sposób na muchy fot. Adobe Stock

Skuteczny sposób na muchy: naturalny lub ze sklepu

Naturalny sposób na muchy to goździki, mięta lub tymianek - muchy nie lubią ich zapachu. Jeśli w pobliżu są zwierzęta gospodarskie, skuteczniejszym sposobem na muchy będzie oprysk.
/ 13.12.2019 15:18
sposób na muchy fot. Adobe Stock

Na skróty:

Muchy mogą przenosić zarazki. Szczególnie dają się we znaki w domach z ogródkiem, na wsi, i w mieszkaniach, w których okna znajdują się w pobliżu śmietników.

Zawsze więcej much jest tam, gdzie są zwierzęta. Możesz wybrać naturalny sposób na muchy (zwykle mniej skuteczny) lub metody chemiczne. O ile ugryzienie zwykłej muchy nie jest szczególnie groźne, już ukąszenie końskiej muchy może być niebezpieczne.

Naturalne sposoby na muchy w domu

Zapachy odstraszające muchy

  • Goździki. Możesz zrobić mocny wywar z goździków (torebka goździków na litr wody) i rozpylać go wokół okien i drzwi kilka razy dziennie. Oczywiście, jeśli tolerujesz ten zapach. Możesz wbić goździki w pomarańczę lub jabłka i ustawić w pobliżu okien.
  • Mięta. W ogródku warto ją posadzić pod oknami. Można także sadzić miętę na balkonie, jeśli masz dużą, głęboką skrzynię, w której mięta może przezimować. Jeśli szukasz sposobu, jak pozbyć się mrówek, także weź pod uwagę, że odstraszają je zapachy niektórych ziół.
  • Tymianek, rozmaryn. Wysuszone zioła włóż do niewielkich dekoracyjnych woreczków z cienkiej bawełny lub lnu (rzadko tkanych) i powieś np. na karniszach lub przyczep do zasłon. Aby działały, musi ich być kilka. Wtedy będzie odpowiednio duże stężenie olejków eterycznych. Trzeba  również co jakiś czas wymieniać zawartość woreczków, gdy zawartość już nie pachnie.

Odstraszające torebki z wodą

Przygotuj kilka szczelnych, niewielkich bezbarwnych torebek plastikowych. Wlej do nich zwykłą wodę (do ok. ¾ pojemności) i dobrze zawiąż, aby woda nie wyciekała.

Powieś lub pozostaw w pobliżu okien i drzwi. Może to wyglądać na magię, ale jest... fizyką. Woda w torebce rozprasza promienie słoneczne tak jak pryzmat. I to właśnie odstrasza muchy.

Moskitiera w oknie i w drzwiach

To chyba najprostszy sposób na to, by ochronić mieszkanie przed inwazją much i komarów. Moskitiera zbudowana z gęstej siatki to doskonały pomysł.

Skuteczny sposób na muchy - sklepowe środki

Szczególnie latem codziennie wynoś śmieci. Myj na bieżąco naczynia i usuwaj resztki jedzenia. Absolutnie nie zostawiaj, nawet na kilka minut, mięsa ani wędliny na blacie.

Zapach jedzenia, zwłaszcza owoców, może zwabić także muszki owocówki

Do skutecznych metod walki z muchami należą sklepowe środki. Są nimi:

  • odstraszacze ultradźwiękowe

Kup elektryczny (ultradźwiękowy) odstraszacz i umieść w kontakcie. Kosztuje 40 – 90 zł. Nie ma tam środków chemicznych. Odstraszacz wysyła fale dźwiękowe, które atakują układ słuchowy much (także gryzoni). Dlatego omijają to miejsce z daleka. Odstraszacz nie zakłóca działania elektrycznych urządzeń domowych. Jego skuteczność jest  zauważalna po kilku dniach od podłączenia.

  • lep na muchy

Jest to rozwijana rolka papieru przylepnego, nasączona środkiem chemicznym. Lep to rodzaj pułapki, do której maja przylepić się muchy. Musisz jednak wiedzieć, że lep nie prezentuje się najlepiej, zwłaszcza ten, do którego zdążyły przylepić się wciąż poruszające się owady, więc sprawdzi się jedynie w niewidocznych miejscach.

  • pułapka na muchy

Występują w różnych formach, są nieco bardziej dyskretne niż lepy na muchy. Ważne, by nie ustawiać jej w zasięgu dzieci.

  • oprysk na muchy

Możesz zdecydować się na silny oprysk chemiczny. Nie stosuj go wewnątrz pomieszczeń, ale opryskaj futryny okien i drzwi.

Skutecznym sposobem na muchy są też środki w aerozolu. Można je rozpylać w pomieszczeniach (skutecznie trują muchy), pamiętaj, by po wszystkim dokładnie wywietrzyć mieszkanie i pod żadnym pozorem nie wchodzić do pomieszczeń, w których dopiero było pryskane.

Tu znajdziesz więcej sposobów na pozbycie się insektów:Jak pozbyć się moli ubraniowych?Sposoby na mrówki w domuMole spożywcze - jak je wytępić

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)