Kwiaty na wschodni balkon fot. Adobe Stock

Jakie kwiaty na balkon wschodni? Sprawdź, które rośliny wybrać

Kwiaty na balkon wschodni - zwisające pelargonie i surfinie, różne odmiany fuksji, lobelia, plektrantus, który odstrasza komary. Pożyteczne ziołą i pomidorki czy bluszcz również będą pięknie rosnąc na balkonie wschodnim.
Edyta Liebert / 21.05.2020 03:21
Kwiaty na wschodni balkon fot. Adobe Stock

Słońce w godzinach porannych daje kwiatom na balkonie wschodnim światło, ale nie praży tak, jak na balkonie południowym i zachodnim. Dlatego rośliny wrażliwsze na upały mają na nim bardzo dobre warunki.

Kwiaty na wschodnim balkonie mają latem słońce już od 4-5 rano, a gdy dzień zrobi się krótszy - od 6-7. Zażywają słonecznej kąpieli do godziny 10 lub 1. To wystarczający czas zarówno dla roślin światłolubnych jak i tych, które wolą półcień. Które rośliny sprawdzą się na balkonie wschodnim?

Kwiaty zwisające na balkon wschodni

Z powodzeniem można na wschodnim balkonie ustawić donice i skrzynie ze zwisającymi roślinami. Kwiaty na balkon wschodni, które będą pięknie zdobić przestrzeń i tworzyć urokliwe kaskady to także te odmiany, które świetnie dają sobie radę na słonecznym balkonie, ale warunkiem jest regularne podlewanie. Uczep (inaczej bidens), lobelia, plektrantus, który odstrasza komary - te rośliny będą stanowić pożyteczne i piękne tło dla kilku wyjątkowych odmian kwiatów na wschodni balkon. W takim położeniu świetnie radzi sobie też niektóre warzywa. Warto je zasadzić w skrzyniach.

Pelargonie zwisające (bluszczolistne) na wschodni balkon

Pelargonie wprawdzie poleca się na balkony słoneczne, ale na wschodnim także rosną znakomicie. Dominują wśród nich barwy: różowa, czerwona lub biała (niekiedy są dwubarwne). Jeszcze bardziej zróżnicowane kolorystycznie są begonie. Oprócz tych samych kolorów co pelargonie, mogą stroić się także w ciepłe żółcie, pomarańcze i kremy. W jednej skrzynce raczej nie łączy się pelargonii i begonii, bo konkurują ze sobą urodą. 

Pelargonie zwisające na balkonfot. Adobe Stock

Begonia na wschodnim balkonie

Kwiaty na wschodni balkon, który jest wietrzny i nieco chłodny, powinny mieć silne łodygi, więc nie do końca poleca się rośliny zwisające. Begonia - nawet odmiana wisząca - ma sztywne i mięsiste łodygi, dzięki czemu utrzymanie tej rośliny na wschodnim balkonie nie jest trudne. Świetnie też radzi sobie w warunkach domowych, ale w każdym miejscu potrzebuje dużo wody, najlepiej bezwapiennej.

Begonia zwisająca musi być posadzona prawidłowo: sadzonki do gruntu wysadza się w II połowie maja. Przed zimą należy wykopać begonię w październiku, odciąć liście i łodygi. Następnie umieszcza się ją w drewnianych skrzynkach i przysypuje piaskiem. 
Begonia na wschdni balkonfot. Adobe Stock

Surfinia na wschodni balkon

Surfinia jest wdzięcznym kwiatem ozdobnym, ale nie toleruje przesuszenia, zapominalskiego podlewania. Zakupione sadzonki surfinii należy umieścić w doniczkach z otworami, przez które odpływa nadmiar wody - nadmiar wilgoci może powodować szybkie gnicie i obumieranie korzeni rośliny.
 
Zwisająca surfinia lubi ciepło i światło, dlatego to idealny kwiat na balkon wschodni i południowo-wschodni, ale nie wietrzny, bo jest krucha i delikatna. By gałązki tej rośliny uginała się pod kwiatami, warto przez okres kwitnienia nawozić surfinie preparatami preparatami wieloskładnikowymi, mieszankami potasowo-fosforowymi z dodatkiem żelaza.
Surfinia - zwisające kwiaty na wschodni balkonfot. Adobe Stock

Kwiaty pnące na balkon wschodni

Często, w popularnych publikacjach, kwiatami pnącymi nazywa się rośliny o zwisających pędach, czyli te opisane wyżej, np. pelargonie bluszczolistne. To pomyłka, bo to dwie różne grupy roślin. Kwiaty pnące na wschodni balkon są bardzo pożyteczne, bo zatrzymują hałas, kurz, tworzą korzystny mikroklimat, w którym przyjemnie się odpoczywa. Należą do nich:

 • chmiel japoński,
 • groszek pachnący,
 • kobea,
 • nasturcja większa,
 • wilce,
 • niektóre odmiany powojników,
 • bluszcz,
 • wiciokrzew,
 • winobluszcz pięciolistkowy.

