Czarne plamy na liściach monstery fot. Adobe Stock

Czarne plamy na liściach monstery - co to jest i co robić, gdy się pojawiają?

Czarne plamy na liściach monstery to częsty problem posiadaczy tej modnej rośliny. Brązowe lub czarne plamy na liściach monstery mogą pojawić się, gdy kwiat stoi w przeciągu i jest mu zimno.
/ 24.03.2021 14:40
Czarne plamy na liściach monstery fot. Adobe Stock

Białe, brązowe, a nawet czarne plamy na liściach monstery nie tylko szpecą kwiat, lecz także świadczą o tym, że monstera jest źle pielęgnowana lub zaatakowała ją choroba, np. popularna plamistość liści.

Czarne plamy na liściach monstery - co to takiego?

Jeśli na pięknych, dużych liściach monstery zauważysz czarne plamy (nie: brązowe), najpewniej świadczy to o tym, że roślinie jest zbyt zimno.

Czarne plamy na liściach monstery najczęściej pojawiają się podczas chłodnych miesięcy, gdy doniczka stoi blisko okna lub w przeciągu, gdy wietrzysz mieszkanie zimą. Monsterę ustawioną niedaleko drzwi wejściowych, także może spotkać ta przypadłość.

Jeśli więc zauważyłaś czarne plamy na liściach monstery, czym prędzej przestaw ją w inne miejsce. Koniecznie takie, w którym podmuchy zimnego powietrza jej nie grożą.

Pamiętaj, że monstera wcale nie potrzebuje wiele światła, lepiej jej będzie w ciemniejszym kącie, niż w jasnym stanowisku, ale narażonym na przeciągi.

monstera czarne plamy
fot. Adobe Stock

Czarne plamy z żółtą obwódką na liściach monstery

Często zdarza się, że na liściach monstery pojawiają się także niewielkie czarne plamy z żółtą obwódką. Można je zauważyć zarówno kilka lub kilkanaście dni po zakupie rośliny, jak i po kilku latach.

Czarne plamy na liściach monstery otoczone żółtą obwódką, najczęściej świadczą o tym, że roślina cierpi na chorobę grzybową. Może to być popularna plamistość liści.

Co robić, gdy zauważysz czarne plamy z żółtą otoczką? Absolutnie nie zraszaj liści, a wszystkie chore elementy usuń. Plamistość liści szybko się rozprzestrzenia, dlatego jeśli nie zaczniesz działać, po pewnym czasie zainfekowana zostanie cała roślina.

To nie koniec. Resztę (zdrowych) liści spryskaj preparatem grzybobójczym (warto kupić konkretny środek na plamistość liści).

Podlewając monsterę, uważaj by nie oblać liści ani pędów. Monstera nie lubi być przelewana, reaguje m.in. żółknięciem dolnych liści.

Czytaj więcej o kwiatach doniczkowych:
Muszki w doniczce - jak się ich pozbyć?
Rośliny oczyszczające powietrze - które warto mieć w domu?
Jakie kwiaty do łazienki bez okna?