Spośród wielu gatunków tej pięknej rośliny tylko trzy są w stanie przetrwać polską zimę: juka karolińska zwana też włóknistą, wirginijska oraz modra. Juka w ogrodzie prezentuje się nietuzinkowo dzięki rozecie sztywnych liści i długiej łodydze, z której wyrastają kwiaty.
Spis treści:
- Juka ogrodowa - sadzenie i stanowisko
- Przesadzanie juki ogrodowej
- Juka ogrodowa - pielęgnacja
- Kwiat juki ogrodowej oraz dlaczego juka nie kwitnie?
Juka ogrodowa - sadzenie i stanowisko
Jukę nabywa się w formie niedużej sadzonki. Ziemia powinna być przepuszczalna, dość żyzna, lekko zasadowa. Sadzenie juki warto zaplanować w odpowiednim miejscu. Jukka ogrodowa nie toleruje miejsc podmokłych.
Juka w ogrodzie lubi słoneczne, osłonięte od wiatru stanowisko, wtedy jej uprawa przebiega niemal bezproblemowo i pojawiają się liczne kwiatostany. W cieniu jukka da sobie radę, ale prawdopodobnie nie zakwitnie. Dobrze jest, gdy roślina osłonięta jest od porywów wiatru, które ze względu na jej rozmiary, mogą łamać kwiatostany.
Kiedy sadzić jukę ogrodową? Najlepiej wiosną, po przymrozkach. Młode okazy nie są aż tak odporne na ujemne temperatury. Sadzonkom można przycinać liście, aby szybciej się ukorzeniły. Uważaj, by nie przelać rośliny: przy nadmiernym podlewaniu juka może być porażona plamistością liści, czyli chorobą grzybiczą.
Przesadzanie juki ogrodowej
Juka ogrodowa ma bardzo długie i głęboko wchodzące w ziemię korzenie, więc trudno ją przesadzić. Miejsce do sadzenia jukki w ogrodzie powinno być dobrze przemyślane.
Kiedy przesadzać jukę ogrodową? Najlepiej po przekwitnięciu, gdy roślina mateczna zamiera i na jej miejscu pojawiają się rośliny zastępcze. Przypada to na sierpień i wrzesień. Trzeba odcinać przekwitnięte kwiaty, bo z podziemnych bocznych liści rozwiną się w następnym roku 3-4 nowe rozety i te nowe kwiaty można rozsadzać jako nowe sadzonki.
Jak rozmnożyć jukę?
Wystarczy podzielić kwiat na kilka sadzonek. Osusz miejsca podziału, bo świeże nacięcia nie są gotowe do wsadzenia do ziemi - mogą zacząć gnić lub zachorować. Szybko się ukorzeniają.
Juka ogrodowa - pielęgnacja
- Choć juka ogrodowa jest świetnie przystosowana do suszy, to podczas upałów potrzebuje sporo wody. Trzeba ją wówczas obficie podlewać, a także zraszać liście.
- Nawożenie juki. Najlepiej zasilać jukę na początku lata – nawozem płynnym, lub późną jesienią – kompostem.
- Mimo tego, że juka jest rośliną zimozieloną i mrozoodporną, młode okazy warto zabezpieczyć przed mrozem włókniną, słomą czy pudełkiem.
Kwiat juki ogrodowej oraz dlaczego juka nie kwitnie?
Kwiat juki ogrodowej jest kremowy, biały lub bladozielony. Rozrośnięte juki kwitną co roku (w lipcu i sierpniu). Intensywnie pachną, ale tylko wieczorem, tworzą piękne kwiaty. Najpiękniejszą odmianą jest juka karolińska. Liczne, duże, biało-kremowe lub biało-zielone kwiatostany osiągają 1,5 m wysokości.
fot. Kwiat juki ogrodowej/Adobe Stock, M. Schuppich
Czemu juka nie kwitnie? Roślina nie wypuszcza kwiatów wtedy, gdy:
- nie ma spełnionych warunków potrzebnych do zakwitnięcia, czyli brak słońca,
- roślina przemarzła,
- nieodpowiednie nawożenie: pierwszą odżywkę juka powinna dostać na początku okresu wegetacyjnego, kolejną dawkę powinna otrzymać w czerwcu.
Tekst na podstawie artykułu Małgorzaty Świgoń. Pierwotnie opublikowany 29.07.2015.
Czytaj także: Przegląd roślin do oczka wodnegoHiacynty w ogrodzie - uprawa w pielęgnacjaByliny zimujące w gruncie