Są metody odstraszania much bez chemii. Sprawdź, co zrobić, by muchy trzymały się z daleka od twojego mieszkania

Nie są konieczne lepy, aerozole ani płytki nasączone owadobójczą chemią. Odstrasza muchy zapach goździków i ultradźwięki, ale nie tylko.
Barbara Lasota / 8 miesięcy temu
Jak odstraszyc muchy fot. Adobe Stock

Pytanie, co odstrasza muchy jest naprawdę istotne, bo muchy mogą przenosić zarazki. Szczególnie dają się we znaki w domach z ogródkiem, na wsi, w blokach w pobliżu których są śmietniki utrzymywane w złym stanie higienicznym. Zawsze więcej jest much tam, gdzie są zwierzęta.  Aby odstraszyć muchy, mamy do wyboru metody chemiczne (nigdy dla nas nie do końca obojętne) lub nieszkodliwe, bardziej naturalne. Te naturalne, to produkty wydzielające zapachy nie lubiane przez muchy. Należą do nich np.: goździki, mięta, tymianek. Muchy boją się także ultradźwięków. I, niewiarygodne, boją się woreczków z wodą.   

Tych zapachów muchy nie lubią

  • Goździki. Możesz zrobić mocny wywar z goździków (torebka goździków na litr wody) i rozpylać go wokół okien i drzwi kilka razy dziennie. Oczywiście, jeśli tolerujesz ten zapach. Możesz wbić goździki w pomarańczę lub jabłka i ustawić w pobliżu okien.
  • Mięta. W ogródku warto ją posadzić pod oknami. Można także sadzić miętę na balkonie, jeśli masz dużą, głęboką skrzynię, w której mięta może przezimować. Jeśli szukasz sposobu, jak pozbyć się mrówek, także weź pod uwagę, że odstraszają je zapachy niektórych ziół.
  • Tymianek, rozmaryn. Wysuszone zioła włóż do niewielkich dekoracyjnych woreczków z cienkiej bawełny lub lnu (rzadko tkanych) i powieś np. na karniszach lub przyczep do zasłon. Aby działały, musi ich być kilka. Wtedy będzie odpowiednio duże stężenie olejków eterycznych. Trzeba  również co jakiś czas wymieniać zawartość woreczków, gdy zawartość już nie pachnie.

Odstraszające torebki z wodą

Przygotuj kilka szczelnych, niewielkich bezbarwnych torebek plastikowych. Wlej do nich zwykłą wodę (do ok. ¾ pojemności) i dobrze zawiąż, aby woda nie wyciekała. Powieś lub pozostaw w pobliżu okien i drzwi. Może to wyglądać na magię, ale jest... fizyką. Woda w torebce rozprasza promienie słoneczne tak jak pryzmat. I to właśnie odstrasza muchy.

Wykorzystaj ultradźwięki

Kup elektryczny (ultradźwiękowy) odstraszacz i umieść w kontakcie. Kosztuje 40 – 90 zł. Nie ma tam środków chemicznych. Odstraszacz wysyła fale dźwiękowe, które atakują układ słuchowy much (także gryzoni). Dlatego omijają to miejsce z daleka. Odstraszacz nie zakłóca działania elektrycznych urządzeń domowych. Jego skuteczność jest  zauważalna po kilku dniach od podłączenia.   

Bardzo ważna czystość

Szczególnie latem codziennie wynoś śmieci. Myj na bieżąco naczynia i usuwaj resztki jedzenia. Absolutnie nie zostawiaj, nawet na kilka minut,  mięsa ani wędliny na blacie. Jeśli muchy nie będą czuły zapachu jedzenia ani odpadów, mniej chętnie będą przyfruwały do mieszkania.

Polecamy:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)