznego. Jednak każdemu z nas czasem zdarzy się, że musi coś wyprać ręcznie. Czasem pralka odmówi posłuszeństwa, niekiedy nowy ciuch farbuje tak bardzo, że musi być prany osobno... A niektóre tkaniny są z kolei tak delikatne, że inna metoda ich czyszczenia może okazać się zbyt inwazyjna. Jak prać ręcznie, aby nie zniszczyć ubrań i doprać plamy?
Spis treści:
Jak prać ręcznie?
Pranie ręczne nie jest trudne, ale warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby nie zepsuć tkanin. Pralka wiele parametrów dobiera sama i robi to dobrze, natomiast przy praniu w rękach możesz natknąć się na wiele "haczyków".
Zobacz też: jak zrobić pranie w pralce i jak czytać metki na ubraniach
Oto kilka przydatnych wskazówek na skuteczne i bezpieczne pranie ręczne:
- Lepiej używać płynu lub perełek do prania, niż proszku. Proszek, jeśli dobrze się nie rozpuści, może zostawić osad na tkaninie, a jeśli go dobrze nie wypłuczesz, możesz zniszczyć tkaninę. Pamiętaj też, aby nie lać płynu bezpośrednio na tkaninę - najpierw rozpuść go w wodzie, a dopiero potem włóż do środka ubrania.
- Pierz w letniej wodzie. Zbyt gorąca może zaszkodzić twoim ciuchom, ale zbyt zimna również nie jest dla tkanin zbyt korzystna, dodatkowo może nie wywabić tak dobrze plam.
- Jeśli odzież jest zaplamiona, najpierw zajmij się wywabianiem zabrudzeń. Możesz to zrobić np. używając szarego mydła (to najbardziej uniwersalny odplamiacz) lub płynu do mycia naczyń (zwłaszcza na tłuste zanieczyszczenia). Świetnie sprawdzi się też mydełko odplamiające (galasowe).
- Pranie dziel na kolory - nie tylko w pralce odzież może farbować!
- Nie pocieraj zbyt mocno tkanin podczas prania - możesz je uszkodzić! Zamiast tego delikatnie ugniataj materiał. Wyjmuj go też kilkukrotnie z wody i wkładaj z powrotem. Ewentualne plamy lekko pocieraj, ale nie używaj dużo siły
- Przepłukuj ubrania kilka razy, aż do momentu gdy nie będzie się już z nich wydzielać piana. Najlepiej do płukania używaj zimnej wody - łatwiej rozbija ona cząsteczki piany, przez co skuteczniej płucze.
- Niektóre tkaniny można po skończonym praniu odwirować w pralce - sprawdź oznaczenia na metkach ubrań. Dzięki temu szybciej wyschną!
- Pamiętaj, aby nie rozwieszać ociekających wodą swetrów. Na pewno się zniekształcą! Susz je "na leżąco" - możesz je np. rozłożyć na ręczniku.
fot. Jak prać ręcznie/Adobe Stock, sorapop
Co warto prać ręcznie?
Pranie ręczne świetnie sprawdzi się w przypadku bardzo delikatnych tkanin, które w pralce mogą się zniekształcić, odbarwić lub całkowicie porwać. To także świetny sposób na pranie swetrów, szczególnie tych z naturalnych materiałów, np. wełny.
Zazwyczaj prania ręcznego wymaga:
- większość swetrów - nie tylko wełnianych, ale również kaszmirowych i moherowych,
- ubrania wykonane z jedwabiu,
- delikatna bielizna, np. koronkowe staniki z fiszbinami lub cieniutkie rajstopy,
- ciuchy uszyte z koronki,
- ubrania, które bardzo mocno farbują - aby uchronić resztę odzieży.
Jak prać buty ręcznie?
Co prawda buty można prać w pralce, ale nie wszystkie rodzaje. Niektóre z nich, szczególnie te klejone, mogą się zniszczyć podczas długiego moczenia w wodzie. Do pralki nie wkładaj także butów skórzanych ani zamszowych.
Zobacz: jakie buty można brać w pralce
Do prania butów w rękach wykorzystaj miękką szczoteczkę, ściereczkę oraz łagodne detergenty. Sprawdzi się także soda oczyszczona oraz płyn typu cif. Butów nie zanurzaj w wodzie! Najpierw delikatnie usuń największe zabrudzenia przy pomocy szczotki, a następnie wilgotną ściereczką lub gąbką wytrzyj pozostałości.
Trudne zabrudzenia usuniesz szczoteczką z dodatkiem mydła, pasty lub wspomnianego cifa. Na koniec dokładnie usuń wszystkie preparaty wilgotną, czystą ściereczką, a następnie wytrzyj do sucha. Pozostaw do wyschnięcia w ciepłym, ale nie nasłonecznionym miejscu.
fot. Jak prać ręcznie/Adobe Stock, lizavetta
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 09.09.2020.
Co można uprać w pralce - 6 nietypowych rzeczy
Co robić, gdy pralka brudzi pranie?