Rośliny pochłaniające wilgoć. Zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni, a do tego ozdabiają wnętrza

rośliny pochłaniające wilgoć fot. Adobe Stock
Rośliny pochłaniające wilgoć mają w większości niewielkie wymagania, a znakomicie pomagają nie tylko oczyścić powietrze, ale i zapobiegać powstawaniu plam pleśni czy grzybów na ścianach.
Urszula Wilczkowska / 23.04.2021 11:38
rośliny pochłaniające wilgoć fot. Adobe Stock

Obecność roślin doniczkowych w domu ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Nastrój poprawia nie tylko widok nowych listków i pędów, ale przede wszystkim ich zdolność do poprawiania jakości powietrza.

W swoim domu warto mieć jednak nie tylko rośliny oczyszczające powietrze, ale też takie, które pochłaniają nadmiar wilgoci. W końcu to ona jest główną przyczyną, dla której na ścianach - zwłaszcza w łazience - pojawiają się czarne wykwity pleśni lub grzybów.

Większość roślin pochłaniających wilgoć z powietrza nie ma wielkich wymagań zarówno do pielęgnacji, jak i miejsca, w którym powinny stać. Sprawdzą się jako kwiaty do łazienki czy kuchni.

Nefrolepis wyniosły

Ta roślina to innego niż zwykła paproć domowa. Naturalnie rośnie ona w lasach, pod gęstymi drzewami, świetnie więc poradzi sobie nawet w łazience bez okna. Doskonale chłonie wilgoć, a przy tym pięknie wygląda i nie wymaga zbyt częstego podlewania. Warto jednak zraszać lub zamgławiać jej liście.

Nefrolepis jest wyjątkowo uniwersalną rośliną i będzie pięknie wyglądać zarówno w łazience w stylu loftowym, jak i tej rustykalnej. My polecamy umieścić go na większej wysokości, dzięki czemu będzie mógł pięknie rosnąć w dół i pochłaniać wilgoć tam, gdzie w łazience zbiera się jej najwięcej.

rośliny pochłaniające wilgoć: nefrolepis wyniosły
fot. Nefrolepis wyniosły/Adobe Stock

Bluszcz pospolity

Bluszcz to bardzo niedoceniona roślina, którą kojarzymy wyłącznie z ozdobą elewacji budynków. Często można spotkać także bluszcz na balkonie. Tymczasem wspaniale radzi sobie także we wnętrzach i stanowi naprawdę niebanalną ozdobę. Nie wymaga wiele światła ani skomplikowanej pielęgnacji.

Dobrze czuje się w wilgoci i cieniu, ale wymaga żyznej gleby, więc warto pamiętać o  odpowiednim odżywieniu go, np. za pomocą nawozu z banana.

rośliny pochłaniające wilgoć: bluszcz pospolity
fot. Bluszcz pospolity/Adobe Stock

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat wspaniale oczyszcza powietrze, ale czy wiedziałaś, że dodatkowo należy do roślin pochłaniających wilgoć? Ta roślina jednak źle czuje się w całkowitym cieniu, najlepiej więc postawić ją na jasnym stanowisku bez bezpośredniego światła.

Chociaż sam jest wyjątkowo ozdobny dzięki swoim delikatnym kwiatom o białej barwie, skrzydłokwiat warto dodatkowo wyeksponować, na przykład za pomocą doniczki w kolorze starego złota. We wnętrzach boho zaś sprawdzi się osłonka z juty.

rośliny pochłaniające wilgoć: skrzydłokwiat
fot. Skrzydłokwiat/Adobe Stock

Oplątwa

Oplątwa to jedna z tych roślin, których prawie nie da się zabić. Tę cechę zawdzięcza przede wszystkim... brakowi korzeni. To właśnie przez to wodę, której potrzebuje, pobiera jedynie przez liście. Nie potrzebuje wiele światła, ale warto raz na jakiś czas ją nawadniać.

Ta roślina cieszy się wyjątkową popularnością wśród właścicieli mieszkań w nowoczesnym stylu. Wyeksponuj jej oryginalną formę za pomocą szklanej fiolki na minimalistycznym stojaku lub wieszaku przymocowanym do ściany.

rośliny pochłaniające wilgoć: oplątwa
fot. Oplątwa/Adobe Stock

Czytaj także:
3 główne grzechy początkujących właścicieli roślin. Tego kwiaty nie wybaczają...
Dlaczego sukulent usycha, gnije lub żółknie? Prawdopodobnie popełniasz te błędy
4 drogie rośliny doniczkowe, które warto kupić na wyprzedaży

Redakcja poleca

REKLAMA