Juka domowa to piękna roślina, która zdobi wnętrza większości domów. Choć jest raczej odporna, czasem zdarza się, że zaczyna tracić swój urok - liście żółkną, opadają, a czasem cała roślina zaczyna marnieć. Zwykle choroby juki postępują szybko, dlatego musisz wiedzieć, jak i kiedy reagować. Oto praktyczny przewodnik, który pomoże ci uratować jukę nawet w "agonalnym" stanie.
Spis treści:
Dlaczego juka marnieje?
Juka domowa, jak również juka ogrodowa, to rośliny, które potrafią przetrwać wiele, jeśli tylko zapewnisz im odpowiednie warunki. Jednak jeśli coś jej nie pasuje, juka może odpowiedzieć charakterystycznymi dla większości roślin zielonych objawami.
Przede wszystkim juka nie toleruje zbyt dużej ilości wody. Nadmiar wilgoci w glebie prowadzi do gnicia korzeni, co objawia się żółknięciem i opadaniem liści. Z drugiej strony, chociaż jest rośliną pustynną i odporna na suszę, długotrwały brak wody również może jej zaszkodzić.
Dodatkowo potrzebuje sporej ilości rozproszonego światła - bez niego traci swój intensywny zielony kolor. Na kondycję juki może wpłynąć też zanieczyszczenie gleby, brak lub nadmierne nawożenie. Juki są także podatne na ataki popularnych szkodników roślin doniczkowych, w tym przędziorków, wełnowców czy tarczników.
Jeśli juka jest w bardzo złym stanie, stopniowo zaczynają gnić jej liście, a potem także pień - zaczyna mięknąć i przechylać się.
fot. Jak uratować jukę/Adobe Stock, New Africa
Juka domowa - jak uratować roślinę?
Dopóki juka ma twardy pień, możesz ją uratować bez większych problemów. Kiedy pień jest już objęty gniciem, najlepiej znaleźć zdrową część rośliny, odciąć ją i spróbować ukorzenić na nowo. Jeśli jednak juka (nawet gdy wygląda beznadziejnie) jest do uratowania, oto, co możesz zrobić.
Czytaj też: jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin?
Przede wszystkim sprawdź stan całej rośliny i obetnij wszystkie zgniłe, suche lub przebarwione części. Następnie wyjmij jukę z doniczki i wyrzuć całą ziemię. Korzenie otrzep i obejrzyj, a następnie usuń te, które są przegniłe. Możesz także opłukać bryłę w wodzie, aby usunąć całą ziemię, ale potem musisz bardzo dokładnie ją wysuszyć.
Zdrowe korzenie powinny być jędrne i białe. Jeśli są brązowe i miękkie, odetnij je. Nie bój się nawet drastycznych cięć - juka to silna roślina, która dobrze się regeneruje. Kiedy korzenie przeschną, przesadź jukę do nowej ziemi. Najlepsza będzie ta dedykowana jukom lub sukulentom.
Dobrze mieć doniczkę z systemem odprowadzania wody lub zrobić solidną warstwę drenażową z keramzytu. Samą ziemię możesz też wymieszać z perlitem, aby była bardziej przepuszczalna.
Tak przygotowaną jukę postaw w docelowym miejscu. Podlej roślinę od razu, a następnie dopiero wtedy, gdy górna warstwa ziemi wyschnie na głębokość kilku centymetrów. Tuż po przesadzeniu nie nawoź jej przez minimum 2 miesiące. W okresie wiosenno-letnim stosuj nawóz do sukulentów lub roślin zielonych mniej więcej co 4-6 tygodni. Możesz także przygotować domowy nawóz z żelatyny, który sprawdza się do większości roślin zielonych.
Jeśli w trakcie oglądania rośliny zauważysz szkodniki, zastosuj odpowiedni środek ochrony roślin, dostępny w sklepach ogrodniczych.
Czytaj też: domowe sposoby na muszki w doniczce
Co zrobić, gdy liście juki domowej zaczynają żółknąć?
Bardzo często jest tak, że liście juki żółkną bez względu na sposób, w jaki o nią dbasz. Ma na to wpływ ogólne środowisko, w którym żyje. W naturalnych warunkach jest to roślina tropikalna ze stałym dostępem do wilgotnego powietrza. W suchych, ogrzewanych mieszkaniach może nie czuć się tak komfortowo, dlatego zaczynają żółknąć jej liście.
W takiej sytuacji możesz kupić niewielki nawilżacz powietrza lub regularnie pryskać jukę wodą z atomizera. Usuwaj też na bieżąco suche liście, aby roślina nie kierowała w nie wartości odżywczych.
Czytaj także:
Niewymagające kwiaty doniczkowe
Jak dbać o dracenę, aby była piękna?
Co oznaczają czarne plamy na liściach monstery?