Czarne plamy na liściach monstery to efekt niewłaściwej pielęgnacji rośliny. Zobacz, co oznaczają i jak sobie z nimi poradzić

czarne plamy na monsterze fot. Adobe Stock, กรบุรษ วรดี
Czarne plamy na liściach monstery to częsty problem posiadaczy tej modnej rośliny. Brązowe lub czarne przebarwienia mogą pojawić się, gdy kwiat stoi w przeciągu i jest mu zimno. Czasem jest to także efekt ataku grzybów lub innych patogenów. Czarne liście na monsterze mogą pojawić się także wtedy, kiedy roślina jest przelana.
/ 24.10.2023 17:04
czarne plamy na monsterze fot. Adobe Stock, กรบุรษ วรดี

Białe, brązowe, a nawet czarne plamy na liściach monstery nie tylko szpecą kwiat, lecz także świadczą o tym, że monstera jest źle pielęgnowana lub że zaatakowała ją choroba, np. popularna plamistość liści. Czasem może być to objaw ataku grzybów. Nie zawsze jednak roślina jest nie do uratowania - możesz jeszcze przywrócić jej piękny wygląd.

Spis treści:

  1. Czarne plamy na monsterze: co to?
  2. Czarne plamy z żółtą obwódką na liściach monstery
  3. Co zrobić z czarnymi plamami na monsterze?

Czarne plamy na monsterze: co to?

Jeśli na pięknych, dużych liściach monstery zauważysz czarne plamy (nie brązowe), najpewniej świadczy to o tym, że roślinie jest zbyt zimno.

Czarne plamy na liściach monstery najczęściej pojawiają się podczas chłodnych miesięcy, gdy doniczka stoi blisko okna lub w przeciągu, a także wtedy, gdy często wietrzysz mieszkanie zimą. Monsterę ustawioną niedaleko drzwi wejściowych, także może spotkać ta przypadłość. Monstera to roślina egzotyczna, która zdecydowanie woli, jak jest jej za gorąco, niż za zimno.

Jeśli więc zauważyłaś czarne plamy na liściach monstery, czym prędzej przestaw ją w inne miejsce. Koniecznie takie, w którym podmuchy zimnego powietrza jej nie grożą. Roślina nie może także stać w przeciągu.

Pamiętaj, że monstera wcale nie potrzebuje wiele światła, lepiej jej będzie w ciemniejszym kącie, niż w jasnym stanowisku, ale narażonym na przeciągi.

monstera czarne plamy

fot. Czarne plamy na liściach monstery/Adobe Stock, Svetlana

Czarne plamy z żółtą obwódką na liściach monstery

Często zdarza się, że na liściach monstery pojawiają się także niewielkie czarne plamy z żółtą obwódką. Można je zauważyć zarówno kilka lub kilkanaście dni po zakupie rośliny, jak i po kilku latach.

Czarne plamy na monsterze otoczone żółtą obwódką najczęściej świadczą o tym, że roślina cierpi na chorobę grzybową. Może to być popularna plamistość liści, która może być wywołana nie tylko przez grzyby, ale też bakterie czy lęgniowce.

Co robić, gdy zauważysz czarne plamy z żółtą otoczką? Absolutnie nie zraszaj liści ani nie podlewaj rośliny, a wszystkie chore elementy usuń. Plamistość liści szybko się rozprzestrzenia, dlatego jeśli nie zaczniesz działać, po pewnym czasie zainfekowana zostanie cała roślina.

Resztę zdrowych liści spryskaj preparatem grzybobójczym (warto kupić konkretny środek na plamistość liści). Podlewając monsterę, uważaj, by nie oblać liści ani pędów. Monstera nie lubi być przelewana, reaguje m.in. żółknięciem dolnych liści.

czarne liscie monstery

fot. Monstera czarne plamy/Adobe Stock, smile35

Co zrobić z czarnymi plamami na monsterze?

Kiedy zobaczysz, że twoja monstera ma czarne plamy, odpuść podlewanie przynajmniej na 7-10 dni. Roślina to wytrzyma, a ty w tym czasie odpowiednio przesuszysz ziemię (pamiętaj, że monstera nie cierpi przelewania i to ono często sprzyja atakom patogenów).

Przestaw także kwiat w cieplejsze miejsce, jeśli masz taką możliwość lub postaw ją przy lampce, w której umieścisz specjalną żarówkę do roślin. Usuń też wszystkie chore liście i pędy. Jeśli masz możliwość, przesadź całą roślinę do nowej ziemi.

Po wyjęciu jej z doniczki dokładnie wyczyść korzenie z ziemi. Użyj do tego miękkiej szczoteczki - absolutnie nie płucz rośliny. Następnie wsadź ją do nowej ziemi i powstrzymaj się z podlewaniem jeszcze 2-3 dni.

Plamom na zdrowych liściach monstery możesz zapobiec, stosując specjalne preparaty przeciwgrzybicze. Pamiętaj jednak, że monstera jest wrażliwa na działanie chemicznych środków, więc nie sięgaj po nie w nadmiarze i zawsze stosuj się do instrukcji na opakowaniu.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 24.03.2021.

Czytaj także:
Muszki w doniczce - jak się ich pozbyć?
Rośliny oczyszczające powietrze
Jakie kwiaty do łazienki bez okna?

Redakcja poleca

REKLAMA