Bluszcz na balkoniefot. Adobe Stock

Wszystkie mogą rosnąć na balkonie wschodnim, jeśli w skrzynkach będą miały urodzajną i przepuszczalną glebę i stale lekko wilgotne podłoże. Aby ograniczyć parowanie wody z gleby, można razem z pnączem posadzić roślinę płożącą się lub przykryć glebę korą. Nie dopuść do ich „rozpasania się na balkonie” - pozbycie się wielorocznych pnączy jest wiąże się z nie lada wysiłkiem.

Najbardziej wytrzymałe kwiaty na balkon wschodni

Niecierpek

Nie lubią nadmiaru słońca, nieźle sobie radzą w cienistych zakątkach, a miejsce od strony wschodniej jest dla nich wymarzone. Tworzą dużo kwiatów, do wyboru jest wiele odmian o kwiatach w przeróżnych kolorach. Niektóre mają kwiaty niewielkie, inne ogromne. Jedne są wyższe inne niewielkie. Naprawdę wybór jest ogromny.

Fuksja o zwartym pokroju

Ta roślina została wymieniona już wśród kwiatów zwisających na wschodni balkon, ale są też odmiany o zwartym pokroju. Wszystkie są niejako stworzone do uprawy na wschodnim balkonie, bo od południa i zachodu czasem ulegają poparzeniu. Przez całe lato fuksje tworzą wdzięczne dzwonkowate kwiaty niczym baletnice tańczące na wietrze. 

Fuksja na wschodni balkon fot. Adobe Stock

Koleus

Ma niezwykle dekoracyjne liście w cętki, paski, kropki i plamki.  W wielu kolorach.  Roślina właściwie bez wymagań. Wystarczy ją podlewać.

Zioła i warzywa na balkon wschodni

Rośliny na balkon wschodni to także zioła i warzywa, polecane również na balkon południowy i do ogrodu. Można z nich stworzyć naprawdę ładną kompozycję, a przy tym smaczną i pożyteczną. Wystarczy tylko posadzić je w dużych skrzynkach ze sporą ilością ziemi, bo w małych doniczkach raczej pożytek z nich będzie niewielki. Kilka godzin słońca z rana wystarczy, by pięknie rozrosła się:

 • mięta,
 • rozmaryn,
 • tymianek,
 • pietruszka naciowa,
 • oregano,
 • szczypiorek,
 • pomidorki koktajlowe.

Inne rośliny na balkon wschodni

Inne rośliny na wschodni balkon, choć nie grają może pierwszych skrzypiec, to stanowią świetne tło np. dla wspomnianych pelargonii, które mogą rosnąć albo same, albo np. w towarzystwie:

 • kocanek włochatych,
 • bluszczyku kurdybanka,
 • zielistki,
 • wilca ziemniaczanego,
 • bluszczu,
 • bakopy.

Nazywa się je roślinami tzw. drugiego planu, bo tworzą tło dla kwitnących piękności.

Zioła na wschodni balkonfot. Adobe Stock

Artykuł na podstawie tekstu Barbary Lasoty. Pierwotnie opublikowany 28.06.2017.

Inne artykuły o podobnej tematyce: Kwiaty balkonowe zwisające - najpiękniejsze odmianyZnaczniki do ziół krok po kroku - jak je zrobić?Meble balkonowe: jak odświeżyć plastikowe, żeliwne czy drewniane?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/24.05.2020 11:44
mi w ubiegłym roku niestety kwiaty nie rozkwitły tak jak bym chciała. Teraz korzystając z dużej ilości wolnego czasu postanowiłam sprawić sobie mój wymarzony balkon :) przeszukuje internet w poszukiwaniu zarówno darmowych ogłoszeń jak i super okazji za niewielkie pieniądze by zakupić doniczki czy rośliny ogrodowe. ostatnio udało mi się upolować moją ukochaną lawendę na stronie https://pokato.pl/dom-i-ogrod/ogrod/rosliny także zachęcam do obserwacji takich stron bo za nieduże pieniądze można pięknie przyozdobić balkon :)
/21.05.2020 15:20
Mam balkon od wschodu i pelargonie bardzo dobrze się prezentują, a mam różne kolory, lubię takie miksy kolorystyczne