Mole ubraniowe - jak rozpoznać i jak się pozbyć moli ubraniowych?

Mole ubraniowe fot. Adobe Stock, New Africa
Mole ubraniowe nie lubią aromatycznych przypraw: w szafie powieś saszetki z lawendą, liśćmi laurowymi, miętą, goździkami. Aby mole ubraniowe nie wróciły, regularnie myj półki w szafie.
/ 28.07.2021 13:56
Mole ubraniowe fot. Adobe Stock, New Africa

Mole ubraniowe to prawdziwe utrapienie. W dość szybkim tempie niszczą ubrania, choć czasem bardzo trudno je dostrzec. Jak je rozpoznać i jak się ich pozbyć? Poznaj domowe sposoby na mole ubraniowe.

Spis treści:

  1. Jak rozpoznać mole ubraniowe?
  2. Skąd się biorą mole ubraniowe?
  3. Jak pozbyć się moli ubraniowych?
  4. Domowe sposoby na mole ubraniowe
  5. Preparaty na mole ubraniowe

Jak rozpoznać mole ubraniowe?

Mól ubraniowy, czyli mól włosienniczek mierzy od 8 do 12 mm, rozpiętość jego skrzydeł to około 15 mm. Larwy moli to małe gąsieniczki o jasnym ubarwieniu - żywią się zabrudzonymi futrami, wełną, filcem, futrami czy bawełną.

Czym się różnią mole spożywcze od moli ubraniowychKolor larw tych pierwszych zależy od tego, czym akurat się żywią (mogą być pomarańczowe, czerwone, zielone). Dorosły mól spożywczy jest nieco ciemniejszy od tego ubraniowego.

Skąd się biorą mole ubraniowe?

Jeżeli w twojej szafie zauważyłaś latające ćmy oraz pełzające larwy, nie zarzucaj sobie, że masz w domu brudno. Mole mogą pojawić się w nawet najbardziej zadbanym mieszkaniu.

Skąd? To proste - być może sąsiad miał ten sam problem i uciekające z jego domu szkodniki (przez okno, szyb wentylacyjny czy klatkę schodową) znalazły schronienie właśnie u ciebie. 

Ale nie tylko to może być powodem pojawienia się moli. Jeśli jako środka profilaktycznego używasz - zamiast np. lawendy - lepów wabiących robaki, możesz być pewna, że sama je do siebie nieświadomie zaprosiłaś. Mole ubraniowe są tak samo uciążliwe jak mole spożywcze

Jak się pozbyć moli ubraniowych?

Nie pozbędziesz się moli, jeżeli nie wykryjesz, w którym miejscu założyły swoje gniazdo. Mamy jednak podpowiedź: mole lubią zamieszkiwać ciepłe i ciemne zakamarki. Dlatego koniecznie musisz wyczyścić wszystkie szafki. Najlepiej najpierw detergentem, potem wodą z octem.

Warto też wytrzepać wszystkie ubrania, dywany czy zasłony. Jeśli jest środek lata, pozostaw je na słońcu. Jeśli zima - niech poleżą kilka godzin na mrozie. Zarówno bardzo wysoka, jak i bardzo niska temperatura, niszczą jaja moli.

Pamiętaj również, aby nie upychać na siłę ubrań do szafy. Postaraj się, aby wisiały w dość luźnej przestrzeni. Łatwiej będzie dostrzec latającego szkodnika.

Mole mogą żyć nawet 300 dni. Latająca ćma, którą najczęściej spotykamy, jest dla nas najmniej groźna. Największe spustoszenia czynią larwy, których najczęściej nie da się zauważyć.

Domowe sposoby na mole

Istnieje kilka domowych sposobów na mole, które pozwolą pozbyć się z domu tych nieproszonych gości. Większość z nich to naturalne środki.

Lawenda

Lawendowy zapach skutecznie odstrasza mole. Zawieszki, suszone kwiaty czy aerozole o tym zapachu pozwolą nie tylko na działanie profilaktyczne, ale także na skuteczną walkę z tymi szkodnikami. Zapach lawendy powinien więc znaleźć się tam, gdzie przechowujesz ubrania.

Cyt​ryna

Trawa cytrynowa, skórki cytryny czy zawieszki o tym zapachu podobnie jak lawenda, stanowią sprawdzony domowy sposób na mole ubraniowe.

Pr​zyprawy

Nie każdy o tym wie, ale mole nie lubią liści laurowych, mięty, macierzanki, goździków oraz ziela angielskiego. Ogólnie - nie lubią aromatycznych przypraw. Wsyp mieszankę do materiałowego woreczka i zawieś w szafie.

domowe sposoby na molefot. Domowe sposoby na mole/Adobe Stock, Татьяна Горбунова

Kasz​tany

Byłaś z dzieckiem w parku i pozbieraliście kasztany? To świetnie. Teraz możesz zrobić z nich użytek i oprócz kasztanowych ludków, stworzyć broń przeciwko molom. Wystarczy, że włożysz je do szafy.

Preparaty na mole ubraniowe

Czyli wszelkiego rodzaju zawieszki, kulki, zapachy, aerozole… Na rynku istnieje mnóstwo środków pomagających je zwalczyć. Kupisz je od kilku do kilkudziesięciu złotych, niektóre z nich dostępne są nawet w popularnych drogeriach np. Rossmann.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 13.12.2019

Czytaj także:
Pluskwy w domu - rozpraw się z nimi skutecznie
Jak pozbyć się mrówek?

Redakcja poleca

REKLAMA