Zioła w doniczkach. Trybula ogrodowa

Pochodzi w z krajów leżących we wschodniej stronie Morza Śródziemnego. Przepadali za nią starożytni Rzymianie, a w Średniowieczu uprawiano ją powszechnie w całej Europie. Trybula jest rośliną jednoroczną, o niezbyt grubym korzeniu i liściach przypominających natkę pietruszki. Jej kwiatostan osiąga wysokość ok. 70 cm. Trybula jest łatwa w uprawie.
/ 20.05.2019 07:58

Lubi ziemię zasobną, próchniczą, bogatą w składniki odżywcze oraz przepuszczalną.

Zimą uprawia się ją na parapetach okien od południa, wschodu lub zachodu. Źle czuje się na oknie od strony północnej. Latem zaś śmiało można ją uprawiać na balkonach. Wysiewamy po 20-30 sztuk nasion do doniczek o średnicy ok. 16-20 cm i przysypujemy cienką warstwą podłoża.

Należy ją zasilać co 2 tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym albo rozcieńczonym nawozem naturalnym (w proporcji. 1:6).

Co 4-6 tygodni warto dosiewać nowe nasiona, by mieć zbiory przez cały rok. Pierwszego zbioru listków dokonujemy po 6 - 7 tygodniach od dnia wysiewu nasion. Najsmaczniejsze są wtedy, kiedy roślina ma 25-30 cm wysokości. Można z nich korzystać tak długo aż zaczynają wyrastać pędy kwiatowe. Wówczas staje się bezużyteczna i ją usuwamy.

Świeże listki trybuli dodajemy do zupy kartoflanej, fasolowej i grochowej, ryb gotowanych lub z rusztu, pieczeni baraniej i wieprzowej, potraw z kaczek i gęsi. Świetnie komponuje się z pomidorami, dodajemy więc listki do sałatki pomidorowej i pomidorów duszonych. Możemy nimi posypywać jajecznicę, twarożek, majonez i kanapki.

Liście trybuli zawierają olejek eteryczny, którego zapach przypomina anyżek, mają też sporo witaminy C, prowitaminy A oraz żelazo i magnez. Liście usprawniają pracę przewodu pokarmowego, spożywane na surowo ułatwiają trawienie i przyswajanie pokarmów, likwidują wzdęcia. Wzmacniają też pracę wątroby, nerek oraz śledziony. Mają działanie moczopędne.

Redakcja poleca

REKLAMA