Posiadacze krzewów owocowych w sezonie mogą cieszyć się obfitymi zbiorami owoców. Jednak bez przycinania, agrest i porzeczki będą wydawać coraz słabsze plony. Dla przykładu - krzew czarnej porzeczki nie może mieć pędów starszych niż 3 lata, ponieważ są już one mało wartościowe. Dlatego cięcie krzewów to konieczny zabieg pielęgnacyjny.
Spis treści:
- Kiedy przycinać porzeczki i agrest?
- Jak przycinać czarne porzeczki?
- Jak przycinać czerwone i białe porzeczki?
- Jak przycinać agrest?
Kiedy przycinać porzeczki i agrest?
- Porzeczki oraz agrest można przycinać, gdy skończą owocować, czyli np. na przełomie sierpnia i września (czasem już w sierpniu, gdy w danym roku zbiory są wczesne).
- Drugi termin to jesienne przycinanie porzeczek i agrestu. Należy je wykonać na przełomie października i listopada - nie za późno, aby roślina zdążyła spokojnie przejść w stan zimowego spoczynku. Gdy planujesz jesienne prace w ogrodzie, zerknij na naszą listę, co przycinać na jesieni.
- Porzeczki i agrest można też przycinać na przedwiośniu. To jednak najgorszy termin - w niektórych latach, gdy zima jest bardzo łagodna, pąki na krzewach zawiązują się wyjątkowo wcześnie i łatwo je wtedy uszkodzić.
Jak przycinać czarną porzeczkę?
- Należy wyciąć wszystkie pędy 4-letnie. Pozostaw 4-5 najsilniejszych pędów jednorocznych, a także po kilka pędów 2-letnich i 3-letnich. Podsumowując, na krzewie powinno wtedy pozostać około 15 pędów, co zapewni optymalne owocowanie.
- Jeśli musisz przyciąć zaniedbany krzew czarnej porzeczki, przygotuj się na usunięcie nawet połowy pędów. Oczywiście, w roku bieżącym zbiór porzeczek będzie o wiele słabszy, ale w perspektywie kilku lat będzie to dobre posunięcie.
- Jak ciąć krzew czarnej porzeczki? Stare pędy wycinaj tuż przy podstawie. Wytnij też pędy pokładające się, obumarłe i chore.
- Cięcie czarnej porzeczki wykonuj raz do roku.
Jak przycinać czerwone i białe porzeczki?
- Przycinanie czerwonej i białej porzeczki jest bardzo podobne do cięcia czarnej porzeczki.
- W drugim roku po zasadzeniu krzewu, wybierz 5 najsilniejszych pędów i przytnij je na wysokości 40 cm.
- W kolejnych latach, pędy 5-letnie i starsze ścinaj tuż przy ziemi. Pamiętaj, że najlepiej owocują 2-letnie i 3-letnie pędy czerwonych i białych porzeczek.
- Jeśli chodzi o młode pędy, przycinaj te chore, uszkodzone i obumarłe.
- Cięcie czerwonych i białych porzeczek wykonuj raz do roku.
Jak przycinać agrest?
- W przypadku agrestu, kwestia przycinania wygląda nieco inaczej. Najlepiej owocują pędy od rocznych do 4-letnich. Przy cięciu krzewu skup się więc na tych 5-letnich i starszych. Idealnie uformowany krzew agrestu powinien mieć po 4-5 pędów najmłodszych (jednorocznych) oraz 2-letnich, a także 4 pędy 3-letnie oraz 4-letnie.
fot. Owocujący krzew agrestu/Adobe Stock, Tetiana
- W pierwszym roku uprawy warto jednak skrócić wszystkie pędy, aby w późniejszych latach wytworzyły się z nich silne, dobrze owocujące gałązki.
- Tradycyjnie usuń pędy wiotkie, chore, uszkodzone, a także te pokładające się po gruncie.
- Przycinaj krzewy agrestu raz do roku.
Czytaj także:
Jak i kiedy przycinać winorośl?
Jak i kiedy przycinać śliwy?