Wschodni balkon w kwiatach i pnączach

Ten balkon może być dosłownie rajskim ogrodem w wersji mini. Tak naprawdę jest idealnym miejscem dla większości roślin. Trzeba je tylko efektownie zestawić i fachowo pielęgnować. Podpowiadamy jakie kwiaty wybrać.
Kwiaty na wschodni balkon fot. Fotolia

Kwiaty na wschodnim balkonie mają latem słońce już od czwartej – piątej rano, a gdy dzień zrobi się krótszy - od szóstej. Zażywają słonecznej kąpieli do godziny dziesiątej lub jedenastej. To wystarczający czas zarówno dla roślin światłolubnych jak i tych, które wolą półcień. Słońce w godzinach porannych daje roślinom na balkonie wschodnim światło, ale nie praży tak, jak na balkonie południowym i zachodnim. Dlatego nawet te wrażliwsze na upały mają tutaj bardzo dobre warunki.

Kwiaty zwisające na balkon wschodni

Z powodzeniem można na wschodnim balkonie ustawić skrzynki ze zwisającymi pelargoniami, zwanymi bluszczolistnymi lub begoniami o pokroju lekko zwisającym lub tworzące długie kwietne kaskady. Pelargonie wprawdzie poleca się na balkony słoneczne, ale na wschodnim także rosną znakomicie. Dominują wśród nich barwy: różowa, czerwona lub biała (niekiedy są dwubarwne). Jeszcze bardziej zróżnicowane kolorystycznie są begonie. Oprócz tych samych kolorów co pelargonie, mogą stroić się także w ciepłe żółcie, pomarańcze i kremy. W jednej skrzynce raczej nie łączy się pelargonii i begonii, bo konkurują ze sobą urodą. Mogą rosnąć albo same, albo np. w towarzystwie kocanek włochatych, bluszczyku kurdybanka, zielistki, wilca ziemniaczanego, bluszczu i bakopy. To także w większości rośliny o zwisającym pokroju, o ozdobnych liściach, lub, np. bakopa, o drobnych białych lub niebieskich kwiatach. Nazywa się je roślinami tzw. drugiego planu, bo tworzą tło dla kwitnących piękności. Kwiatami zwisającymi odpowiednimi na wschodni balkon są także petunie i surfinie, przewieszające się odmiany fuksji, uczep (inaczej bidens), lobelia, plektrantus, który odstrasza komary.

Kwiaty pnące na balkon wschodni

Często, w popularnych publikacjach, kwiatami pnącymi nazywa się rośliny o zwisających pędach, czyli te opisane wyżej, np.  pelargonie bluszczolistne. To pomyłka, bo to dwie różne grupy roślin. Ale są też i prawdziwe kwiaty pnące, które nadają się na wschodni balkon. Piękne i pożyteczne, bo trochę zatrzymują hałas, kurz, tworzą korzystny mikroklimat, w którym przyjemnie się odpoczywa. Do wyboru mamy:

  • Pnącza jednoroczne: chmiel japoński, groszek pachnący, kobeę, nasturcję większą, wilce.

  • Pnącza wieloletnie: bluszcze, które wolą cień, ale od wschodniej strony także bujnie rosną, niektóre odmiany powojników, nadające się do uprawy w donicach, wiciokrzewy, winobluszcz pięciolistkowy.

Wszystkie mogą rosnąć na balkonie wschodnim, jeśli w skrzynkach będą miały urodzajną i przepuszczalną glebę i stale lekko wilgotne podłoże. Aby ograniczyć parowanie wody z gleby, można razem z pnączem posadzić roślinę płożącą się lub przykryć glebę korą.

Rośliny na wschodni balkon szczególnie polecane

Strzałem w dziesiątkę na każdym wschodnim balkonie będą:

Niecierpki, które nie lubią nadmiaru słońca, nieźle sobie radzą w cienistych zakątkach, a miejsce od strony wschodniej jest dla nich wymarzone. Tworzą dużo kwiatów, do wyboru jest wiele odmian o kwiatach w przeróżnych kolorach. Niektóre mają kwiaty niewielkie, inne ogromne. Jedne są wyższe inne niewielkie. Naprawdę wybór jest ogromny.

Fuksje. Ta roślina została wymieniona już wśród kwiatów zwisających na wschodni balkon, ale są też odmiany o zwartym pokroju. Wszystkie są niejako stworzone do uprawy na wschodnim balkonie, bo od południa i zachodu czasem ulegają poparzeniu. Przez całe lato fuksje tworzą wdzięczne dzwonkowate kwiaty niczym baletnice tańczące na wietrze. 

Koleus.  Ma niezwykle dekoracyjne liście w cętki, paski, kropki i plamki.  W wielu kolorach.  Roślina właściwie bez wymagań. Wystarczy ją podlewać.

Balkon wschodni – zioła i warzywa

Rośliny na balkon wschodni to także zioła i warzywa, polecane również na balkon południowy i do ogrodu. Można z nich stworzyć naprawdę ładną kompozycję, a przy tym smaczną i pożyteczną. Wystarczy tylko posadzić je w dużych skrzynkach ze sporą ilością ziemi, bo w małych doniczkach raczej pożytek z nich będzie niewielki. Kilka godzin słońca z rana wystarczy, by pięknie rozrosła się mięta, rozmaryn, tymianek, pietruszka naciowa, oregano, a nawet bazylia. Z warzyw szczególnie polecam uprawę pomidorków koktailowych i szczypiorku.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)