Z jednego krzaka uzyskasz nawet 5 kg owoców. Ten sezonowy smakołyk uwielbia słońce i możesz go uprawiać nawet na balkonie

agrest uprawa fot. Adobe Stock, Thijs de Graaf
Uprawa agrestu w ogrodzie, zarówno w gruncie, jak i w donicy, jest stosunkowo prosta i daje wiele satysfakcji. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i dbałości o rośliny możesz cieszyć się obfitymi zbiorami - z jednego krzewu uzyskasz nawet 5 kilo owoców! Możesz z powodzeniem uprawiać agrest także na balkonie.
/ 06.07.2024 05:45
agrest uprawa fot. Adobe Stock, Thijs de Graaf

Agrest to owocowy krzew, który jest ceniony za swoje smaczne i bogate w witaminy owoce. Niezwykłe właściwości agrestu sprawiają, że jest to prawdziwy polski superfood. Może być uprawiany zarówno w gruncie, jak i w donicach, co czyni go wszechstronną rośliną ogrodową. Śmiało wyhodujesz go nawet na balkonie. Sprawdź, czego potrzebuje agrest do zdrowego wzrostu i obfitego owocowania.

Spis treści:

  1. Uprawa agrestu w gruncie
  2. Uprawa agrestu w donicy
  3. Jak podlewać agrest?
  4. Nawożenie agrestu
  5. Uprawa agrestu: najczęstsze problemy

Agrest: uprawa w gruncie

Uprawa agrestu w gruncie jest stosunkowo łatwa, ale musisz pamiętać, aby zapewnić krzewince odpowiednie warunki glebowe oraz jeśli chodzi o stanowisko.

Agrest najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych. Nie toleruje za to stanowisk zacienionych, nie będzie w niej rozwijał wystarczającej ilości owoców. Idealna gleba pod uprawę powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna i lekko kwaśna w kierunku obojętnej (pH 6-6,5). Unikaj miejsc podmokłych, gdzie korzenie mogą być narażone na gnicie. Agrest źle znosi zastoje wody.

Jak sadzić agrest w gruncie?

Przed sadzeniem przekop lekko ziemię na głębokość około 30 cm, dodając do niej kompost lub dobrze rozłożony obornik. W ten sposób wzbogacisz glebę w składniki odżywcze. Najlepszy czas na sadzenie agrestu to wczesna wiosna lub jesień.

Sadź krzewy zawsze w rozstawie około 1,5 metra, aby zapewnić im wystarczająco miejsca do rozwoju. Agrest to krzew, więc potrzebuje nieco miejsca, aby móc swobodnie rozwijać nowe pędy i gałęzie. Jeśli korzystasz z gotowych sadzonek, pamiętaj, aby umieścić roślinę w ziemi na takiej samej głębokości, na jakiej rosła w szkółce czy domowym pojemniku rozsadowym, ewentualnie 5-7 cm niżej. Jeśli sadzisz z gołym korzeniem, upewnij się, że korzenie są dobrze rozłożone w dołku.

agrest uprawa w doniczce

fot. Agrest: uprawa w gruncie/Adobe Stock, lapis2380

Agrest: uprawa w donicy

Agrest z powodzeniem możesz uprawiać także w pojemnikach i skrzyniach. Dobrze będzie się czuł na balkonie, tarasie, a także w ogrodzie. W tym przypadku ponownie musisz zapewnić mu ciepłe, słoneczne stanowisko oraz przepuszczalną glebę.

Na dnie donicy koniecznie wykonaj warstwę drenażu, a podłoże wymieszaj z piaskiem lub perlitem, aby zapewnić jeszcze większą przepuszczalność. Dobrze jest też wymieszać ją z kompostem.

Do uprawy w donicy wybierz pojemnik o pojemności co najmniej 30 litrów. Podczas wysadzenia pilnuj, aby korzenie były bardzo dobrze rozłożone, a nie zbite w jednym miejscu. Delikatnie rozkładaj je palcami, aby zajęły większą część doniczki. Wsadź sadzonkę do ziemi na głębokość kilka centymetrów większą, niż w poprzednim pojemniku.

Agrest dojrzewa w czerwcu i lipcu. Owoce są gotowe do zbioru, gdy są pełne, miękkie i łatwo odchodzą od krzewu. Agrest można przechowywać w lodówce przez kilka dni lub zamrozić, aby cieszyć się nim poza sezonem.

Jak podlewać agrest?

Agrest wymaga regularnego, ale umiarkowanego podlewania. Nie przepada za suszą, ale zdecydowanie gorzej znosi przelewanie i zastój wody. Dlatego tak ważna jest przepuszczalna gleba oraz solidna warstwa drenażu (w przypadku uprawy w donicy).

Bardzo ważne jest utrzymywanie stale wilgotnej gleby szczególnie w pierwszym roku uprawy, kiedy krzew mocno się rozwija i bardzo szybko wypuszcza nowe pędy. W bardzo ciepłe i suche dni agrest może wymagać podlewania nawet dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Nawożenie i przycinanie agrestu

Agrest warto nawozić wczesną wiosną oraz przez cały okres wegetacji. Wiosną, jeszcze przed etapem intensywnego rozwoju i wzrostu, sięgaj po nawozy potasowe, które poprawiają owocowanie. W okresie wegetacji agrest wymaga nawożenia mniej więcej raz w miesiącu. Używaj do tego płynnych nawozów dedykowanego krzewom i roślinom owocowym.

Regularnie przycinaj także krzew, aby kontrolować jego wielkość i kształt. Usuwaj martwe lub chore pędy oraz te, które rosną do wewnątrz. Przycinanie agrestu możesz wykonywać wiosną, latem i jesienią. Pamiętaj, że krzew nie powinien mieć pędów starszych, niż 3 lata.

agrest uprawa w gruncie

fot. Uprawa agrestu/Adobe Stock, koromelena

Uprawa agrestu: najczęstsze problemy

Agrest jest rośliną podatną na ataki szkodników oraz infekcje grzybowe. Częstymi bywalcami na pędach agrestu są m.in. mszyce. Atakują one najczęściej młode pędy oraz licie. W przypadku małej inwazji, zmyj je wodą z mydłem lub użyj naturalnych środków owadobójczych. Sprawdzi się także domowy oprysk na mszyce, np. z octu czy sody oczyszczonej.

Niestety agrest jest także podatny na atak mączniaka, który bywa uporczywy i trudny do zwalczenia. Unikaj zbyt gęstego sadzenia i dbaj o dobrą cyrkulację powietrza. Możesz również stosować preparaty przeciwgrzybicze dostępne w sklepach ogrodniczych oraz opryski z octu oraz sody.

Czytaj także:
Najzdrowsze letnie owoce
Indeks glikemiczny agrestu
Czy agrest można jeść ze skórką?

Redakcja poleca

REKLAMA