mole ubraniowe fot. Adobe Stock

Mole ubraniowe - skuteczne sposoby, aby pozbyć się moli

Mole ubraniowe nie lubią aromatycznych przypraw: w szafie powieś saszetki z lawendą, liśćmi laurowymi, miętą, goździkami. Aby mole ubraniowe nie wróciły, regularnie myj półki w szafie.
/ 13.12.2019 13:56
mole ubraniowe fot. Adobe Stock

Mole ubraniowe to prawdziwe utrapienie. W dość szybkim tempie niszczą ubrania, choć czasem nawet trudno je dostrzec. Jeśli nie jesteś pewna, czy w twojej szafie na pewno zamieszkały mole ubraniowe, zobacz mole ubraniowe na zdjęciach.

Na skróty:

Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą nam pozbyć się z domu tych nieproszonych gości. Większość z nich to naturalne środki.

1. Lawenda

Lawendowy zapach skutecznie odstrasza mole. Zawieszki, suszone kwiaty czy aerozole o tym zapachu pozwolą nie tylko na działanie profilaktyczne, ale także na skuteczną walkę z tymi szkodnikami. Zapach lawendy powinien więc znaleźć się tam, gdzie przechowujemy ubrania.

2. Cytryna

Trawa cytrynowa, skórki cytryny czy zawieszki o tym zapachu podobnie jak lawenda, pozwolą nam pozbyć się moli.

3. Gotowe produkty odstraszające mole

Czyli wszelkiego rodzaju zawieszki, kulki, zapachy, aerozole… Na rynku istnieje mnóstwo środków pomagających je zwalczyć. Pamiętajmy też o regularnym myciu szafek, w których przechowujemy odzież.

4. Przyprawy

Nie każdy o tym wie, ale mole nie lubią liści laurowych, mięty, macierzanki, goździków oraz ziela angielskiego. Ogólnie - nie lubią aromatycznych przypraw. Wsyp mieszankę do materiałowego woreczka i zawieś w szafie.

5. Kasztany

Byłaś z dzieckiem w parku i pozbieraliście kasztany? To świetnie. Teraz możesz zrobić z nich użytek i oprócz kasztanowych ludków stworzyć broń przeciwko molom. Wystarczy, że włożysz je do szafy. Do widzenia!

Mole ubraniowe - jak wytępić larwy i ćmy

Nie pozbędziesz się moli, jeżeli nie wykryjesz, w którym miejscu założyły swoje gniazdo. Mamy jednak podpowiedź: mole lubią zamieszkiwać ciepłe i ciemne zakamarki. Dlatego koniecznie musisz wyczyścić wszystkie szafki. Najlepiej najpierw detergentem, potem wodą z octem.

Warto też wytrzepać wszystkie ubrania, dywany czy zasłony. Jeśli jest środek lata, pozostaw je na słońcu. Jeśli zima - niech poleżą kilka godzin na mrozie. Zarówno bardzo wysoka jak i bardzo niska temperatura niszczą jaja moli.

Pamiętaj również, aby nie upychać na siłę ubrań do szafy. Postaraj się, aby wisiały w dość luźnej przestrzeni. Łatwiej będzie dostrzec latającego szkodnika.

Mole mogą żyć nawet 300 dni. Latająca ćma, którą najczęściej spotykamy, jest dla nas najmniej groźna. Największe spustoszenia czynią larwy, których najczęściej nie zauważamy.

Skąd się biorą mole ubraniowe?

Jeżeli w twojej szafie zauważyłaś latające ćmy oraz pełzające larwy, nie zarzucaj sobie, że masz w domu brudno. Mole mogą pojawić się w nawet najbardziej zadbanym mieszkaniu.

Skąd? To proste - być może sąsiad miał ten sam problem i uciekające z jego domu szkodniki (przez okno, szyb wentylacyjny czy klatkę schodową) znalazły schronienie właśnie u ciebie. Są tak samo uciążliwe, jak mole spożywcze

Ale nie tylko to może być powodem pojawienia się moli. Jeśli jako środka profilaktycznego używasz - zamiast np. lawendy - lepów wabiących robaki, możesz być pewna, że sama je do siebie nieświadomie zaprosiłaś.

Masz problem z insektami? Dowiedz się jak z nimi walczyć:
Pluskwy w domu - rozpraw się z nimi skutecznie
Jak pozbyć się mrówek?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (20)
/19.10.2018 08:33
Goździk i liście laurowe wytępiły mi mole.
/29.06.2018 23:25
Lawenda to lipa. Zamiast odstraszać, to przyciąga mole. Zawiesiłem wiązkę gałązek lawendy wewnątrz kożucha. Mole wygryzły tylko te miejsca do których przylegała lawenda!
/04.01.2018 10:18
No u nas niestety lawenda się nie sprawdziła bo zbyt późno zareagowaliśmy:( Szkodników było już po prostu za dużo, a rozgościły się w miejscu w które niezbyt często się u nas zagląda i niestety... Problem! Tak jak mówię lawenda nie pomogła i musieliśmy zastosować Antymol, kupowialiśmy bodajże na ichemia bo było najtaniej i w ciągu jakichś 2 tygodni problemu już nie było. Nie życzę nikomu tego problemu!!
POKAŻ KOMENTARZE (17)