Domowe sposoby na muchy fot. Adobe Stock, paige baqui/EyeEm

Domowe sposoby na muchy - jak się pozbyć much w domu i na dworze

Naturalny sposób na muchy to goździki, mięta lub lawenda - te zapachy odstraszają muchy. Możesz wykonać też domową pułpakę (lep) z miodu i mąki kukurydzianej i w ten sposób pozbędziesz się latających owadów z domu czy tarasu.
/ 16.07.2021 09:18
Domowe sposoby na muchy fot. Adobe Stock, paige baqui/EyeEm

Muchy nie tylko przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, ale również mogą przenosić zarazki i są natrętne. Sprawdzi się domowa pułapka na muchy w postaci wabika i lepu. 

Spis treści:

 1. Naturalne sposoby na muchy w domu
 2. Domowa pułapka na muchy
 3. Domowe sposoby na muchy na dworze
 4. Skuteczne sposoby na muchy - sklepowe środki

Naturalne sposoby na muchy w domu

Jeśli doskwiera ci obecność much w domu, możesz wykorzystać domowe odstraszacze. Jakiego zapachu nie lubią muchy? 

 • Goździki. Możesz zrobić mocny wywar z goździków (torebka goździków na litr wody) i rozpylać go wokół okien i drzwi kilka razy dziennie. Oczywiście, jeśli tolerujesz ten zapach. Możesz wbić goździki w pomarańczę lub jabłka i ustawić w pobliżu okien.
 • Mięta. W ogródku warto ją posadzić pod oknami. Można także sadzić miętę w doniczce na balkonie, jeśli masz dużą, głęboką skrzynię, w której mięta może przezimować. 
 • Rozmaryn. Wysuszone zioła włóż do niewielkich dekoracyjnych woreczków z cienkiej bawełny lub lnu (rzadko tkanych) i powieś np. na karniszach lub przyczep do zasłon. Aby działały, musi ich być kilka. Wtedy będzie odpowiednio duże stężenie olejków eterycznych. Trzeba również co jakiś czas wymieniać zawartość woreczków, gdy zawartość już nie pachnie.
 • Ocet na muchy. Wlej do pojemniczka i wstaw zwł. przy owocach i warzywach.

Domowa pułapka na muchy

Pułapka na muchy z octu i płynu do mycia naczyń

 1. Do szklanki wlej ocet i dodaj łyżeczkę cukru.
 2. Do mieszanki dodaj odrobinę płynu do mycia naczyń jako trutkę. 

Domowy lep na muchy

 1. Brązowy papier potnij na wąskie paski.
 2. Posmaruj je miodem.
 3. Przymocuj drucikiem .

Lep na muchyfot. Lep na muchy/Adobe Stock, Svjatoslav Balan

Domowe sposoby na muchy na dworze

Odstraszająca torebka

 1. Przygotuj kilka szczelnych, niewielkich bezbarwnych torebek plastikowych (sprawdzą się również woreczki strunowe).
 2. Wlej do nich zwykłą wodę (do ok. ¾ pojemności) i dobrze zawiąż, aby woda nie wyciekała.
 3. Powieś lub pozostaw w pobliżu okien i drzwi.
 4. Woda w torebce rozprasza promienie słoneczne tak jak pryzmat. I to właśnie odstrasza muchy.

Moskitiera w oknie i w drzwiach

To chyba najprostszy sposób na to, by ochronić mieszkanie przed inwazją much i komarów. Moskitiera zbudowana z gęstej siatki to doskonały pomysł.

Skuteczne sposoby na muchy - sklepowe środki

Odstraszacze ultradźwiękowe

Kup elektryczny (ultradźwiękowy) odstraszacz i umieść w kontakcie. Kosztuje 40 – 90 zł. Nie ma tam środków chemicznych. Odstraszacz wysyła fale dźwiękowe, które atakują układ słuchowy much (także gryzoni). Dlatego omijają to miejsce z daleka. Odstraszacz nie zakłóca działania elektrycznych urządzeń domowych. Jego skuteczność jest  zauważalna po kilku dniach od podłączenia.

Lep na muchy

Jest to rozwijana rolka papieru przylepnego, nasączona środkiem chemicznym. Lep to rodzaj pułapki, do której maja przylepić się muchy. Musisz jednak wiedzieć, że lep nie prezentuje się najlepiej, zwłaszcza ten, do którego zdążyły przylepić się wciąż poruszające się owady, więc sprawdzi się jedynie w niewidocznych miejscach.

Pułapka na muchy

Występują w różnych formach, są nieco bardziej dyskretne niż lepy na muchy. Ważne, by nie ustawiać ich w zasięgu dzieci.

Oprysk na muchy

Możesz zdecydować się na silny oprysk chemiczny. Nie stosuj go wewnątrz pomieszczeń, ale opryskaj futryny okien i drzwi.

Skutecznym sposobem na pozbycie się much są też środki w aerozolu. Można je rozpylać w pomieszczeniach (skutecznie trują muchy), pamiętaj, by po wszystkim dokładnie wywietrzyć mieszkanie i pod żadnym pozorem nie wchodzić do pomieszczeń, w których dopiero było pryskane.

Domowy sposób na muchyfot. Domowy sposób na muchy w domu/Adobe Stock, amnarj2006

Pamiętaj, że aby muchy nie pojawiały się w domu (albo pojawiały w znacznie mniejszej ilości) codziennie wynoś śmieci (szczególnie latem). Myj na bieżąco naczynia i usuwaj resztki jedzenia. Absolutnie nie zostawiaj, nawet na kilka minut, mięsa ani wędliny na blacie. Zapach jedzenia, zwłaszcza owoców, może zwabić także muszki owocówki. Zawsze więcej much jest tam, gdzie są zwierzęta. O ile ugryzienie zwykłej muchy nie jest szczególnie groźne, już ukąszenie końskiej muchy może być niebezpieczne.

Tekst na podstawie artykułu Barbary Lasoty. Pierwotnie opublikowany 27.05.2018.

Czytaj także:Jak pozbyć się moli ubraniowych?Sposoby na mrówki w domuMole spożywcze - jak je wytępić?